Projekt zmian do ustawy VAT, wdrażającej Krajowy System e-Faktur, został przyjęty przez Radę Ministrów. W 2023 roku korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne - podało Ministerstwo Finansów. Teraz przepisy trafią do prac w Sejmie.
Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusza Kościńskiego. Nowe przepisy mają wdrożyć Krajowy System e-Faktur (KSeF). "Rząd chce wprowadzić możliwość wystawiania e-faktur, czyli faktur elektronicznych posiadających tzw. ustrukturyzowany format XML" – wskazało Centrum Informacyjne Rządu.
Krajowy System e-Faktur - co to jest?
Jak wyjaśniono, KSeF jest systemem teleinformatycznym, w ramach którego będą obowiązywały - z pewnymi wyjątkami - obecne zasady wystawiania faktur. Odbieranie faktur ustrukturyzowanych przy użyciu systemu będzie wymagało akceptacji odbiorcy takiej faktury. Wyrażanie zgody powinno odbywać się na identycznych zasadach, jakie obowiązują dla faktur elektronicznych.
Ministerstwo Finansów przekazało, że chce wspólnie z biznesem testować nowe rozwiązanie już od października 2021 roku, tak, aby jak najwięcej firm korzystało w pełni z e-faktury w 2022 roku.
Resort finansów poinformował, że w pierwszej fazie wdrażania e-faktury, polscy przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie. Będzie ona działała, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i obecnie już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. W 2023 roku korzystanie z e-faktury ma się stać obligatoryjne.
"Wdrożenie e-faktur to kolejny przykład cyfryzacji usług fiskusa. Przyniesie dwa bardzo pozytywne skutki dla polskiej gospodarki. Po pierwsze znacznie ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami. Po drugie, przyspieszy wykrywanie prób wyłudzenia podatku, a przez to zwiększy bezpieczeństwo uczciwych firm i posłuży dalszemu zmniejszeniu luki VAT" – powiedział, cytowany w komunikacie, wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku.
E-faktura "to wiele korzyści dla biznesu"
Ministerstwo wskazało w komunikacie, że skorzystanie z e-faktury przyspieszy zwrot VAT o jedną trzecią, a więc termin zwrotu skróci się o 20 dni, z 60 na 40. "Faktura pozostanie w bazie danych MF i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów" – dodał resort. Ponadto MF podało, że korzystający z e-faktur będą mieli pewność, że trafi ona do kontrahenta, a dzięki standaryzacji dokumenty te będą łatwiejsze w użyciu i łatwiejsze będzie wzajemne rozliczenie oraz księgowanie faktur w systemach finansowo księgowych.
E-faktury mają także zmniejszyć obowiązki przedsiębiorców – przede wszystkim podatnicy nie będą musieli przechowywać takich faktur, bo będą one w KSeF przez 10 lat. Poza tym podatnik wystawiający faktury w nowym systemie nie będzie musiał przesyłać na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA). Dane te będą dostępne dla organów podatkowych w KSeF, a zatem ich dodatkowe przesyłanie nie miałoby uzasadnienia.
”E-faktura to wiele korzyści dla biznesu. To nie tylko szybszy zwrot VAT, ale także postulowane przez przedsiębiorców przyspieszenie i standaryzacja procesu fakturowania. Ponadto to likwidacja wielu obowiązków podatkowych, w tym zwłaszcza konieczności przechowywania faktur przez podatnika i udostępniania ich podczas kontroli, czy przesyłania na żądanie organów struktury JPK_FA" – dodał wiceminister Jan Sarnowski.
Krajowy System e-Faktur - robocza wersja
Aby umożliwić dostosowanie systemów informatycznych do wprowadzanej innowacji, MF opublikowało roboczą wersję struktury logicznej e-Faktury (FA_VAT). Jak wskazano w komunikacie, została ona opracowana z uwzględnieniem uwag zgłoszonych podczas konsultacji podatkowych z przedsiębiorcami.
Ministerstwo Finansów podało także, że w ramach projektu wdrażającego e-fakturę procedowane są również zmiany w fakturowaniu, stanowiące część pakietu SLIM VAT 2. Dotyczą one braku obowiązku zamieszczania oznaczenia "Duplikat", gdy faktura pierwotna ulegnie zniszczeniu lub zaginie. Zniknąć ma także obowiązek umieszczania na fakturze korygującej wyrazów "Faktura korygująca" albo "Korekta", czy wskazywania przyczyny korekty.
W ramach pakietu SLIM VAT 2 resort finansów chce zmienić zasady dokonywania korekt zbiorczych. Będą możliwe do poszczególnych pozycji z faktury. Dopuszczalna będzie przez podatnika za dany okres na rzecz jednego odbiorcy, za pomocą faktury korygującej, zarówno korekta faktur poszczególnych dostaw lub usług, jak i korekta wszystkich dostaw lub usług.
Pojawić ma się także możliwość wcześniejszego niż obecnie wystawienia faktury. Zmiana pozwoli podatnikom na wystawianie faktur nie wcześniej niż 60. dnia (zamiast obecnych 30 dni) przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, jak i 60. dnia przed otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty – poinformowało MF.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock