Umowa dożywocia – czym jest? Jakie są koszty? Umowa dożywocia a zachowek

Źródło:
TVN24 Biznes
Wojciech Warski o systemie emerytalnym w Polsce
Wojciech Warski o systemie emerytalnym w PolsceTVN24
wideo 2/2
Wojciech Warski o systemie emerytalnym w PolsceTVN24

Umowa dożywocia może być gwarancją spokojnej starości dla osób, które są właścicielami nieruchomości. Może ona również zapobiec ewentualnym sporom rodzinnym. Czym jest umowa dożywocia i czym różni się od darowizny? Z jakimi wiąże się kosztami? 

●     Umowa dożywocia polega na przekazaniu własności nieruchomości w zamian za dożywotnią opiekę i utrzymanie ●     W określonych sytuacjach dożywotnia opieka może zostać zamieniona na dożywotnią rentę. ●     Zawarcie umowy dożywocia wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów m.in. notarialnych. ●     Nieruchomość przekazana umową dożywocia nie podlega zaliczeniu do zachowku.

Umowy cywilnoprawne reguluje ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. W ramach tego kodeksu umowy dożywocia regulują artykuły 908-916.

Umowy dożywocia - czym są?

Umowa dożywocia polega na tym, że osoba będąca właścicielem nieruchomości godzi się przenieść prawo do jej własności na określoną inną osobę. W zamian ta druga osoba zobowiązana jest do zapewnienia dożywotniego utrzymania i opieki dla dotychczasowego właściciela.

Umowa dożywocia może dotyczyć nie tylko mieszkania lub domu mieszkalnego, ale każdej nieruchomości gruntowej i budynkowej. Prawo dożywotniego utrzymania i opieki obejmować może natomiast więcej niż jedną osobę, np. parę małżonków albo inne, wskazane w umowie osoby bliskie.

Czas trwania umowy jest, zgodnie z jej nazwą, określony długością życia dotychczasowego właściciela nieruchomości. W praktyce oznacza to jednak, że strony podpisując umowę nie wiedzą ile dokładnie czasu będzie ona trwała.

Dożywocie: umowa - strony

Stronami umowy dożywocia są dożywotnik, który przekazuje tę nieruchomość, i zobowiązany z umowy dożywocia, który zobowiązuje się do opieki nad dożywotnikiem.

Charakter utrzymania i opieki, do której zobowiązuje umowa dożywocia, jest określany w zawartej umowie. Jeżeli umowa nie jest jednak w tym zakresie precyzyjna, zastosowanie mają zapisy Kodeksu cywilnego. Jak wskazano w art. 908, na mocy umowy powinno traktować się dożywotnika "[...] jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym".

Umowa dożywocia a zachowek

Zachowek jest instytucją prawa spadkowego, w ramach której określone kwoty wypłacane są najbliższym zmarłego, którzy nie otrzymali po nim nic w drodze darowizny, spadku ani testamentu.

W ramach zachowku nie jest natomiast uwzględniana umowa dożywocia. Wynika to z faktu, że umowa dożywocia nie stanowi tzw. bezpłatnego przysporzenia – osoba, która otrzymuje prawo własności nieruchomości, musi w zamian zapewnić określone świadczenia, a więc nieruchomości nie dostała, tylko w pewien sposób "nabyła".

Czyni to często umowę dożywocia atrakcyjniejszą niż umowę darowizny nieruchomości. W przypadku dokonania darowizny nieruchomości po śmierci darczyńcy jego rodzina będzie mogła dochodzić swoich praw w ramach prawa do zachowku. Z kolei w przypadku umowy dożywocia spory o zachowek nie będą możliwe, a co więcej darczyńca, czyli w tym przypadku dożywotnik, może być spokojny o swoją dożywotnią opiekę.

Jednocześnie należy pamiętać, że mienie ruchome znajdujące się w nieruchomości, co do zasady wchodzi już w skład majątku spadkowego.

Umowa o dożywocie – zamiana na rentę

Wraz z trwaniem obowiązywania zawartej umowy dożywocia różnie rozwijają się relacje pomiędzy jej stronami. W związku z tym prawo dopuszcza, aby w określonych sytuacjach prawo dożywocia zostało zamienione na prawo do dożywotniej renty odpowiadającej wartości uprawnień wynikających z umowy.

Istnieją dwie tego typu sytuacje:

Na żądanie dowolnej ze stron, gdy relacje pomiędzy stronami umowy uległy takiemu pogorszeniu, że nie można od nich nadal wymagać pozostawania ze sobą w bezpośredniej styczności. Na żądanie dożywotnika, gdy zobowiązany z umowy dożywocia sprzedał otrzymaną nieruchomość.

W sprawie zamiany prawa dożywocia na dożywotnią rentę decyzję podejmuje sąd. Zamiana taka polega na tym, że zamiast określonych świadczeń z zakresu utrzymania i opieki dożywotnik otrzymuje ich ekwiwalent pieniężny, czyli rentę w wartości otrzymywanych dotąd świadczeń. Nieruchomość należąca wcześniej do dożywotnika nadal jest w takim przypadku przekazywana zobowiązanemu z umowy dożywocia.

Podważenie umowy dożywocia

Zgodnie z Kodeksem cywilnym prawo dożywocia jest niezbywalne, nie podlega również dziedziczeniu i wygasa zawsze wraz ze śmiercią dożywotnika.

W wyjątkowych sytuacjach sąd może jednak zadecydować o rozwiązaniu umowy dożywocia. Możliwe jest to jedynie na żądanie jednej ze stron umowy i w przypadku, w którym relacje pomiędzy stronami umowy poważnie się pogorszyły. Jeżeli umowa dożywocia zostanie rozwiązana, prawo własności nieruchomości wraca do dożywotnika.

Zobowiązany z umowy dożywocia w ciągu pięciu pierwszych lat obowiązywania umowy może również żądać uznania jej za bezskuteczną w stosunku do niego. Żądanie takie może zgłosić gdy, w której dożywotnik na skutek umowy dożywocia stał się niewypłacalny. Przykładem takiej sytuacji może być zorientowanie się po podpisaniu umowy, że dożywotnik ma długi, a jego nieruchomość może zostać zlicytowana przez komornika w postępowaniu egzekucyjnym.

Umowa dożywocia - czy trzeba mieszkać razem?

Przepisy nie regulują kwestii czy strony umowy dożywocia mieszkają razem czy osobno. Sprawa ta pozostaje indywidualną decyzją osób podpisujących umowę i najczęściej jest w tej umowie jasno sprecyzowana.

W praktyce najczęściej zdarza się jednak, że strony umowy dożywocia mieszkają razem w nieruchomości będącej przedmiotem tej umowy, np. dzieci i rodzice. Wynika to z faktu, że jedna z tych osób jest już jej właścicielem, natomiast druga ma prawo do dożywotniej opieki i zapewnienia dachu nad głową.

Umowa dożywocia - koszty

Umowa dożywocia dotyczy przeniesienia własności określonej nieruchomości oraz obciążenie jej prawem dożywocia. Z tego powodu musi bezwzględnie zostać zawarta w formie aktu notarialnego.

Zawarcie umowy u notariusza wiąże się natomiast z koniecznością poniesienia kosztów notarialnych. Przede wszystkim jest to koszt taksy notarialnej, której wysokość zależna jest od wartości nieruchomości. W większości przypadków nieruchomości wartych kilkaset tysięcy złotych wysokość tej taksy wynosi od dwóch do czterech tys. zł.

Przy podpisywaniu umowy dożywocia konieczne jest także zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Podatek ten, w wysokości 2 proc. wartości nieruchomości, zobowiązany z umowy dożywocia także opłaca u notariusza.

Ponadto przeniesienie własności nieruchomości wiąże się z koniecznością dokonania stosownego wpisu w jej księdze wieczystej. Czynność ta wiąże się z opłatą sądową w wysokości 200 zł.

Źródło:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/ Dariush M

Pozostałe wiadomości

Chorwacki operator systemu przesyłowego energii (HOPS ) poinformował w środę, że dzień wcześniej, we wtorek o godzinie 20.00, odnotowano nowy rekord zużycia energii elektrycznej - podała telewizja N1. Wszystko przez coraz bardziej intensywny sezon turystyczny i coraz większe wykorzystanie urządzeń klimatyzacyjnych.

Nowy rekord w Chorwacji

Nowy rekord w Chorwacji

Źródło:
PAP

Polska należy do czołówki producentów rowerów w krajach Unii Europejskiej - donosi czwartkowy "Puls Biznesu". Dodaje, że w kolejnych latach polski rynek w tym segmencie będzie rósł, pomimo prognozowanych spadków jego wartości w tym roku.

Milion sztuk rocznie. Polska w unijnej wielkiej piątce

Milion sztuk rocznie. Polska w unijnej wielkiej piątce

Źródło:
PAP

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo "w sprawie dotyczącej wyrządzenia TVP S.A. w likwidacji szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w latach 2018–2024 przez osoby zajmujące się jej sprawami majątkowymi". Spółka mogła stracić około 7 milionów złotych – poinformowała w środę TVP.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości finansowych w TVP

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości finansowych w TVP

Źródło:
PAP

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zamyka swój multimedialny program MeduM. - Projekt na samą platformę i na materiały historyczne wygrała firma, która zupełnie przypadkowo jest powiązana z fundacją wspólnika kuzyna Jarosława Kaczyńskiego - przekazała podczas konferencji Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji. - Jako naukowca bolało mnie, że taka perełka jak NCBR jest wykorzystywana do szeregu działań o charakterze dewiacyjnym - skomentował dla biznesowej redakcji tvn24.pl Jerzy Małachowski, szef NCBR.

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Źródło:
tvn24.pl

Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniósł 2,9 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie inflacja liczona według HICP wyniosła w ujęciu rocznym 2,6 procent.

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Spółka PKP Cargo nie ma prawa upaść i nie upadnie, jest zbyt ważna - zapewnił w środę dziennikarzy minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Firma ta może tylko wchodzić na dobre tory i każdy krok idzie w tym kierunku - dodał.

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

Źródło:
PAP

Na austriackich lotniskach panuje chaos. Tylko w ostatnim tygodniu ponad 1000 lotów było opóźnionych, a blisko 100 zostało odwołanych.

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Źródło:
PAP

Były prezes Orlenu Jacek Krawiec został szefem rady dyrektorów PGNiG Upstream Norway (PUN) - wynika z informacji na stronie spółki. PUN to norweska spółka córka koncernu, udziałowiec złóż węglowodorów na norweskim szelfie i na Morzu Północnym.

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Źródło:
PAP

PKP Intercity podpisało umowę z firmą H.Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych o wartości ponad 4,2 miliarda złotych. W ramach kontraktu ma zostać zbudowanych 300 nowych wagonów.

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 miliona osób na koniec 2023 roku wykonywało pracę na podstawie umów cywilno-prawnych, to jest umów zlecenie czy umów o dzieło - wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Ikea poinformowała o wycofaniu z rynku ładowarki uniwersalnej VARMFRONT ze względu na wadę produktową, stwarzającą ryzyko pożarowe. Sieć apeluje do klientów, którzy nabyli produkt, by niezwłocznie zaprzestali go używać i skontaktowali się z firmą w celu wymiany urządzenia lub zwrotu pieniędzy.

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę na decyzję Komisji Europejskiej uznającą TikToka za tak zwanego strażnika dostępu, czyli przedsiębiorstwo dominujące na rynku. W związku z tym właściciel aplikacji nadal podlegać będzie surowszym przepisom o rynkach cyfrowych (DMA).

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Źródło:
PAP

Do końca lipca można wybrać, czy dołączyć do OFE i ZUS, czy tylko do ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mogą o tym zdecydować osoby, które urodziły się po 1968 roku. Oświadczenie o zmianie można złożyć w trzech formach: elektronicznie, osobiście, bądź pocztą.

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat sytuacji firm. Wynika z niego, że sytuacja finansowa w sektorze przedsiębiorstw pogorszyła się w I kwartale 2024 roku. Jak stwierdzono wynik finansowy netto sektora był wyraźnie niższy niż przed rokiem, głównie z powodu spadku wyniku na sprzedaży.

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Źródło:
PAP

Stworzona przez zmarłego w ubiegłym roku Janusza Filipiaka spółka ma zniknąć z polskiej giełdy. Spadkobiercy wraz z Funduszem CVC Capital Partners - który jest właścicielem sieci sklepów Żabka - poinformowali o swoim zamiarze ogłoszenia wezwania na 100 procent akcji spółki.

Comarch chce wycofać się z giełdy

Comarch chce wycofać się z giełdy

Źródło:
PAP

Kilkanaście chińskich firm miało prosić kandydatki do pracy o wykonanie testów ciążowych - pisze CNN. Sprawa trafiła do sądu. Choć władze chcą zapobiec demograficznej zapaści, to w biznesie kobiety planujące założenie rodziny wciąż są dyskryminowane.

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Źródło:
CNN

Chiński biznesmen Guo Wengui został skazany przez amerykański sąd za oszukanie swoich internetowych fanów poprzez scam wart na ponad miliard dolarów. Uznano go za winnego dziewięciu z 12 postawionych mu zarzutów, w tym ściągania haraczy, oszustw i prania brudnych pieniędzy.

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Źródło:
BBC

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Polski rząd szykuje szereg działań, które mają zmusić chińskie platformy internetowe, takie jak Temu, AliExpress, czy Shein do przestrzegania prawa - donosi środowa "Rzeczpospolita" - Chcemy działać w ramach obowiązującego prawa, dysponujemy narzędziami, które umożliwiłyby zarówno UOKiK, jak i innym organom szerzej zakrojone kontrolowanie poczynań tych firm - zapowiada Ignacy Niemczycki, wiceminister rozwoju i technologii cytowany przez dziennik.

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Płatki owsiane bezglutenowe z glutenem - takie ostrzeżenie wydał Główny Inspektorat Sanitarny. Osoby uczulone na gluten lub z alergią na pszenicę nie powinny spożywać produktu wycofywanego z obrotu.

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP