Będzie można zastrzec numer PESEL. Czy nikt nie weźmie już kredytu na nasze dane?

Autor:
kgo//am
Źródło:
gov.pl, Kancelaria Premiera
Jak chronić swoje dane?
Jak chronić swoje dane?TVN24 BiS
wideo 2/3
TVN24 BiSJak chronić swoje dane?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma ograniczyć skutki kradzieży tożsamości. Po wejściu w życie nowych przepisów możliwe będzie zastrzeżenie numeru PESEL. Zmiana ma utrudnić oszustom wyłudzanie kredytów czy pożyczek od instytucji finansowych za pomocą danych innych osób.

O przyjęciu projektu ustawy mającej na celu ograniczanie niektórych skutków kradzieży tożsamości Rada Ministrów poinformowała na konferencji 16 maja. Jak zaznaczono na rządowej stronie, obecnie to ofiara przestępstwa musi udowodnić, że to nie ona zaciągnęła zobowiązanie. Nowe przepisy zdejmą tę uciążliwość z pokrzywdzonych. W trakcie obowiązywania zastrzeżenia instytucja finansowa nie będzie mogła domagać się realizacji roszczeń wynikających z zawartej przez oszustów umowy. A sąd z urzędu zbada sprawę kradzieży tożsamości.

- Nie zgadzamy się na to, żeby nieświadoma osoba ponosiła konsekwencje działań oszustów. Przykładowo straciła nieruchomość, czy musiała spłacać kredyt, którego nie zaciągnęła. Dlatego już wkrótce każdy będzie mógł zastrzec swój PESEL, dzięki czemu zabezpieczy się przed nieuzasadnionymi roszczeniami wynikającymi z niektórych umów - powiedział podczas konferencji Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji. - To na instytucjach finansowych spoczywał będzie obowiązek sprawdzenia, czy dana osoba zastrzegła swój PESEL. Pozwoli to potwierdzić, czy to rzeczywiście ona ubiega się przykładowo o kredyt, czy ktoś się pod nią podszywa - dodał minister.

ZOBACZ TEŻ: Zmiany w sprawie aplikacji mObywatel i wrzutka dotycząca wiceministrów. Jest decyzja senatorów

Zastrzeżenie numeru PESEL. Jak to będzie działać?

Po wejściu w życie nowych przepisów każda osoba będzie mogła zastrzec swój numer PESEL - za pomocą aplikacji mObywatel lub w siedzibie dowolnej gminy, a docelowo również w banku. Każdy będzie miał też pełny wgląd do historii weryfikacji i zastrzeżeń swojego numeru PESEL. Zastrzeżenie, a także jego cofnięcie, zostanie odnotowane w systemie.

Określone podmioty, m.in. banki, będą musiały weryfikować zastrzeżenie numeru PESEL, pod rygorem braku możliwości domagania się zaspokojenia roszczeń powstałych np. w wyniku umowy zawartej bez wiedzy i zgody pokrzywdzonego. Jeśli numer PESEL jest zastrzeżony, podmiot taki powinien odmówić dokonania czynności. W przypadku zawarcia takiej umowy, osoba, która zastrzegła numer PESEL, nie będzie obciążona wynikającymi z niej zobowiązaniami.

Jeśli osoba, której PESEL jest zastrzeżony, faktycznie zechce wziąć kredyt czy pożyczkę, na czas podpisywania umowy będzie musiała cofnąć zastrzeżenie.

Od kiedy można zastrzec PESEL?

Nowe przepisy wejdą w życie w terminie wskazanym w komunikacie ministra cyfryzacji, który musi zostać wydany do końca 2023 roku. Z kolei od 1 czerwca 2024 roku obowiązkowe będzie weryfikowanie zastrzeżenia numeru PESEL przez wskazane w projekcie podmioty.

ZOBACZ TEŻ: Zmiany w obowiązku noszenia maseczek

Autor:kgo//am

Źródło: gov.pl, Kancelaria Premiera

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości