Egipski bank centralny podjął decyzję o dewaluacji swojej waluty. W ten sposób chce spełnić warunek postawiony przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy dotyczący udzielenia pożyczki.
Egipt zdewaluował swoją walutę o 48 proc. Za jednego dolara, po decyzji banku centralnego, trzeba zapłacić około 13 funtów egipskich. Państwo chce dostosować się do warunków udzielenia 12 mld dolarów pożyczki przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Wstępnych ustaleń dotyczących umowy dokonano w sierpniu 2016 roku.
Na czarnym rynku dolar kosztował ostatnio dwukrotnie więcej niż oficjalnie - ponad 18 funtów egipskich.
Po ogłoszeniu komunikatu ceny akcji na egipskim parkiecie wzrosły o 8 proc.
LATEST: Egypt\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'s stocks jump 8% after central bank lets the pound float freely https://t.co/bZDOJeHnrv pic.twitter.com/aSm8UokWyO
— Bloomberg (@business) 3 listopada 2016
Stopy w górę
Równolegle podjęto decyzję o podwyższeniu stóp procentowych o 3 pkt. proc., co ma zachęcić inwestorów do pozostawienia kapitału w kraju. Bank poinformował również, że zniesie swą listę priorytetów importowych i w najbliższych miesiącach zrezygnuje z finansowania deficytu budżetowego poprzez emisję pieniądza. W efekcie wyraźnie zwiększyła się atrakcyjność egipskich rządowych obligacji dolarowych. Wyemitowane w ubiegłym walory 10-letnie podrożały w czwartek o 2,2 centów na dolarze, natomiast w przypadku obligacji z datą wymagalności w 2020 i 2040 roku wzrost wyniósł odpowiednio 0,7 i 2 centy.
Czarny rynek
Według banku centralnego upłynnienie kursu funta jest elementem rządowego programu reform i ma "całkowicie zakończyć" funkcjonowanie czarnego rynku walutowego. Kroki te "pozwolą egipskiej gospodarce na zmierzenie się z obecnymi wyzwaniami, uwolnią jej potencjał i zapewnią oczekiwany wzrost" - zaznaczył bank.
Urealnienie kursu krajowej waluty jest kluczowym warunkiem wsparcia egipskiej gospodarki przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy rozłożoną na trzy lata pożyczką w kwocie 12 mld dolarów. By ją otrzymać, Egipt musi także znieść bądź zredukować państwowe dotacje do cen paliw. Zmniejszono już dotacje do cen prądu dla gospodarstw domowych oraz podniesiono o 40 proc. ceny cukru dla posiadaczy kartek żywnościowych.
Uspokojenie nastrojów
Dążąc do uspokojenia nastrojów bank centralny oświadczył, iż gwarantuje wkłady bankowe we wszystkich walutach, a osoby fizyczne i firmy nie doznają żadnych ograniczeń w deponowaniu i wypłacaniu walut obcych. Pozostaną też w mocy regulacje dotyczące importerów towarów innych niż artykuły pierwszej potrzeby. Skupujące oraz sprzedające obcą walutę banki będą mogły funkcjonować do godziny 21 oraz w weekendy. Egipskie banki są zwykle otwarte do godziny 17, pozostając zamknięte w rozciągający się na piątek i sobotę weekend.
Tani funt brytyjski to okazja do wyjazdu:
Autor: PMB / Źródło: Bloomberg, PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock