Stopy procentowe bez zmian. RPP wyjaśnia przyczyny decyzji

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Prof. Noga o kwestii obniżki stóp procentowych (wypowiedź z maja 2023 roku)
Prof. Noga o kwestii obniżki stóp procentowych (wypowiedź z maja 2023 roku)TVN24 BiS
wideo 2/6
TVN24 BiSProf. Noga o obniżce stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej zostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. W komunikacie opublikowanym po czerwcowym posiedzeniu RPP wyjaśniła, że wcześniejsze "silne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie prowadzić do obniżania się inflacji w Polsce w kierunku celu".

We wtorek zakończyło się dwudniowe posiedzenie decyzyjne Rady Polityki Pieniężnej. Główna, referencyjna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 6,75 proc. Czerwcowe posiedzenie było dziewiątym z rzędu, kiedy RPP nie zmieniła stóp procentowych. Decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami analityków.

Komunikat po czerwcowym posiedzeniu RPP

"Rada ocenia, że osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki wraz ze spadkiem cen surowców będzie nadal wpływać ograniczająco na globalną inflację, co będzie w dalszym ciągu oddziaływać również w kierunku niższej dynamiki cen w Polsce" - napisała RPP w komunikacie po czerwcowej decyzji ws. stóp procentowych.

Dodała, że "do spadku krajowej inflacji będzie się przyczyniać osłabienie dynamiki PKB, w tym konsumpcji, następujące w warunkach istotnego obniżenia dynamiki kredytu" i "w efekcie Rada ocenia, że dokonane wcześniej silne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie prowadzić do obniżania się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP".

"Jednocześnie ze względu na skalę i trwałość oddziaływania wcześniejszych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, powrót inflacji do celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo. Szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki" - podkreślono w komunikacie.

Tak jak i miesiąc temu RPP zaznaczyła, że "dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej".

PEŁNA TREŚĆ KOMUNIKATU >>>

Stopy procentowe - czerwiec 2023

Wysokość stóp procentowych NBP po czerwcowym posiedzeniu:

  • stopa referencyjna 6,75 proc. w skali rocznej,
  • stopa lombardowa 7,25 proc. w skali rocznej,
  • stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej,
  • stopa redyskonta weksli 6,80 proc. w skali rocznej,
  • stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej.
Stopa referencyjna NBPPAP/Maciej Zieliński

Ekonomiści uważają, że jeśli dojdzie w tym roku do obniżek stóp, to nastąpi to dopiero w drugiej połowie roku. Część analityków uważa, że warunki do obniżek pojawią się w przyszłym roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości