Umowa dożywocia – czym jest? Jakie są koszty? Umowa dożywocia a zachowek

Źródło:
TVN24 Biznes
Wojciech Warski o systemie emerytalnym w Polsce
Wojciech Warski o systemie emerytalnym w PolsceTVN24
wideo 2/2
Wojciech Warski o systemie emerytalnym w PolsceTVN24

Umowa dożywocia może być gwarancją spokojnej starości dla osób, które są właścicielami nieruchomości. Może ona również zapobiec ewentualnym sporom rodzinnym. Czym jest umowa dożywocia i czym różni się od darowizny? Z jakimi wiąże się kosztami? 

●     Umowa dożywocia polega na przekazaniu własności nieruchomości w zamian za dożywotnią opiekę i utrzymanie ●     W określonych sytuacjach dożywotnia opieka może zostać zamieniona na dożywotnią rentę. ●     Zawarcie umowy dożywocia wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów m.in. notarialnych. ●     Nieruchomość przekazana umową dożywocia nie podlega zaliczeniu do zachowku.

Umowy cywilnoprawne reguluje ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. W ramach tego kodeksu umowy dożywocia regulują artykuły 908-916.

Umowy dożywocia - czym są?

Umowa dożywocia polega na tym, że osoba będąca właścicielem nieruchomości godzi się przenieść prawo do jej własności na określoną inną osobę. W zamian ta druga osoba zobowiązana jest do zapewnienia dożywotniego utrzymania i opieki dla dotychczasowego właściciela.

Umowa dożywocia może dotyczyć nie tylko mieszkania lub domu mieszkalnego, ale każdej nieruchomości gruntowej i budynkowej. Prawo dożywotniego utrzymania i opieki obejmować może natomiast więcej niż jedną osobę, np. parę małżonków albo inne, wskazane w umowie osoby bliskie.

Czas trwania umowy jest, zgodnie z jej nazwą, określony długością życia dotychczasowego właściciela nieruchomości. W praktyce oznacza to jednak, że strony podpisując umowę nie wiedzą ile dokładnie czasu będzie ona trwała.

Dożywocie: umowa - strony

Stronami umowy dożywocia są dożywotnik, który przekazuje tę nieruchomość, i zobowiązany z umowy dożywocia, który zobowiązuje się do opieki nad dożywotnikiem.

Charakter utrzymania i opieki, do której zobowiązuje umowa dożywocia, jest określany w zawartej umowie. Jeżeli umowa nie jest jednak w tym zakresie precyzyjna, zastosowanie mają zapisy Kodeksu cywilnego. Jak wskazano w art. 908, na mocy umowy powinno traktować się dożywotnika "[...] jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym".

Umowa dożywocia a zachowek

Zachowek jest instytucją prawa spadkowego, w ramach której określone kwoty wypłacane są najbliższym zmarłego, którzy nie otrzymali po nim nic w drodze darowizny, spadku ani testamentu.

W ramach zachowku nie jest natomiast uwzględniana umowa dożywocia. Wynika to z faktu, że umowa dożywocia nie stanowi tzw. bezpłatnego przysporzenia – osoba, która otrzymuje prawo własności nieruchomości, musi w zamian zapewnić określone świadczenia, a więc nieruchomości nie dostała, tylko w pewien sposób "nabyła".

Czyni to często umowę dożywocia atrakcyjniejszą niż umowę darowizny nieruchomości. W przypadku dokonania darowizny nieruchomości po śmierci darczyńcy jego rodzina będzie mogła dochodzić swoich praw w ramach prawa do zachowku. Z kolei w przypadku umowy dożywocia spory o zachowek nie będą możliwe, a co więcej darczyńca, czyli w tym przypadku dożywotnik, może być spokojny o swoją dożywotnią opiekę.

Jednocześnie należy pamiętać, że mienie ruchome znajdujące się w nieruchomości, co do zasady wchodzi już w skład majątku spadkowego.

Umowa o dożywocie – zamiana na rentę

Wraz z trwaniem obowiązywania zawartej umowy dożywocia różnie rozwijają się relacje pomiędzy jej stronami. W związku z tym prawo dopuszcza, aby w określonych sytuacjach prawo dożywocia zostało zamienione na prawo do dożywotniej renty odpowiadającej wartości uprawnień wynikających z umowy.

Istnieją dwie tego typu sytuacje:

Na żądanie dowolnej ze stron, gdy relacje pomiędzy stronami umowy uległy takiemu pogorszeniu, że nie można od nich nadal wymagać pozostawania ze sobą w bezpośredniej styczności. Na żądanie dożywotnika, gdy zobowiązany z umowy dożywocia sprzedał otrzymaną nieruchomość.

W sprawie zamiany prawa dożywocia na dożywotnią rentę decyzję podejmuje sąd. Zamiana taka polega na tym, że zamiast określonych świadczeń z zakresu utrzymania i opieki dożywotnik otrzymuje ich ekwiwalent pieniężny, czyli rentę w wartości otrzymywanych dotąd świadczeń. Nieruchomość należąca wcześniej do dożywotnika nadal jest w takim przypadku przekazywana zobowiązanemu z umowy dożywocia.

Podważenie umowy dożywocia

Zgodnie z Kodeksem cywilnym prawo dożywocia jest niezbywalne, nie podlega również dziedziczeniu i wygasa zawsze wraz ze śmiercią dożywotnika.

W wyjątkowych sytuacjach sąd może jednak zadecydować o rozwiązaniu umowy dożywocia. Możliwe jest to jedynie na żądanie jednej ze stron umowy i w przypadku, w którym relacje pomiędzy stronami umowy poważnie się pogorszyły. Jeżeli umowa dożywocia zostanie rozwiązana, prawo własności nieruchomości wraca do dożywotnika.

Zobowiązany z umowy dożywocia w ciągu pięciu pierwszych lat obowiązywania umowy może również żądać uznania jej za bezskuteczną w stosunku do niego. Żądanie takie może zgłosić gdy, w której dożywotnik na skutek umowy dożywocia stał się niewypłacalny. Przykładem takiej sytuacji może być zorientowanie się po podpisaniu umowy, że dożywotnik ma długi, a jego nieruchomość może zostać zlicytowana przez komornika w postępowaniu egzekucyjnym.

Umowa dożywocia - czy trzeba mieszkać razem?

Przepisy nie regulują kwestii czy strony umowy dożywocia mieszkają razem czy osobno. Sprawa ta pozostaje indywidualną decyzją osób podpisujących umowę i najczęściej jest w tej umowie jasno sprecyzowana.

W praktyce najczęściej zdarza się jednak, że strony umowy dożywocia mieszkają razem w nieruchomości będącej przedmiotem tej umowy, np. dzieci i rodzice. Wynika to z faktu, że jedna z tych osób jest już jej właścicielem, natomiast druga ma prawo do dożywotniej opieki i zapewnienia dachu nad głową.

Umowa dożywocia - koszty

Umowa dożywocia dotyczy przeniesienia własności określonej nieruchomości oraz obciążenie jej prawem dożywocia. Z tego powodu musi bezwzględnie zostać zawarta w formie aktu notarialnego.

Zawarcie umowy u notariusza wiąże się natomiast z koniecznością poniesienia kosztów notarialnych. Przede wszystkim jest to koszt taksy notarialnej, której wysokość zależna jest od wartości nieruchomości. W większości przypadków nieruchomości wartych kilkaset tysięcy złotych wysokość tej taksy wynosi od dwóch do czterech tys. zł.

Przy podpisywaniu umowy dożywocia konieczne jest także zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Podatek ten, w wysokości 2 proc. wartości nieruchomości, zobowiązany z umowy dożywocia także opłaca u notariusza.

Ponadto przeniesienie własności nieruchomości wiąże się z koniecznością dokonania stosownego wpisu w jej księdze wieczystej. Czynność ta wiąże się z opłatą sądową w wysokości 200 zł.

Źródło:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/ Dariush M

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump ogłosił nałożenie ceł na Chiny w wysokości 125 procent. Jednocześnie zarządził 90-dniową przerwę w stosowaniu podwyższonych ceł dla innych państw.

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Źródło:
Reuters

"Wykorzystajmy jak najlepiej następne 90 dni" - tak na portalu X decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie pauzy w dodatkowych cłach skomentował w środę wieczorem premier Donald Tusk.

Trump nagle zmienia zdanie, Tusk zabiera głos

Trump nagle zmienia zdanie, Tusk zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl/Reuters

- Ludzie się trochę wystraszyli, trochę się bali - powiedział w środę prezydent USA Donald Trump, uzasadniając decyzję o 90-dniowym wstrzymaniu wyższych ceł dla większości państw. Stwierdził przy tym, że trzeba być elastycznym.

Trump o cłach: ludzie się trochę wystraszyli

Trump o cłach: ludzie się trochę wystraszyli

Źródło:
PAP

Stellantis wstrzymał produkcję w Polsce chińskiego samochodu elektrycznego T03 - podał Reuters. Informację potwierdziła tvn24.pl Agnieszka Brania, rzeczniczka prasowa fabryk Stellantis w naszym kraju.

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa, stwierdził, że sieci handlowe osiągają "nadmiarowe zyski" ze sprzedaży jaj i masła. Na zorganizowanej w środę konferencji prasowej zapowiedział, że chce w tej sprawie spotkać się z prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

Źródło:
PAP

Unia Europejska podjęła decyzję o nałożeniu ceł w wysokości do 25 procent na amerykańskie towary w odwecie za taryfy nałożone przez USA na stal i aluminium.

Unia Europejska nakłada cła na Stany Zjednoczone

Unia Europejska nakłada cła na Stany Zjednoczone

Źródło:
PAP

- Nie chcemy otwartej konfrontacji z USA i z prezydentem Donaldem Trumpem w sprawie ceł - zadeklarował premier Han Duk Su, pełniący obowiązki prezydent Korei Południowej. W wywiadzie dla CNN podkreślił też, że Seul woli negocjacje i wypracowanie porozumienia z Waszyngtonem.

"Szkodliwe" cła Trumpa, groźba zamykania fabryk

"Szkodliwe" cła Trumpa, groźba zamykania fabryk

Źródło:
PAP

Banco Santander, hiszpański właściciel Santander Bank Polska, rozważa różne opcje, w tym sprzedaż swojej polskiej filii, wartej 8 miliardów dolarów - podał Reuters, powołując się na Bloomberga.

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Źródło:
Reuters

Chiny od 10 kwietnia podniosą do 84 procent cła na towary z USA - podał chiński resort finansów. To odwet za ostatnie podniesienie stawki taryf o 50 procent przez prezydenta Donalda Trumpa.

Wet za wet. Pekin odpowiada Trumpowi

Wet za wet. Pekin odpowiada Trumpowi

Źródło:
PAP, Reuters

Zakłady Chemiczne Nitro-Chem w Bydgoszczy zawarły w środę umowę z Paramount Enterprises International na dostawę trotylu dla armii amerykańskiej na lata 2027-2029. To kontrakt o wartości 1,2 miliarda złotych.

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Źródło:
PAP

Amerykańscy sprzedawcy win boją się ceł prezydenta USA Donalda Trumpa, które zaczęły obowiązywać w środę - podał Reuters. Winiarze ostrzegają, że wzrost cen i spadek przychodów mogą przyczynić się do zwolnień i upadku wielu firm.

Szykują się na najgorsze. "Wszystko pójdzie w górę"

Szykują się na najgorsze. "Wszystko pójdzie w górę"

Źródło:
Reuters

Coraz więcej osób rezygnuje z amerykańskich produktów na rzecz tych krajowych w odpowiedzi na cła Trumpa i jego politykę wobec sojuszników - przekazał portal stacji BBC. Na popularności zyskują aplikacje i etykiety określające, skąd pochodzą sprzedawane produkty.

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Źródło:
BBC

Donald Trump podpisał dekret uznający węgiel za minerał krytyczny. Prezydent USA ogłosił też inne działania mające znieść regulacje środowiskowe, zwiększyć wydobycie węgla i zablokować zamykanie kopalń.

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Źródło:
PAP

W maju Rada Polityki Pieniężnej nie będzie dyskutować czy ciąć stopy procentowe, dyskusja będzie dotyczyć raczej tego, o ile je obniżyć i czy to początek cyklu, czy jednorazowe dostosowanie - komentuje członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki w rozmowie z Programem I Polskiego Radia. Jego zdaniem do końca roku stopy mogą spaść o 100 punktów bazowych.

"Można już nie udawać". Ważny głos w sprawie stóp procentowych

"Można już nie udawać". Ważny głos w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

W środę na drogach w całej w Polsce odbywa się akcja "Prędkość". Policjanci sprawdzają prędkość zarówno z użyciem radarów, jak i radiowozów z wideorejestratorami. - Apelujemy do kierujących, by przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i rozwaga wymagają zachowania szczególnej ostrożności - powiedział nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W minionym roku liczba pracujących emerytów w Polsce wzrosła o 18,6 tysiąca osób w porównaniu do roku 2023 - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród dorabiających do świadczeń przeważają kobiety.

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Polacy coraz chętniej odwiedzają Azory. W 2024 roku przybyła na ten portugalski archipelag rekordowa liczba turystów znad Wisły. Azory zyskują na popularności w kontynentalnej części Europy.

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

Źródło:
PAP

Chłopcy będą chłopcami - w ten sposób rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt odniosła się do publicznego sporu miedzy doradcami prezydenta Donalda Trumpa, miliarderem Elonem Muskiem i doradcą do spraw handlu Peterem Navarro. Musk określił wcześniej Navarro "kretynem" i "głupszym niż worek cegieł".

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Źródło:
PAP

Majątek 11 miliarderów od początku roku skurczył się łącznie aż o prawie 450 miliardów dolarów - wynika z danych Bloomberga. Agencja regularnie publikuje szacunki dotyczące fortun najbogatszych ludzi świata.

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Źródło:
tvn24.pl

Departament Wydajności Państwa (DOGE), kierowany przez Elona Muska, wykorzystuje sztuczną inteligencję do śledzenia komunikacji w co najmniej jednej agencji federalnej, szukając przejawów wrogości wobec prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa - przekazał Reuters. 

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Źródło:
PAP

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

W wyniku ataku hakerskiego na Grupę Smyk naruszono dane niektórych klientów, kontrahentów, pracowników i partnerów biznesowych - przekazała firma. Większość skradzionych informacji to dokumentacja dotycząca produkcji odzieży.

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Źródło:
PAP

Musimy szukać rozwiązań i działań, które uchronią lub przynajmniej złagodzą skutki wysokich ceł - podkreślił we wtorek premier Donald Tusk podczas spotkania z przedstawicielami branży motoryzacyjnej. Minister finansów Andrzej Domański stwierdził z kolei, że amerykańskie cła z pewnością "istotnie" wpłyną na gospodarkę światową.

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Źródło:
TVN24, PAP

Państwowy urząd socjalny w Finlandii wysłał pisma do ponad 40 tysięcy osób o niskich dochodach, zalecając im poszukiwanie tańszego mieszkania. Jeśli się nie przeprowadzą w ciągu trzech miesięcy, urząd przestanie pokrywać im koszty czynszu w pełnej wysokości - informuje we wtorek telewizja MTV.

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Źródło:
PAP

Decyzja Donalda Trumpa w sprawie nałożenia nowych ceł spowodowała kilkunastoprocentowy spadek kursu Apple na amerykańskiej giełdzie. Według Bloomberga efekt był jeszcze jeden - klienci rzucili się do sklepów, aby kupić iPhone'y, zanim ich ceny wzrosną.

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Źródło:
Bloomberg