Stopy procentowe w Polsce. "Na horyzoncie widać już zmianę"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24 Biznes
Noga o warunku do obniżki stóp procentowych
Noga o warunku do obniżki stóp procentowychTVN24
wideo 2/5
Noga o warunku do obniżki stóp procentowychTVN24

Dziś rozpoczęło się kolejne dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Jutro poznamy decyzję RPP, na jakim poziomie będą stopy przez kolejny miesiąc. Obecnie stopy procentowe pozostają na tym samym poziomie od 8 września 2022 roku. Ekonomiści zwracają uwagę, że Rada "zaczęła sygnalizować cięcia stóp jesienią i to właśnie wyceniają już rynki stopy procentowej". Zebraliśmy prognozy ekonomistów największych banków w Polsce przed majowym posiedzeniem.

We wtorek, 9 maja, rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Decyzję w sprawie stóp procentowych powinniśmy poznać w środę. Główna, referencyjna stopa procentowa od 8 września 2022 roku pozostaje na poziomie 6,75 proc.

Rada nie zmieniała wysokości stóp procentowych, począwszy od październikowego posiedzenia. Co czeka nas w maju? Zebraliśmy prognozy ekonomistów.

Stopy procentowe - maj 2023

"W kraju wydarzeniem tygodnia będzie posiedzenie RPP, na którym powszechnie oczekiwane jest utrzymanie stóp procentowych bez zmian (referencyjna 6,75 procent)" - napisali w porannym komentarzu ekonomiści PKO Banku Polskiego. Utrzymania stopy referencyjnej na poziomie 6,75 proc. podczas majowego posiedzenia RPP oczekują również ekonomiści Santander Bank Polska, Banku Millennium oraz Banku Gospodarstwa Krajowego.

Zdaniem PKO BP nie nastąpi też formalne zakończenie okresu "pauzy" w cyklu podwyżek. "Uważamy, że następnym ruchem RPP będzie obniżka stóp, ale otoczenie, w którym główne banki centralne kontynuują podwyżki, a CNB (Czeski Bank Narodowy - red.) lekko zaostrza retorykę, nie sprzyja deklaracjom o obniżkach stóp procentowych" - podkreślili przedstawiciele największego banku w Polsce.

Ekonomiści Banku Pekao podkreślili, że choć "Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny pozostawi stopy bez zmian", to "na horyzoncie widać już (planowaną) zmianę w polityce pieniężnej". "Rada zaczęła sygnalizować cięcia stóp jesienią i to właśnie wyceniają już rynki stopy procentowej. W przeciwieństwie do marca (gdy za ruch odpowiadały problemy sektora bankowego w USA), teraz kluczowe okazały się sygnały z RPP" - zwrócili uwagę.

Kiedy pierwsza obniżka stóp procentowych?

Na czwartek zaplanowano konferencję prasową prezesa Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego. Konferencja ma się rozpocząć o godzinie 15.00.

Ekonomiści Credit Agricole wskazali, że konferencja prasowa z udziałem prezesa NBP "rzuci więcej światła na perspektywy krajowej polityki pieniężnej". "Ostatnie wypowiedzi części członków RPP (m.in. I. Dąbrowskiego, G. Masłowskiej i H. Wnorowskiego) sugerują, że podczas konferencji prasowej może zostać poruszony temat możliwego terminu pierwszej obniżki stóp procentowych" - dodali.

W ocenie ekonomistów Credit Agricole ewentualne sugestie Adama Glapińskiego wskazujące, że RPP może rozpocząć cykl obniżek już w czwartym kwartale br. będą "oddziaływać w kierunku osłabienia złotego i spadku rentowności polskich obligacji".

Credit Agricole

Także ekonomiści ING Banku Śląskiego zauważyli, że "na początku miesiąca część Rady zaczęła ponownie sugerować gotowość do obniżek stóp procentowych przed końcem 2023, co może być zapowiedzią nieco bardziej gołębiego wystąpienia prezesa Glapińskiego".

"W naszej ocenie przed końcem tego roku nie będzie warunków do obniżek stóp procentowych ze względu na uporczywość inflacji, w szczególności jej bazowego komponentu. Marcowa decyzja RPP wskazuje, że w scenariuszu braku zmian stóp procentowych inflacja CPI nie wraca do celu przed końcem 2025" - zauważyli przedstawiciele tego banku.

Zdaniem ekonomistów Banku BNP Paribas "przestrzeń do obniżek stóp procentowych pojawi się dopiero w 2024 roku".

Inflacja w dół mocniej niż oczekiwano

Ekonomiści mBanku zwrócili uwagę na najnowsze dane o inflacji. Ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w kwietniu wzrost cen towarów i usług wynosił w ujęciu rocznym 14,7 proc., podczas gdy w marcu było to 16,1 proc. Konsensus rynkowy, czyli mediana prognoz analityków, zakładała wzrost cen w minionym miesiącu o 15 proc. Ostateczne dane o inflacji w kwietniu poznamy 15 maja.

"Nie spodziewamy się zmian stóp procentowych i chyba nikt się tego nie spodziewa. Zaskoczenie w dół na inflacji upewni RPP w przekonaniu, że prowadzona polityka pieniężna (brak zmian stóp) jest adekwatna. Nie spodziewamy się, by pojawiały się w komunikacie po majowym posiedzeniu, czy w trakcie późniejszej konferencji prezesa NBP, jakiekolwiek zawahania w tej kwestii" - ocenili.

Zdaniem ekonomistów mBanku "można zastanawiać się jedynie nad tym, czy RPP zdecyduje się w końcu na ogłoszenie końca cyklu podwyżek stóp w komunikacie. Schodzenie ze szczytu inflacji to sprzyjająca okoliczność".

"Ofensywa medialna gołębiej części RPP przed majówką też może być w tym zakresie jakimś sygnałem. Z drugiej strony nie przywiązywalibyśmy większej wagi do tego, czy stwierdzenie o zakończeniu cyklu w komunikacie będzie czy nie. Cykl de facto jest zakończony, a RPP jeśli zdecyduje się na obniżki (co wciąż nie jest naszym scenariuszem bazowym), to jakiekolwiek zapowiedzi (bądź ich brak) w komunikacie nie będą tu przeszkodą" - podsumowali przedstawiciele mBanku.

PAP/Maciej Zieliński

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TR STOK / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2025 roku wyniosło 9045,11 złotego, co oznacza wzrost o 9,3 procent rok do roku - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. To więcej niż prognozowali analitycy.

Pensje w górę. Najnowsze dane

Pensje w górę. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w kwietniu 2025 roku była wyższa o 1,2 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 3,5 procent - informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS). Zdaniem analityków jest to "pozytywna niespodzianka".

Nowe dane z przemysłu. Minister finansów Andrzej Domański komentuje

Nowe dane z przemysłu. Minister finansów Andrzej Domański komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o zniesieniu węgierskiego embarga na polskie mięso, produkty zwierzęce i pasze. Wprowadzona wcześniej rozporządzeniem premiera Viktora Orbana decyzja była odwetem za zakaz sprowadzania tych produktów z Węgier nałożony w związku z panującą w tym kraju epidemią pryszczycy.

Zwrot Orbana w sprawie embarga na produkty z Polski

Zwrot Orbana w sprawie embarga na produkty z Polski

Źródło:
PAP

Rosną długi firm z branży IT, a programiści tracą pracę, bo zastępuje ich sztuczna inteligencja - informuje w środowym wydaniu "Rzeczpospolita". Według dziennika rozdrobniona dotąd branża skazana jest na konsolidację.

Koniec eldorado w branży

Koniec eldorado w branży

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu salmonelli w partii mrożonych truskawek dostępnych w Biedronce. Jak podkreślono, spożycie skażonego produktu bez obróbki cieplnej "stanowi realne zagrożenie dla zdrowia konsumentów".

Wielka sieć handlowa wycofuje partię produktu

Wielka sieć handlowa wycofuje partię produktu

Źródło:
PAP, GIS

Chaos i długie kolejki przy odprawie pasażerów czekają podróżnych korzystających z portugalskich lotnisk. Trudna sytuacja to efekt wprowadzenia trzech nowych systemów kontroli granic.

Chaos na lotniskach. "Gigantyczne kolejki"

Chaos na lotniskach. "Gigantyczne kolejki"

Źródło:
PAP

Muszelki, piasek, produkty spożywcze czy produkty rzemiosła – takie pamiątki zdarza nam się przywozić z wakacji. Jeśli chodzi o Brugię, to turyści nierzadko zabierają stamtąd kostkę brukową. Radni tego belgijskiego miasta apelują, by odwiedzający zaprzestali tej praktyki.

Apel do turystów. "Zostawcie te kamienie"

Apel do turystów. "Zostawcie te kamienie"

Źródło:
PAP

Lotnisko Kansai w Osace obsługuje co roku około 30 milionów pasażerów. Port chwali się, że od ponad 30 lat nie zgubiono bagażu z winy operatora. Klucz do sukcesu to doświadczona załoga i zaawansowany system sortowania.

30 milionów pasażerów rocznie, a nie gubią bagaży. I tak od 30 lat

30 milionów pasażerów rocznie, a nie gubią bagaży. I tak od 30 lat

Źródło:
PAP

Taku Eto nie jest już szefem Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa Japonii. Publicznie pochwalił się, że nie musi martwić się o zakupy ryżu, gdyż dostaje go w prezencie. Słowa te wypowiedział w momencie, gdy kraj od blisko roku zmaga się ze wzrostem cen ryżu.  

Dymisja ministra rolnictwa. Pochwalił się, że dostaje ryż za darmo

Dymisja ministra rolnictwa. Pochwalił się, że dostaje ryż za darmo

Źródło:
The Guardian, tvn24.pl

We wtorkowych losowaniach Lotto i Lotto Plus nie odnotowano głównych wygranych. Oznacza to, że w przypadku Lotto kumulacja rośnie do dziesięciu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 20 maja 2025 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk poinformował, że ograniczy wydatki na kampanie wyborcze, bo "nie widzi powodu" dalszego ich finansowania. Odniósł się także do przeciwników atakujących jego firmy i zapowiedział, że "wielu z nich trafi do więzienia".

Elon Musk: nie martwcie się, idziemy po was

Elon Musk: nie martwcie się, idziemy po was

Źródło:
PAP, tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Niemczech odnotowano dwie wygrane drugiego stopnia. W Polsce najwyższa była wygrana czwartego stopnia. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 20 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Niemczech

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął cztery projekty z pakietu deregulacyjnego - podała kancelaria premiera. Nowe rozwiązania dotyczą między innymi podatku od spadków i darowizn, podatku dochodowego, a także prawa bankowego.

Zmiany w podatkach. Rada Ministrów zdecydowała

Zmiany w podatkach. Rada Ministrów zdecydowała

Źródło:
PAP

Reputacja najważniejszych firm należących do Elona Muska spadła ze szczytu rankingu na sam dół - wykazał sondaż firmy Harris Poll, który we wtorek cytuje portal Axios. Tesla, która była na 8. miejscu w 2021 roku, zajmuje obecnie 95. pozycję.

Ze szczytu na sam dół. Musk ma problem

Ze szczytu na sam dół. Musk ma problem

Źródło:
PAP

Mechanizm zezwalający na bezcłowy import towarów z Ukrainy przestanie obowiązywać na początku czerwca - przekazał premier Donald Tusk. Dodał, że znów będą obowiązywać regulacje sprzed inwazji Rosji na Ukrainę.

Donald Tusk: wracamy do sytuacji sprzed wojny, jeśli chodzi o regulacje na granicy

Donald Tusk: wracamy do sytuacji sprzed wojny, jeśli chodzi o regulacje na granicy

Źródło:
PAP

Rosyjski sąd przedłużył do 25 sierpnia areszt tymczasowy dla Wadima Moszkowicza, założyciela firmy rolniczej Rusagro - przekazał jego prawnik, cytowany przez Agencję Reuters. Miliarder jest podejrzewany o łapówkarstwo i defraudację 30 miliardów rubli (około 1,5 miliarda złotych).

Sąd przedłużył areszt dla rosyjskiego oligarchy

Sąd przedłużył areszt dla rosyjskiego oligarchy

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Projekt noweli o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa trafi do Sejmu w czerwcu - przekazał wicedyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji Marcin Wysocki. Podkreślił, że zmiana jest pilna i priorytetowa.

"Projekt ma charakter pilny i priorytetowy"

"Projekt ma charakter pilny i priorytetowy"

Źródło:
PAP

Bruksela planuje nałożenie podatku na małe paczki spoza Unii Europejskiej (UE), głównie z Chin. Ma to ograniczyć import za pośrednictwem tamtejszych detalicznych sklepów online, takich jak Temu czy Shein - poinformował "Financial Times".

Media: nowy podatek uderzy w Temu i Shein

Media: nowy podatek uderzy w Temu i Shein

Źródło:
PAP

- Z roku na rok coraz trudniej jest wybrać finalistów. Jakość kandydatów jest bardzo dobra w każdej kategorii - mówił w TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący Kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Ogłoszenie laureatów "biznesowych Oscarów" w ramach 14. edycji konkursu odbędzie się 26 maja 2025 roku.

"Chcielibyśmy te firmy przybliżać szerokiemu gronu"

"Chcielibyśmy te firmy przybliżać szerokiemu gronu"

Źródło:
tvn24.pl

- Osiemset tysięcy dzieci w wieku szkolnym potrzebuje fachowego dostępu do opieki psychiatrycznej i psychologicznej. To jest populacja drugiego miasta w Polsce - Krakowa. Ta skala potrzeb jest ogromna - podkreśliła Zuzanna Lewandowska, prezeska Fundacji TVN.

Prezeska Fundacji TVN: to jest ogromnie ważny temat

Prezeska Fundacji TVN: to jest ogromnie ważny temat

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2026 roku informacja o emeryturze będzie dostępna w aplikacji mObywatel - wynika z projektu przyjętego przez rząd. Dokument zakłada likwidację Centralnej Informacji Emerytalnej z powodu wysokich kosztów i niepewnej skuteczności.

"Informacja o naszej emeryturze". Rząd przyjął projekt

"Informacja o naszej emeryturze". Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Wypłata 14. emerytury w 2025 roku została zaplanowana na wrzesień - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem rozporządzenia, które formalnie określi termin przekazania dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów.

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wiadomo, kiedy wypłata

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wiadomo, kiedy wypłata

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od wtorku maszyniści nie muszą już podawać sygnału dźwiękowego "Baczność" przed przejazdami kolejowymi wyposażonymi w rogatki lub sygnalizację świetlno-dźwiękową. To efekt nowelizacji rozporządzenia podpisanej przez ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka. Zmiana ma ograniczyć hałas w rejonach zamieszkałych i poprawić komfort życia mieszkańców.

Od dziś zmiany na przejazdach kolejowych

Od dziś zmiany na przejazdach kolejowych

Źródło:
tvn24.pl

Niższy limit ceny za ropę z Rosji, wsparcie ukraińskiego przemysłu i cios w rosyjską "flotę cieni" - to zaproponował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w Brukseli. Wskazał w ten sposób, co jeszcze może zrobić Unia Europejska.

Sikorski: powinniśmy być nie gorsi

Sikorski: powinniśmy być nie gorsi

Źródło:
PAP

Unia Europejska zatwierdziła 17. pakiet sankcji na Rosję, obejmujący blisko 200 statków z rosyjskiej "floty cieni" - poinformowała we wtorek szefowa dyplomacji UE Kaja Kallas. Powtórzyła, że trwają prace nad kolejnymi sankcjami.

Nowe sankcje na Rosję. Jest zielone światło

Nowe sankcje na Rosję. Jest zielone światło

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W pierwszym kwartale 2025 roku ponad 14 tysięcy odbiorców energii elektrycznej zmieniło swojego sprzedawcę prądu. Z danych opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) wynika także, że w ponad 8 tysiącach przypadków były to gospodarstwa domowe.

Zmiany sprzedawcy prądu. Skorzystały tysiące gospodarstw

Zmiany sprzedawcy prądu. Skorzystały tysiące gospodarstw

Źródło:
PAP