W 2023 roku sądy ogłosiły upadłość 21 tysięcy konsumentów. To historyczny rekord - informuje w środowym wydaniu "Puls Biznesu". Dotychczas zbankrutowało już 94,5 tysiąca obywateli.
"PB" wskazuje, że potwierdziły się zapowiedzi ekspertów, iż 2023 rok będzie rekordowy pod względem bankructw osób fizycznych. Wskazywały na to - jak wyjaśnia dziennik - wyniki poszczególnych miesięcy, znacząco wyższe od notowanych w latach poprzednich. Dla przykładu tylko w październiku było to 2 tys. upadłości, czyli niemal tyle, ile w całym 2015 roku.
Czytaj także: Nowy rekord upadłości
Upadłość konsumencka w 2023 roku
Z informacji gazety wynika, że skokowe wzrosty ogłaszanych upadłości konsumenckich zaczęły się w 2020 roku i z każdym kolejnym było ich więcej.
Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG), zwraca uwagę, że rzeczywiście mamy kolejny rekord upadłości konsumenckich, lecz w skali całego społeczeństwa nie jest to duża liczba.
- Nic groźnego ani niepokojącego się nie dzieje. Po prostu osoby, które z różnych przyczyn wpadły w spiralę zadłużenia, dostają możliwość ogłoszenia upadłości, która de facto jest dla nich ratunkiem - wskazuje prezes COIG. I dodaje, że przy zbyt niskich dochodach te osoby zaciągnęły zbyt wiele pożyczek czy kredytów.
- Do tego dokładają się przyczyny makroekonomiczne, na przykład niedawne podwyżki stóp procentowych, coraz wyższe koszty życia, paliw i energii. To wszystko rzutuje na zdolności spłacania długów - wylicza Jarosław Nowrotek, cytowany przez gazetę.
Upadłość konsumencka - co to jest?
Upadłość konsumencka jest specjalną procedurą sądową dla osób, które stały się niewypłacalne. Niewypłacalność rozumiana jest jako trwająca co najmniej od 3 miesięcy niezdolność do terminowego regulowania swoich zobowiązań, np. rat kredytów hipotecznych czy długów wobec firm windykacyjnych. Inaczej mówiąc to sytuacja, w której uzyskiwane dochody są zbyt niskie, aby spłacać długi i jednocześnie płacić za swoje utrzymanie.
W przypadku ogłoszonej upadłości konsumenckiej każda osoba prywatna – tj. osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej – może uwolnić się od ciążących na niej (części lub całości) długów, jednocześnie tracąc jednak zgromadzony dotąd majątek. Upadłość konsumencka nie obejmuje przedsiębiorców – wyjątek od 2020 roku stanowią jedynie osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.
Co istotne, upadłość konsumencką ogłasza nie dłużnik, ale sąd. Aby ją ogłosić, należy więc złożyć odpowiedni wniosek na urzędowym formularzu do wydziału gospodarczego ds. upadłościowych we właściwym sądzie rejonowym.
Źródło: "Puls Biznesu", PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock