Pieniądze

Nowa pułapka hakerów. Sprawdź, czy nie dostałeś takiej wiadomości

Pieniądze

[object Object]
Coraz więcej ataków hakerówTVN24 BiS
wideo 2/3

Klienci polskich banków na celowniku oszustów. Na ich skrzynki mailowe są rozsyłane informacje zawierające rzekomo wyciągi z konta w mBanku. W rzeczywistości to złośliwe oprogramowanie, które może doprowadzić do zaszyfrowania naszego komputera - ostrzega mBank.

Fałszywa wiadomość e-mail, w której przestępcy podszywają się pod mBank, informuje o przesłanym w załączniku zaszyfrowanym wyciągu z karty kredytowej. Przykładowy tytuł maila to: mBank – Elektroniczne zestawianie operacji na karcie kredytowej. Z kolei - jak podaje bank - przykładowa treść wiadomość e-mail:

Wiadomość zawiera załącznik w postaci pliku zip, w którym są dwa pliki: plik .rar sugerujący elektroniczne zestawienie operacji, a w rzeczywistości zawierający szkodliwe oprogramowanie oraz plik tekstowy z hasłem do pliku .rar - informuje mBank.

Podanie hasła i rozpakowanie przez użytkownika pliku .rar (zawierającego po rozpakowaniu plik .vbs) powoduje pobranie z sieci i uruchomienie złośliwego oprogramowania. Szyfruje on większości plików na lokalnych i sieciowych dyskach. Ten typ oprogramowania wykorzystany do ataku określa się jako „ransomware”. W konsekwencji przestępca może żądać okupu za odszyfrowanie danych.

mBank przypomina, że nigdy nie wysyła do swoich klientów żadnych haseł w wiadomości e-mail.

W przypadku, gdy rozpakujemy oszukańczy plik, powinniśmy jak najszybciej przeskanować komputer programem antywirusowym, a także zmienić hasła do serwisu transakcyjnego mBanku oraz wszystkich innych kont bankowych, pocztowych i portali społecznościowych.

Autor: kp//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości