Od początku października PKO BP oferuje możliwość zawierania ugód (na bazie pomysłu KNF) niemal wszystkim swoim klientom, którzy mają kredyt we franku. Do tej pory bank, jak donosi "Rzeczpospolita" otrzymał 18,6 tys. wniosków o mediację i zawarł 2,9 tys. ugód, kolejnych 1,9 tys. mediacji zakończyło się sukcesem, ale jeszcze nie podpisano umowy.
Według dziennika przykład PKO BP pokazuje, że porozumienia nie przekonują kredytobiorców prowadzących spór sądowy, bo klienci w bardzo niewielkim stopni są skłonni do zawierania porozumień.
Kredyty frankowe - unieważnienie droższe od ugody
Jak pisze "Rzeczpospolita" niechęć kredytobiorców do ugód, to dla banku zła wiadomość, bo oznacza, że spuchną koszty: unieważnienie jest blisko dwuipółkrotnie droższe niż ugoda w wariancie KNF. PKO BP musi więc nadal pilnie obserwować tempo napływu kolejnych spraw sądowych: jeśli malałoby względem banków nieoferujących ugód, byłby to sygnał, że program ugód przynosi pozytywny skutek i maleje skłonność do pozywania. Jeśli byłoby odwrotnie, to oznaczałoby, że program ugód tylko „obudził" tych frankowiczów, którzy nie planowali złożyć pozwów, i jednocześnie nie odciągnął od sądów tych, którzy to rozważali (co tylko zwiększyłoby ostateczne koszty).
PKO BP w komentarzu przesłanym redakcji "Rzeczpospolitej" pisze, że "PKO Bank Polski dąży do rozwiązania problemu kredytów frankowych na jak największą skalę. Systematycznie kierujemy propozycje do kolejnych grup klientów będących na drodze sądowej z bankiem. Co trzeci klient, do którego skierowaliśmy do tej pory propozycję ugodową, a jest w sporze sądowym z nami, jest zainteresowany poznaniem jej szczegółów, w prawie 100 przypadkach ugody już zostały podpisane. Klienci, którzy skierowali sprawę do sądu, ponieśli wysokie koszty na rzecz kancelarii ich obsługujących, co jest dla nich naturalną przeszkodą do zmiany ścieżki na ugodową" - czytamy w oświadczeniu.
Ugody z frankowiczami
Na początku grudnia mBank poinformował, że rozpoczyna pilotaż ugód frankowych, który będzie trwał przez najbliższe trzy miesiące. Rozwiązanie ma polegać na przewalutowaniu obecnego kredytu na złote, różnicą bank ma się podzielić z klientem po połowie. Pilotaż obejmie 1,3 tysiąca umów - poinformował bank w komunikacie prasowym.
Bank Millennium pod koniec września informował, że zawarł ponad 4 tysiące ugód z frankowiczami. Bank nie uruchomił programu porozumień z kredytobiorcami na zasadach proponowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego, zamiast tego próbuje dogadać się z nimi na własnych zasadach - pisała "Rzeczpospolita".
BNP Paribas Bank Polska przeprowadza pilotaż ugód w sprawie walutowych kredytów mieszkaniowych, ale ostatecznej decyzji w sprawie oferowania ugód nie podjął. O tym, że Santander Bank Polska prowadzi testy zawierania ugód z kredytobiorcami frankowymi informował również prezes banku Michał Gajewski.
W przypadku Banku Pekao wiceprezes Wojciech Werochowski w na początku listopada informował w rozmowie z "Rzeczpospolitą" o tym, że trwa pilotaż procesu ugód z frankowiczami na małej grupie klientów. - Po podsumowaniu pilotażu będziemy gotowi do podjęcia decyzji, czy i w jakiej formie i skali przeprowadzimy ugody - tłumaczył Werochowski.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Dom Maklerski PKO BP / Wikipedia (CC BY-SA 3.0)