TVN24 Biznes | Pieniądze

Ministerstwo zmienia zdanie w sprawie podatku od szczepionki na grypę

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP, TVN24
Tomków: zainteresowanie szczepionką przeciw grypie jest ogromne, ale to wynika nie tylko z pandemiiTVN24
wideo 2/5
TVN24Tomków: zainteresowanie szczepionką przeciw grypie jest ogromne, ale to wynika nie tylko z pandemii

Otrzymywane przez pracowników szczepionki przeciw grypie nie będą opodatkowane - podało Ministerstwo Finansów. Resort podkreślił, że prace nad rozporządzeniem w tej sprawie są finalizowane.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

MF podało w informacji przekazanej PAP, że zgodnie z decyzją Ministra Finansów, ruszyły prace nad zwolnieniem osób fizycznych z obowiązku zapłaty podatku dochodowego od wartości nieodpłatnych świadczeń otrzymanych w okresie obowiązywania stanu epidemii wywołanej wirusem COVID-19, w postaci sfinansowania przez firmę szczepień ochronnych przeciw grypie.

- W trudnym okresie epidemii koronawirusa, solidaryzujemy się ze wszystkimi przedsiębiorcami, którzy zapewniają swoim pracownikom szczepienia wzmacniające odporność na grypę. Takie świadczenia na rzecz pracowników nie będą opodatkowane. Dziękuję wszystkim pracodawcom za tę odpowiedzialną i potrzebną inicjatywę – mówi, cytowany w informacji, minister finansów Tadeusz Kościński.

Teraz są opodatkowane

Obecnie wartość tego rodzaju świadczeń (dofinansowanie przez pracodawcę szczepionki) podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT).

"Rzeczpospolita" we wtorkowym wydaniu cytowała odpowiedź resortu finansów na pytanie dziennika w sprawie aktualnego stanu prawnego. "Sfinansowanie pracownikom szczepień przeciwko grypie skutkuje powstaniem przychodu, który trzeba opodatkować" – napisało Ministerstwo Finansów.

Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie wartość nieodpłatnych szczepień przeciw grypie nie będzie obciążona podatkiem, a podatek wcześniej zapłacony zostanie zwrócony podatnikowi (co do zasady w rozliczeniu rocznym).

Autor:mp/dap

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości