Co dalej z flagowym projektem resortu cyfryzacji?

[object Object]
Ministerstwo Cyfryzacji jednak zostaje. Nowy minister w najbliższych dniachtvn24bis
wideo 2/3

Ministerstwo Cyfryzacji ma pozostać samodzielnym resortem. Nie wiadomo tylko, kto nim pokieruje, ani czy wszystkie kluczowe projekty nadal pozostaną w gestii resortu. Otwarte jest pytanie o przyszłość ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Projekt przygotowany przez zespół Anny Streżyńskiej został mocno skrytykowany. Suchej nitki nie zostawił na nim między innymi resort obrony.

Wtorkowa rekonstrukcja rządu i związana z nią dymisja Anny Streżyńskiej ze stanowiska ministra cyfryzacji może nie była zaskoczeniem, ale wprowadziła spore zamieszanie. Zwłaszcza, że nie poznaliśmy nazwiska nowego szefa (albo szefowej) resortu.

Na to jeszcze trzeba poczekać. Jak już pisaliśmy we wtorek, ministerstwo cyfryzacji nadal będzie samodzielnym resortem, wkrótce mamy poznać nazwisko nowego ministra, który pokieruje jego pracami. Do tego czasu nadzór nad resortem przejmie premier Mateusz Morawiecki.

Otwarte pozostaje pytanie o kluczowe projekty, które do tej pory pilotował zespół Anny Streżyńskiej. Nie wiadomo, czy wszystkie pozostaną dalej w gestii resortu cyfryzacji - dla przykładu w kwestii bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni mocno ścierały się do tej pory stanowiska trzech resortów: cyfryzacji, obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji.

Teraz graczy będzie jeszcze więcej, bo dochodzi nowe ministerstwo przedsiębiorczości i technologii, którym pokieruje Jadwiga Emilewicz. Nie można zapominać o departamencie ds. cyberprzestrzeni w kancelarii premiera, powołanym jeszcze przez Beatę Szydło.

Co dalej z ustawą o cyberbezpieczeństwie?

Jednym z flagowych projektów ministerstwa cyfryzacji jest projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Projekt w listopadzie ubiegłego roku trafił do konsultacji społecznych i międzyresortowych. Przepisy zakładają budowę systemu, którego zadaniem będzie m.in. zapewnienie bezpieczeństwa systemów informacyjnych, służących do świadczenia kluczowych usług.

System obejmował będzie operatorów tych usług (m.in. banki, firmy energetyczne i transportowe), dostawców usług cyfrowych, którzy będą zobowiązani do wdrożenia zabezpieczeń i szacowania ryzyka związanego z cyberbezpieczeństwem. Włączone do systemu będą też firmy telekomunikacyjne, a także m.in. sądy i samorządy.

“Efektem wprowadzonej regulacji będzie podniesienie odporności usług kluczowych świadczonych z wykorzystaniem technologii informatycznych na ataki pochodzące z cyberprzestrzeni. Tym samym projektowana regulacja przyczyni się do lepszego zapewnienia ciągłości działania tych usług tak, aby zarówno obywatele jak i przedsiębiorstwa miały do nich stały i niezakłócony dostęp” - czytamy w ocenach skutków regulacji projektowanej ustawy.

MON negatywnie o projekcie resortu cyfryzacji

Długo wyczekiwany projekt jest jednak mocno krytykowany. Negatywną opinię tak zaprojektowanej ustawie wystawiło m.in. MON, które pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza samo miało chrapkę nad dowodzeniem bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni. Ówczesny szef MON Antoni Macierewicz we wrześniu ubiegłego roku m.in. utworzył biuro ds. polskiej armii cybernetycznej, którego zadaniem jest przygotowanie kadry do operacji w cybeprzestrzeni.

Krajowy system cyberbezpieczeństwa - uważa MON - wymaga “nie tylko precyzyjnej regulacji i tworzących go procesów", ale przede wszystkim uwzględnienia roli przedmiotów go tworzących m.in. ministra obrony narodowej w procesie nadzoru nad cyberobroną państwa.

W innym miejscu swojej opinii MON pisze “w projekcie ustawy zbyt wiele uprawnień zostało przypisanych ministrowi właściwemu do spraw informatyzacji, który nie dysponuje potencjałem umożliwiających ich realizację. Z tego względu, uzasadnione jest przypisanie tych kompetencji podmiotom lub organom posiadającym odpowiednie siły i środki” - pisze resort obrony i wylicza takie podmioty - oprócz samego MON to resort spraw wewnętrznych i administracji czy Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Inne uwagi do projektu ustawy

Trudno przypuszczać, że po zmianie na stanowisku ministra obrony, resort złagodzi swoje stanowisko. Tym bardziej, że Mariusz Błaszczak, nowy szef MON, jeszcze jako minister spraw wewnętrznych też wytykał błędy w projektowanej ustawie.

Szczegółowa analiza projektu oraz doświadczenia z kontroli NIK wskazują jednak, że istnieje istotne ryzyko, że proponowane w ww. regulacji rozwiązania będą mało skuteczne i tylko w ograniczonym stopniu mogą wpływać na poprawę poziomu bezpieczeństwa polskiej cyberprzestrzeni Najwyższa Izba Kontroli

Uwag było zresztą dużo więcej - od Rządowego Centrum Legislacji, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, czy Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Szef BBN Paweł Soloch uważa nawet, że treść projektu ustawy nie jest zgodna z zapisami Krajowych Ram Polityki Cyberbezpieczeństwa na lata 2017-2022, ponieważ “nie reguluje spraw związanych z koordynacją systemu na poziomie ponadresortowym”.

“Szczegółowa analiza projektu oraz doświadczenia z kontroli NIK wskazują jednak, że istnieje istotne ryzyko, że proponowane w ww. regulacji rozwiązania będą mało skuteczne i tylko w ograniczonym stopniu mogą wpływać na poprawę poziomu bezpieczeństwa polskiej cyberprzestrzeni” - to z kolei Najwyższa Izba Kontroli, która dodaje: “Wbrew deklaracjom autorów projektu, którzy podkreślają znaczenie i dynamikę zagrożeń w cyberprzestrzeni, przedłożona do konsultacji regulacja nie kreuje w praktyce nowych, kompleksowych rozwiązań, a tylko przenosi na grunt prawny funkcjonujące już struktury oraz zapożycza rozwiązania z zakresu zarządzania kryzysowego, które w świetle kontroli NIK należy uznać za nieskuteczne”.

Swoje dorzucali też pracodawcy i organizację branżowe, a lista zastrzeżeń do projektu jest naprawdę długa. Ministerstwo Cyfryzacji w odniesieniu do części uwag mówi o dalszych pracach nad ustawą. Nie wiadomo tylko, czy to właśnie ten resort dalej będzie się projektem zajmował.

Autor: Maciej Stańczyk / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prawie 50 tysięcy modeli Alfa Romeo Tonale i Dodge Hornet zostało wycofanych z amerykańskiego rynku przez właściciela marek - Chryslera.

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Źródło:
Reuters

Jest rok 2025. Niemal cała Kanada jednoczy się na skutek działań administracji Trumpa. Niemal, bo jest wyjątek, jedna prowincja, która nie chce działań odwetowych i grozi separacją w razie wygranej Partii Liberalnej w wyborach federalnych 28 kwietnia - to Alberta.

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Źródło:
PAP

Międzynarodowa turystyka w USA "szybko upada", a miejsca pracy związane z tą branżą "są zagrożone" - wynika z raportu serwisu Axios, na który powołuje się stacja MSNBC. To efekt polityki Donalda Trumpa, ale nie pomaga także Marco Rubio, sekretarz stanu USA, który stwierdził, że "wizyta w Ameryce to nie prawo" a "przywilej". 

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Źródło:
MSNBC

Na szczeblu unijnym może dojść do "harmonizacji zasad opodatkowania" nowatorskich wyrobów tytoniowych i nikotynowych. Jak poinformowało źródło Polskiej Agencji Prasowej, pomysł ten popiera "zdecydowana większość państw członkowskich". Dyskusję na ten temat rozpoczęła polska prezydencja.

Akcyza na e-papierosy w całej Unii? "Zdecydowana większość" jest za

Akcyza na e-papierosy w całej Unii? "Zdecydowana większość" jest za

Źródło:
PAP

Rosja dąży do tego, by Stany Zjednoczone otworzyły swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych, lecz Unia Europejska nie jest temu przychylna, a bez współpracy z Europą rosyjskim przewoźnikom trudno będzie wznowić loty do Ameryki - ocenił serwis Politico.

Nie zgadzają się na rosyjskich przewoźników. "Poważne kwestie bezpieczeństwa"

Nie zgadzają się na rosyjskich przewoźników. "Poważne kwestie bezpieczeństwa"

Źródło:
PAP

Sprawa dotycząca możliwego zwolnienia szefa Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome'a Powella będzie nadal analizowana przez Donalda Trumpa i jego zespół - powiedział w piątek Kevin Hassett, doradca prezydenta USA do spraw gospodarczych. Eksperci zwracają uwagę, że Trump nie jest upoważniony do zwolnienia prezesa amerykańskiego banku centralnego, jednak wyraźnie dał do zrozumienia, że może chcieć zerwać z dotychczasowymi zasadami.

Trump będzie "analizował tę sprawę"

Trump będzie "analizował tę sprawę"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie w sprawie określonych partii bezglutenowych batonów proteinowych. Stwierdzono w nich obecność glutenu. Kwestionowane produkty są wycofywane ze sklepów.

Batony wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Batony wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, przygotowanym przez resort infrastruktury, maszyniści prowadzący pociągi nie będą musieli podawać sygnałów dźwiękowych przed częścią przejazdów kolejowych.

Zmiany na przejazdach kolejowych. Efekt skarg

Zmiany na przejazdach kolejowych. Efekt skarg

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygrane piątego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 kwietnia 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Ceny paliw na stacjach spadły względem zeszłego tygodnia i obecnie są o około 10 procent niższe niż przed rokiem - poinformowali analitycy z e-petrol.pl. Dodali, że w następnych dniach kierunek zmian na rynku detalicznym powinien się utrzymać. "Jeśli chodzi o tankowanie przed świętami, to będzie ono najtańsze od pandemii koronawirusa" - zwracają z kolei uwagę analitycy Reflex.

"Najtaniej od pandemii". Dobre wieści dla kierowców

"Najtaniej od pandemii". Dobre wieści dla kierowców

Źródło:
PAP

Ceny mieszkań w pierwszym kwartale 2025 roku spadły w porównaniu z czwartym kwartałem roku ubiegłego - wynika z raportu Barometr Metrohouse i Credipass. Mimo zainteresowania wielu potencjalnych nabywców nie odnotowano wyraźnych wzrostów sprzedaży, ponieważ rynek czeka na spadek stóp procentowych.

Chcą kupić mieszkanie, ale czekają na jedną decyzję

Chcą kupić mieszkanie, ale czekają na jedną decyzję

Źródło:
PAP

W rozliczeniu PIT za 2024 rok można uwzględnić ulgę z tytułu darowizny - przypomina Ministerstwo Finansów. Resort wyjaśnia, że odliczenie dotyczy między innymi darowizn na cele pożytku publicznego, krwiodawstwa, kultu religijnego, kształcenia zawodowego czy odbudowy niektórych zabytków.

Tak można zmniejszyć podatek. Resort wyjaśnia

Tak można zmniejszyć podatek. Resort wyjaśnia

Źródło:
PAP

Wojna handlowa dotarła do sektora energetycznego - wskazuje "Financial Times" informując, że od ponad dwóch miesięcy Chiny nie importują gazu skroplonego (LNG) z USA.

Napięcie na linii USA-Chiny. Cios w kolejną branżę

Napięcie na linii USA-Chiny. Cios w kolejną branżę

Źródło:
PAP

Donald Trump stwierdził w czwartek, że los Jerome'a Powella, prezesa Rezerwy Federalnej, jest w jego rękach. Prezydent USA powiedział, że szef amerykańskiego banku centralnego odejdzie "bardzo szybko" ze stanowiska, jeśli tylko on sobie tego zażyczy. Trump po raz kolejny stwierdził, że Powell jest "winny Amerykanom obniżenie stóp procentowych".

Trump zabiera głos. "Jeśli będę chciał, odejdzie bardzo szybko"

Trump zabiera głos. "Jeśli będę chciał, odejdzie bardzo szybko"

Źródło:
PAP

W okresie Świąt Wielkanocnych banki, podobnie jak większość instytucji, pracują w niestandardowych godzinach. W dni ustawowo wolne od pracy zmienia się również sposób funkcjonowania systemów rozliczeniowych Elixir i Euro Elixir. "Dlatego o terminowych płatnościach warto pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem" - ostrzega Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Przerwa w realizacji przelewów. Ważny komunikat

Przerwa w realizacji przelewów. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

Władze Czarnogóry podpisały ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi dwie umowy, które umożliwią prywatyzację i wydzierżawienie Wielkiej Plaży w Ulcinju. To jedna z najpiękniejszych plaż nad Adriatykiem i najdłuższych w całej Europie. Działania władz wywołały protesty w stolicy kraju.

Abu Zabi przejmuje jedną z najdłuższych plaż w Europie 

Abu Zabi przejmuje jedną z najdłuższych plaż w Europie 

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Produkująca słynne kawiarki włoska firma Bialetti trafi w ręce hongkońskiego inwestora - pisze Reuters. Spółka zostanie także wycofana z giełdy.

Słynna włoska marka zmienia właściciela

Słynna włoska marka zmienia właściciela

Źródło:
Reuters

W piątek 18 kwietnia w Wenecji ponownie zaczyna obowiązywać system rejestracji wizyt w mieście. Przez 54 wybrane dni, do końca lipca, od osób, które nie zatrzymają się w mieście na nocleg, władze będą pobierać opłatę za wjazd. Od 5 do 10 euro.

Opłata za wstęp do miasta. Kary mogą być duże

Opłata za wstęp do miasta. Kary mogą być duże

Źródło:
PAP

Władze Ghany, jednego z największych na świecie producentów złota, zakazały jego sprzedaży za granicę. Na mocy nowego prawa wszyscy producenci muszą całość wydobycia sprzedawać utworzonej przez rząd instytucji, która jako jedyna będzie miała prawo do handlu tym kruszcem. Zmiany te wchodzą w życie w czasie, gdy globalne ceny złota biją kolejne rekordy.

Złoto bije rekordy. Jeden z głównych producentów zakazuje sprzedaży go za granicę

Złoto bije rekordy. Jeden z głównych producentów zakazuje sprzedaży go za granicę

Źródło:
Africanews, BBC, Reuters, tvn24.pl

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek weszła w życie ustawa, która zakazuje sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z charakterystycznym aromatem. Producenci i sprzedający mają dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów.

Te produkty będą zakazane. Ustawa weszła w życie

Te produkty będą zakazane. Ustawa weszła w życie

Źródło:
PAP

Od czwartku obowiązuje rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, wprowadzające zakaz fotografowania obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej bez zezwolenia. Nowe przepisy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i umożliwienie służbom interwencję oraz nakładanie kar za nielegalne fotografowanie tych miejsc.

Grzywna za robienie zdjęć. Zakaz wchodzi w życie

Grzywna za robienie zdjęć. Zakaz wchodzi w życie

Źródło:
PAP

Liczba samochodów elektrycznych (BEV) w pierwszym kwartale 2025 roku wzrosła o 22 procent w porównaniu do tego samego okresu w minionym roku - wynika z Licznika Elektromobilności uruchomionego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM). Eksperci zauważają, że brak dopłat do elektrycznych samochodów dostawczych znacznie zmniejsza potencjał zakupowy w Polsce.

Nowe dane o elektrykach w Polsce. "To bardzo kontrastuje"

Nowe dane o elektrykach w Polsce. "To bardzo kontrastuje"

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował w serwisie Truth Social Jerome'a Powella, szefa Rezerwy Federalnej - amerykańskiego banku centralnego. "Zawsze się myli i zawsze się spóźnia" - napisał prezydent USA.

Trump: on powinien odejść jak najszybciej

Trump: on powinien odejść jak najszybciej

Źródło:
PAP, tvn24. pl