Stopy procentowe bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - przekazano we wtorkowym komunikacie. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów. Stopa referencyjna pozostanie na poziomie 6,75 procent.
We wtorek zakończyło się dwudniowe posiedzenie decyzyjne Rady Polityki Pieniężnej. Główna, referencyjna stopa procentowa od 8 września 2022 roku pozostaje na poziomie 6,75 proc.
Stopy procentowe - czerwiec 2023
Wysokość stóp procentowych NBP po czerwcowym posiedzeniu:
- stopa referencyjna 6,75 proc. w skali rocznej,
- stopa lombardowa 7,25 proc. w skali rocznej,
- stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej,
- stopa redyskonta weksli 6,80 proc. w skali rocznej,
- stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej.
Czerwcowe posiedzenie było dziewiątym z rzędu, kiedy RPP nie zmieniła stóp procentowych. Decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami analityków. Ekonomiści uważają, że jeśli dojdzie w tym roku do obniżek stóp, to nastąpi to dopiero w drugiej połowie roku. Część analityków uważa, że warunki do obniżek pojawią się w przyszłym roku.
Stopy procentowe w Polsce - komentarze
Ekonomiści PKO BP zwrócili uwagę, że to już dziewiąte posiedzenie z rzędu, kiedy RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 6,75 proc. "Ostatni cykl zacieśniania był najszybszy i najsilniejszy w historii. Teraz stopy pozostają na szczycie dłużej niż w przeszłości" - dodali.
Ekonomiści Banku Pekao czekają na komunikat i na jutrzejszą konferencję prasową prezesa Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego. "Nie oczekujemy istotnych zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca. RPP zmierza w stronę obniżek stóp, ale nie będzie chciała oficjalnie ich zapowiadać już teraz" - ocenili przedstawiciele tego banku.
Polski Instytut Ekonomiczny, związany z kancelarią premiera, spodziewa się braku zmian stóp procentowych w całym 2023 roku. "Wysoka inflacja bazowa oraz szerokie rozpowszechnienie wzrostu cen oznaczają, że stabilizacja będzie długotrwała. NBP i instytucje międzynarodowe wskazują, że inflacja spadnie do celu w 2025 lub 2026 roku" - zwrócili uwagę analitycy think tanku.
Zdaniem Bartosza Sawickiego, analityka rynków finansowych w cinkciarz.pl, "większe emocje mogą pojawić się dopiero" podczas lipcowego posiedzenia RPP, gdy Rada pozna treść nowej projekcji inflacyjnej.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock