Ropa drożeje. "Rynek śledzi informacje o Irmie, aby ocenić, co się teraz stanie"


Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko rosną, ale cały ten tydzień może być pierwszym od lipca zakończonym zwyżką notowań surowca, na razie o 4,1 proc. - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 49,23 USD, po zwyżce o 14 centów.

Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 25 centów do 54,74 USD za baryłkę.

Potężne huragany

Po przejściu tropikalnej burzy-huraganu Harvey pracę wznawiają amerykańskie rafinerie, naftociągi i platformy naftowe.

Teraz zbliża się do USA kolejny potężny huragan Irma.

- Rynek śledzi informacje o Irmie, aby ocenić, co się teraz stanie - mówi David Lennox, analityk Fat Prophets w Sydney.

Huragan Irma dotarł w czwartek wieczorem, czasu lokalnego w pobliże należących do W. Brytanii wysp Turks and Caicos i przesuwa się na północny zachód. Irma wciąż zaliczana jest do najwyższej 5 kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona a szybkość jej wiatru wynosi ok. 280 km/godz.

Według prognoz Irma pozostanie bardzo silna jeszcze przez kilka najbliższych dni. Obecnie znajduje się w odległości 65 km na południowy zachód od wyspy Grand Turk i przesuwa się na północny zachód, w kierunku Florydy.

Do Wysp Zawietrznych na Morzu Karaibskim zbliża się z kolei huragan Jose, a w Zatoce Meksykańskiej przybiera na sile huragan Katia.

Tymczasem zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 4,58 mln baryłek, czyli 1 proc., do 462,35 mln baryłek - poinformował w czwartek amerykański Departament Energii (DoE). To ich pierwszy wzrost od końca czerwca.

Ropa w USA zdrożała w tym tygodniu o 4,1 proc., a Brent w Londynie zyskała 3,8 proc.

Autor: gry / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości