Rada Polityki Pieniężnej (RPP) we wtorek rozpocznie dwudniowe posiedzenie decyzyjne. To posiedzenie wyczekiwane przez kredytobiorców. Część ekonomistów spodziewa się, że już w tym miesiącu może dojść do pierwszej obniżki stóp procentowych NBP.
We wtorek rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Decyzję w sprawie stóp procentowych powinniśmy poznać w środę. Główna, referencyjna stopa procentowa od 8 września 2022 roku pozostaje na poziomie 6,75 proc. Rada nie zmieniała wysokości stóp procentowych, począwszy od październikowego posiedzenia.
Z zebranych przez nas prognoz wynika, że większość ekonomistów spodziewa się pierwszej obniżki stóp procentowych podczas najbliższego posiedzenia RPP. Byłaby to pierwsza obniżka stóp procentowych od maja 2020 roku. Wówczas stopy procentowe zostały obniżone o 40 punktów bazowych, stopa referencyjna spadła do poziomu 0,10 proc.
Stopy procentowe - wrzesień 2023
Ekonomiści ING Banku Śląskiego podkreślili, że "kluczowym wydarzeniem tego tygodnia będzie środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która powinna przynieść początek cyklu łagodzenia polityki pieniężnej". "Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński nakreślił scenariusz początku obniżek stóp, który obejmował spełnienie dwóch warunków: (1) spadek inflacji do jednocyfrowych poziomów, (2) wyraźna i przekonująca ścieżka dalszego spadku inflacji. Pierwszy z tych warunków nie jest obecnie spełniony, jednak spodziewamy się, że prezes nie będzie pryncypialny w tej kwestii" - ocenili.
Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w sierpniu 2023 roku wyniosła 10,1 proc., licząc rok do roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny utrzymały się na tym samym poziomie. W lipcu wzrost cen towarów i usług wynosił w ujęciu rocznym 10,8 proc.
"Inflacja znalazła się w sierpniu blisko jednocyfrowych poziomów, a we wrześniu będzie w okolicach 9 proc. r/r, lub nawet poniżej. Dlatego też oczekujemy, że już w tym tygodniu RPP obniży stopy NBP o 25 punktów bazowych, a kolejne miesiące przyniosą dalsze łagodzenie polityki pieniężnej" - zapowiedzieli przedstawiciele ING Banku Śląskiego. Z ich prognoz wynika, że do końca tego roku stopy procentowe NBP mogą zostać obniżone o 75 punktów bazowych.
Ekonomiści Credit Agricole także uważają, że "mimo niespełnienia jednego z warunków obniżki stóp procentowych określonych przez prezesa NBP (Adama Glapińskiego) w czerwcu, jakim był spadek inflacji poniżej 10 procent, znaczące pogorszenie perspektyw wzrostu gospodarczego w Polsce skłoni większość członków RPP do obniżenia stóp procentowych o 25 pb na posiedzeniu w tym tygodniu".
"Decyzja o złagodzeniu polityki pieniężnej w tym tygodniu będzie spójna z konsensusem rynkowym, a tym samym powinna być ona neutralna dla rynków finansowych" - dodali przedstawiciele Credit Agricole.
Ekonomiści mBanku, Banku BNP Paribas i Banku Gospodarstwa Krajowego również sądzą, że RPP zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych. W tym gronie są też ekonomiści Banku Pekao, którzy spodziewają się, że do końca tego roku stopy procentowe spadną łącznie o 100 punktów bazowych.
Ekonomiści PKO Banku Polskiego też spodziewają się pierwszej obniżki stóp we wrześniu, ale jednocześnie zostawiają otwartą furtkę, że może to nastąpić miesiąc później. "Zakładamy, że przyniesie on pierwszą w cyklu obniżkę stóp procentowych NBP o 25 pb. Oczekujemy, że RPP rozpocznie cykl obniżek ze względu na spadkowy trend inflacji, osłabienie impetu inflacji bazowej oraz gorsze od oczekiwań dane z gospodarki realnej za lipiec, nawet pomimo formalnego niespełnienia zgłoszonego przez Prezesa NBP warunku jednocyfrowej inflacji (w sierpniu 10,1 proc. r/r)" - czytamy w poniedziałkowym komentarzu przedstawicieli największego banku w Polsce.
Jednocześnie podkreślili "wysoką niepewność". "Pierwsza obniżka dopiero w październiku jest tylko nieznacznie mniej prawdopodobna niż we wrześniu - na posiedzeniu październikowym będzie już spełniony warunek jednocyfrowej inflacji" - zauważyli ekonomiści PKO BP.
Ekonomiści Santander Bank Polska oraz Banku Millennium nie oczekują zmiany stóp procentowych podczas wrześniowego posiedzenia RPP. Zdaniem przedstawicieli Credit Agricole "w przypadku materializacji takiego scenariusza mielibyśmy do czynienia z umocnieniem złotego i wzrostem rentowności polskich obligacji".
Harmonogram posiedzeń decyzyjnych RPP w 2023 roku:
- 5-6 września,
- 3-4 października,
- 7-8 listopada,
- 5-6 grudnia.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock