Bruksela chwali Kijów. Za reformy rynku gazu

Rynki

gazprom.comKomisja Europejska z zadowoleniem przyjęła decyzję parlamentu Ukrainy, który zatwierdził w czwartek reformę rynku gazu

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła decyzję parlamentu Ukrainy, który zatwierdził w czwartek reformę rynku gazu, dostosowującą ten rynek do zasad UE - poinformowała rzeczniczka KE ds. energii Anna-Kaisa Itkonen.

- To jeden z wielu znaczących kroków, jakie podjęła w ostatnim czasie Ukraina. Ustawa, która jest zgodna ze zobowiązaniami Ukrainy w ramach Wspólnoty Energetycznej i z trzecim pakietem energetycznym UE, przyczyni się do modernizacji sektora gazu, zapewnienia warunków rynkowych i bardziej konkurencyjnych cen - powiedziała Itkonen.

- UE jest gotowa wspierać Ukrainę w szybkim wdrażaniu tych przepisów - dodała. - Kompleksowa reforma sektora energii i poprawa bezpieczeństwa energetycznego są wśród priorytetów, uzgodnionych przez UE i Ukrainę w ramach umowy stowarzyszeniowej - wskazała rzeczniczka.

W czwartek parlament Ukrainy uchwalił ustawę zakazującą bezpłatnego wykorzystywania przez prywatne firmy państwowych gazociągów, zezwalając jednocześnie na ich wydzierżawianie lub udostępnianie na zasadzie koncesji. Ma to służyć stworzeniu warunków rzeczywistej konkurencji na rynku gazu ziemnego na podobnych zasadach, jakie przewidziane są w przepisach Unii Europejskiej.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: gazprom.com