Odpowiedzialność cywilna, choć uznawana za jedną z ważniejszych instytucji prawa cywilnego, nie została wprost zdefiniowana przez ustawodawcę. Przyjmuje się, że są to konsekwencje ponoszone z tytułu działań własnych lub osób trzecich. Jej zasadniczym celem jest naprawienie szkody.
● Odpowiedzialność cywilna to konsekwencje lub gotowość do ich ponoszenia w związku z własnymi działami lub działaniami osób trzecich. Jej celem jest kompensacja szkody. ● Wyróżnia się odpowiedzialność deliktową i kontraktową. ● Odpowiedzialność cywilną podzielić można na odpowiedzialność na zasadzie winy i na zasadzie ryzyka. ● Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to ubezpieczenie majątkowe zapewniające ochronę ubezpieczonemu na wypadek, gdy będzie on zobowiązany do naprawienia szkody.
Odpowiedzialność cywilna OC – co to jest
Pojęcie odpowiedzialności cywilnej nie zostało uregulowane przez ustawodawcę wprost w Ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny, mimo że instytucja ta zaliczana jest do najważniejszych na gruncie prawa cywilnego. Przez odpowiedzialność cywilną rozumie się konsekwencje lub gotowość do ich ponoszenia w związku z własnymi działaniami lub działaniami osób trzecich. Celem odpowiedzialności cywilnej jest zrekompensowanie powstałej szkody.
Z pojęciem tym nierozerwalnie wiąże się ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jest to rodzaj ubezpieczenia majątkowego, które daje ochronę ubezpieczonemu, w sytuacji gdy będzie on zobowiązany do naprawienia szkody z tytułu odpowiedzialności cywilnej.
Rodzaje odpowiedzialności cywilnej
Na gruncie polskiego porządku prawnego możemy wyróżnić kilka rodzajów odpowiedzialności cywilnej, przy czym podziały te dokonywane są w oparciu o różne kryteria.
Ze względu na źródło powstania zobowiązania wyróżnia się:
– odpowiedzialność deliktową, ex delicto, – odpowiedzialność kontraktową, ex contractu.
Odpowiedzialność deliktowa to odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym. U jej podstaw leży art. 415 k.c., w myśl którego kto ze swojej winy wyrządził drugiemu szkodę, zobowiązany jest do jej naprawienia.
Odpowiedzialność kontraktowa zaś to odpowiedzialność, która wynika z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, które powstało na skutek dokonania czynności prawnej. Opiera się ona na art. 471 k.c. zgodnie z którym dłużnik zobowiązany jest do naprawienia szkody, która wynika z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które nie ponosi odpowiedzialności.
Kolejnym istotnym podziałem jest rozróżnienie odpowiedzialności na zasadzie winy i odpowiedzialności na zasadzie ryzyka.
Odpowiedzialność na zasadzie winy zakłada, że szkoda powstaje na skutek zawinionego działania sprawcy. Ten, kto ją wyrządził, zobowiązany jest do jej naprawienia. O odpowiedzialności na zasadzie ryzyka można mówić zaś wtedy, gdy dana osoba odpowiada za szkodę nie dlatego, że spowodowała ją swoim działaniem, ale dlatego, że znajduje się ona w sytuacji, z którą przepisy prawa wiążą odpowiedzialność.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – co to jest OC
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, nazywane także ubezpieczeniem OC lub potocznie OC, to rodzaj ubezpieczenia majątkowego, które zapewnia ochronę w sytuacji, gdy ubezpieczony będzie zobowiązany do naprawienia szkody powstałej w wyniku czynu niedozwolonego lub wskutek niewykonania bądź nienależytego wykonania zobowiązania. Ubezpieczenia OC podzielić można na obowiązkowe i dobrowolne.
Należy przy tym podkreślić, że nie każde ubezpieczenie odpowiedzialności będzie jednak ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej.
Odpowiedzialność gwarancyjna
Mając na uwadze podmiot, który zobowiązany jest do naprawienia powstałej szkody, możemy wyróżnić także:
– odpowiedzialność sprawczą, – odpowiedzialność gwarancyjną.
O odpowiedzialności sprawczej mówimy wtedy, gdy podmiotem zobowiązanym do naprawienia szkody jest ten, kto ją wyrządził. Odpowiedzialność gwarancyjna zaś to zasadniczy obowiązek zakładu ubezpieczeń, który wynika z umowy ubezpieczenia. Ten rodzaj odpowiedzialności polega na tym, że podmiot, który odpowiedzialny jest za naprawienie szkody, nie jest jednocześnie sprawcą. Dochodzi zatem do przerzucenia odpowiedzialności.
OC w życiu prywatnym
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym to jedno z dobrowolnych ubezpieczeń, które oferują zakłady ubezpieczeń. Jest to forma dodatkowej ochrony przed skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim, które powstały w związku z prowadzeniem gospodarstwa domowego, opieką nad niepełnoletnimi dziećmi, posiadaniem zwierząt domowych, uprawianiem amatorskim sportu lub innymi okolicznościami. Należy podkreślić, że są one każdorazowo określane w warunkach umowy, w zależności od zakładu ubezpieczeń zakres ubezpieczenia może bowiem się różnić.
Ubezpieczenia OC – przykłady
Zakłady ubezpieczeń oferują ubezpieczenia OC działalności gospodarczej dla wielu grup zawodowych i osób w związku z wykonywaniem przez nie określonych działań. Należy podkreślić, że niektóre z nich mają charakter obowiązkowy.
Wśród proponowanych ubezpieczeń OC wymienić można m.in.:
– ubezpieczenie OC rolnika z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego – jest ono obowiązkowe, – ubezpieczenie OC zawodów prawniczych i pokrewnych, w tym adwokata, radcy prawnego, notariusza, syndyka, komornika, doradcy podatkowego, rzecznika patentowego – jest ono obowiązkowe, – ubezpieczenie OC przewoźnika, nazywane w skrócie „OCP” – nie jest ono obowiązkowe, choć świadcząc usługi przewozowe warto je wykupić, – ubezpieczenie OC spedytora, nazywane w skrócie „OCS” – nie jest ono wprawdzie obowiązkowe, jednak często wymagane przez kontrahentów, – ubezpieczenie OC nauczycieli, opiekunów, wychowawców – nie jest ono obowiązkowe.
Akt prawny: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock