TVN24 Biznes | Pieniądze

Ulga podatkowa dla frankowiczów na kolejny rok. Rząd szykuje projekt

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie kredytów walutowych
Posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie kredytów walutowych
wideo 2/6
Posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie kredytów walutowych

Zaniechanie poboru podatku od części dochodów związanych z kredytem hipotecznym ma zostać przedłużone o kolejny rok – wynika z projektu rozporządzenia, nad którym prace kończy Ministerstwo Finansów. Jak wyjaśniają przedstawiciele resortu, oznacza to zwolnienie od podatku umorzonych przez banki kwot spłat wierzytelności. Rozwiązanie ma zachęcić strony do zawierania ugód.

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, finalizowane są prace nad projektem rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe.

W ramach projektu proponuje się zaniechanie poboru PIT z tytułu wierzytelności umorzonych osobie fizycznej w związku z kredytem mieszkaniowym, jak również świadczeń otrzymanych przez osobę fizyczną z tytułu kredytu mieszkaniowego w związku z ujemnym oprocentowaniem. Regulacje przewidują także zaniechanie poboru CIT od kredytodawców, od dochodów odpowiadających równowartości umorzonych wierzytelności z tytułu kredytów, od tej części kapitału, od której następuje zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ulga podatkowa dla frankowiczów przedłużona

Dotyczy to więc na przykład ugód zawartych z bankami. - Wobec informacji o planowanym przez sektor bankowy zawieraniu ugód z klientami, którzy mają tak zwane kredyty frankowe, w Ministerstwie Finansów podjęto decyzję o przedłużeniu zaniechania poboru PIT na następny rok. Zaniechanie poboru podatku w praktyce oznacza dla podatników zwolnienie od podatku umorzonych przez banki kwot spłat wierzytelności z tytułu kredytów hipotecznych zaciągniętych na własne cele mieszkaniowe lub wobec których zastosowano ujemne oprocentowanie kredytu – powiedział cytowany w poniedziałkowym komunikacie Ministerstwa Finansów dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej Przemysław Szymczyk.

- Bez wątpienia zachęci to zarówno banki, jak i kredytobiorców do zawierania ugód mających na celu restrukturyzację kredytów frankowych - dodał.

Dodał on także, że do końca ubiegłego roku obowiązywało analogiczne rozporządzenie z 27 marca 2020 r. To oznacza, że banki nie będą mieć obowiązku wystawienia za ubiegły rok informacji PIT-11 w odniesieniu do przychodów, objętych zaniechaniem.

CHF/PLN

"Korzystne rozwiązanie dla tysięcy osób w kraju"

Według resortu finansów decyzje kredytodawców o częściowym umorzeniu spłaty kredytu nie powinny wiązać się dla kredytobiorców z koniecznością opodatkowania dochodu uzyskanego z tytułu tego umorzenia.

- Skoro bowiem kredytobiorcy stracili możliwość regulowania zobowiązań wobec podmiotu udzielającego kredytu, to tym bardziej mogą mieć trudności w zapłacie podatku dochodowego z tytułu otrzymania przysporzenia majątkowego w postaci umorzenia tych zobowiązań. Decyzja o przedłużeniu zaniechania poboru podatku jest zatem wyjściem im naprzeciw i stanowi korzystne rozwiązanie dla tysięcy osób w kraju – powiedział dyrektor Przemysław Szymczyk.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości