Odpowiedzialność cywilna – kiedy ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a kiedy warto je posiadać  

Źródło:
TVN24 Biznes
Konkolewski o nowym sposobie wyliczania składki OC
Konkolewski o nowym sposobie wyliczania składki OCTVN24
wideo 2/4
Konkolewski o nowym sposobie wyliczania składki OCTVN24

Odpowiedzialność cywilna, choć uznawana za jedną z ważniejszych instytucji prawa cywilnego, nie została wprost zdefiniowana przez ustawodawcę. Przyjmuje się, że są to konsekwencje ponoszone z tytułu działań własnych lub osób trzecich. Jej zasadniczym celem jest naprawienie szkody. 

Odpowiedzialność cywilna to konsekwencje lub gotowość do ich ponoszenia w związku z własnymi działami lub działaniami osób trzecich. Jej celem jest kompensacja szkody.Wyróżnia się odpowiedzialność deliktową i kontraktową.Odpowiedzialność cywilną podzielić można na odpowiedzialność na zasadzie winy i na zasadzie ryzyka.Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to ubezpieczenie majątkowe zapewniające ochronę ubezpieczonemu na wypadek, gdy będzie on zobowiązany do naprawienia szkody.

Odpowiedzialność cywilna OC – co to jest

Pojęcie odpowiedzialności cywilnej nie zostało uregulowane przez ustawodawcę wprost w Ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny, mimo że instytucja ta zaliczana jest do najważniejszych na gruncie prawa cywilnego. Przez odpowiedzialność cywilną rozumie się konsekwencje lub gotowość do ich ponoszenia w związku z własnymi działaniami lub działaniami osób trzecich. Celem odpowiedzialności cywilnej jest zrekompensowanie powstałej szkody.  

Z pojęciem tym nierozerwalnie wiąże się ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jest to rodzaj ubezpieczenia majątkowego, które daje ochronę ubezpieczonemu, w sytuacji gdy będzie on zobowiązany do naprawienia szkody z tytułu odpowiedzialności cywilnej.

Rodzaje odpowiedzialności cywilnej

Na gruncie polskiego porządku prawnego możemy wyróżnić kilka rodzajów odpowiedzialności cywilnej, przy czym podziały te dokonywane są w oparciu o różne kryteria. 

 Ze względu na źródło powstania zobowiązania wyróżnia się:

– odpowiedzialność deliktową, ex delicto, odpowiedzialność kontraktową, ex contractu.

Odpowiedzialność deliktowa to odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym. U jej podstaw leży art. 415 k.c., w myśl którego kto ze swojej winy wyrządził drugiemu szkodę, zobowiązany jest do jej naprawienia.

Odpowiedzialność kontraktowa zaś to odpowiedzialność, która wynika z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, które powstało na skutek dokonania czynności prawnej. Opiera się ona na art. 471 k.c. zgodnie z którym dłużnik zobowiązany jest do naprawienia szkody, która wynika z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które nie ponosi odpowiedzialności.

Kolejnym istotnym podziałem jest rozróżnienie odpowiedzialności na zasadzie winy i odpowiedzialności na zasadzie ryzyka.

Odpowiedzialność na zasadzie winy zakłada, że szkoda powstaje na skutek zawinionego działania sprawcy. Ten, kto ją wyrządził, zobowiązany jest do jej naprawienia. O odpowiedzialności na zasadzie ryzyka można mówić zaś wtedy, gdy dana osoba odpowiada za szkodę nie dlatego, że spowodowała ją swoim działaniem, ale dlatego, że znajduje się ona w sytuacji, z którą przepisy prawa wiążą odpowiedzialność. 

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – co to jest OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, nazywane także ubezpieczeniem OC lub potocznie OC, to rodzaj ubezpieczenia majątkowego, które zapewnia ochronę w sytuacji, gdy ubezpieczony będzie zobowiązany do naprawienia szkody powstałej w wyniku czynu niedozwolonego lub wskutek niewykonania bądź nienależytego wykonania zobowiązania. Ubezpieczenia OC podzielić można na obowiązkowe i dobrowolne.

Należy przy tym podkreślić, że nie każde ubezpieczenie odpowiedzialności będzie jednak ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. 

Odpowiedzialność gwarancyjna

Mając na uwadze podmiot, który zobowiązany jest do naprawienia powstałej szkody, możemy wyróżnić także: 

– odpowiedzialność sprawczą, – odpowiedzialność gwarancyjną.

O odpowiedzialności sprawczej mówimy wtedy, gdy podmiotem zobowiązanym do naprawienia szkody jest ten, kto ją wyrządził. Odpowiedzialność gwarancyjna zaś to zasadniczy obowiązek zakładu ubezpieczeń, który wynika z umowy ubezpieczenia. Ten rodzaj odpowiedzialności polega na tym, że podmiot, który odpowiedzialny jest za naprawienie szkody, nie jest jednocześnie sprawcą. Dochodzi zatem do przerzucenia odpowiedzialności.

OC w życiu prywatnym

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym to jedno z dobrowolnych ubezpieczeń, które oferują zakłady ubezpieczeń. Jest to forma dodatkowej ochrony przed skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim, które powstały w związku z prowadzeniem gospodarstwa domowego, opieką nad niepełnoletnimi dziećmi, posiadaniem zwierząt domowych, uprawianiem amatorskim sportu lub innymi okolicznościami. Należy podkreślić, że są one każdorazowo określane w warunkach umowy, w zależności od zakładu ubezpieczeń zakres ubezpieczenia może bowiem się różnić.

Ubezpieczenia OC – przykłady

Zakłady ubezpieczeń oferują ubezpieczenia OC działalności gospodarczej dla wielu grup zawodowych i osób w związku z wykonywaniem przez nie określonych działań. Należy podkreślić, że niektóre z nich mają charakter obowiązkowy. 

Wśród proponowanych ubezpieczeń OC wymienić można m.in.:

– ubezpieczenie OC rolnika z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego – jest ono obowiązkowe, – ubezpieczenie OC zawodów prawniczych i pokrewnych, w tym adwokata, radcy prawnego, notariusza, syndyka, komornika, doradcy podatkowego, rzecznika patentowego – jest ono obowiązkowe,  – ubezpieczenie OC przewoźnika, nazywane w skrócie „OCP” – nie jest ono obowiązkowe, choć świadcząc usługi przewozowe warto je wykupić, – ubezpieczenie OC spedytora, nazywane w skrócie „OCS” – nie jest ono wprawdzie obowiązkowe, jednak często wymagane przez kontrahentów, – ubezpieczenie OC nauczycieli, opiekunów, wychowawców – nie jest ono obowiązkowe.

Akt prawny: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Ustawa ustanawiająca Wigilię dniem wolnym od pracy w ogóle nie dotyczy tego roku. Jest trochę czasu na ewentualne rozstrzygnięcie wątpliwości - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Źródło:
PAP

"Jeśli chodzi o oskładkowanie umów-zleceń, jest decyzja premiera, że ta reforma nie będzie realizowana" - wskazała w rozmowie z "Faktem" minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Ta reforma nie będzie realizowana"

"Ta reforma nie będzie realizowana"

Źródło:
PAP

Honda i Nissan oficjalnie rozpoczynają rozmowy w sprawie fuzji. Producenci chcą zakończyć negocjacje w okolicach czerwca 2025 roku, a nowa spółka holdingowa ma powstać w sierpniu 2026 roku. W wyniku fuzji może powstać trzecia co do wielkości grupa motoryzacyjna na świecie pod względem sprzedaży pojazdów po Toyocie i Volkswagenie.

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Źródło:
Reuters, CNN

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl