Raty kredytów. Spadkowa seria wskaźnika WIBOR 3M przerwana

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Glapiński: zrezygnowaliśmy z podniesienia jej o 75 punktów bazowych (wypowiedź z 8 lipca 2022)
Glapiński: zrezygnowaliśmy z podniesienia jej o 75 punktów bazowych (wypowiedź z 8 lipca 2022)TVN24
wideo 2/8
TVN24Glapiński: zrezygnowaliśmy z podniesienia jej o 75 punktów bazowych. Wynika to z faktu, że dostrzegamy silne sygnały wskazujące na spowolnienie, także w Polsce

WIBOR trzymiesięczny (3M) w środę nie zmienił swojej wartości. Wskaźnik utrzymał się na poziomie 6,99 procent. Po raz czwarty z rzędu obniżył się za to WIBOR sześciomiesięczny (6M). Od tych wskaźników zależy wysokość raty kredytu.

Do tej pory wskaźniki WIBOR 3M i WIBOR 6M szły w górę - z pewnymi wyjątkami, gdy ich wysokość nie zmieniała się - w ślad za podwyżkami stóp procentowych. W piątek, po raz pierwszy od blisko dwóch miesięcy, zaobserwowaliśmy jednak ich spadek. W środę, czwarty dzień z rzędu, WIBOR 6M kontynuował zniżkę. Z kolei WIBOR 3M zatrzymał się w okolicach 7 procent.

WIBOR 3M, WIBOR 6M - ile wynoszą

WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytów. Część banków stosuje stawkę WIBOR 3M (trzymiesięczny), co oznacza aktualizację oprocentowania kredytu hipotecznego co trzy miesiące, licząc od momentu uruchomienia kredytu. W przypadku WIBOR 6M (sześciomiesięczny) oprocentowanie jest aktualizowane co sześć miesięcy.

Powyższe stawki zawierają w sobie prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp, które mogą się pojawić w tym okresie. Wskaźniki WIBOR są ustalane w każdy dzień roboczy, ich wartość poznajemy jednak dopiero o godzinie 23.00.

Wartość WIBOR-u 3M w środę nie zmieniła się i pozostała na poziomie 6,99 procent. Wcześniej WIBOR 3M był poniżej 7 procent 24 czerwca br.

WIBOR 3M w ostatnich trzech miesiącachstooq.pl

WIBOR 6M wynosi 7,29 procent i obniżył się o 0,14 punktu procentowego. Oznacza to, że wartość WIBOR-u sześciomiesięcznego jest najniższa od 24 czerwca br.

WIBOR 6M w ostatnich trzech miesiącachstooq.pl

Jednocześnie wartość wskaźników WIBOR nadal jest o ponad jedną czwartą wyższa niż jeszcze trzy miesiące temu.

Po lipcowej podwyżce stóp, główna, referencyjna stopa procentowa wzrosła do 6,50 procent. Oznacza to, że różnica między WIBOR-em 3M a stopą referencyjną wynosi 49 punktów bazowych. W normalnych warunkach - jak tłumaczył kilka dni temu Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments - WIBOR 3M notowany jest na poziomie o 25 punktów bazowych wyższym niż podstawowa stopa procentowa.

Jaki będzie szczyt podwyżek stóp procentowych?

Analityk, odnosząc się do aktualnej dysproporcji, wyjaśnił w poniedziałkowej analizie, że oznacza ona, że "rynek dyskontuje już co najmniej część pojedynczej podwyżki stóp procentowych". Oznacza to, że jeśli mieliśmy lub będziemy mieli w ostatnich dniach aktualizowaną wysokość rat, lipcowa i ewentualna kolejna podwyżka stóp procentowych są w niej zawarte.

"Nie ma jednak pewności, czy do niej (podwyżki stóp - red.), a tym bardziej kolejnych podwyżek stóp, faktycznie dojdzie" - zaznaczył Turek. W jego ocenie wszystko zależy od inflacji.

Wśród ekonomistów nie ma zgodności, na jakim poziomie zakończy się obecny cykl podwyżek stóp. Z ich prognoz wynika, że stopa referencyjna może dojść do poziomu 7,00 a nawet w okolice 8,50 procent.

Czytaj także: Jaki będzie szczyt podwyżek stóp procentowych? Oto prognozy

Prezes Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczący RPP Adam Glapiński podczas ostatniej konferencji prasowej zapowiedział, że jeśli inflacja będzie uporczywie dalej rosnąć, Rada dalej będzie podwyższać stopy procentowe. - Jeśli ustabilizuje się w wakacje i będzie maleć, nie będziemy tego robić - dodał.

Jak mówił Glapiński "te stopy, które są teraz, zbliżają się do swojego górnego pułapu - może osiągnęły, może są blisko". - Nie wiemy, jaka sytuacja będzie we wrześniu, w październiku. Zobaczymy, co się dzieje z inflacją, co się dzieje za granicą, co się dzieje na rynkach, ale być może, a być może nie, być może będziemy dalej podnosić stopy, jeśli inflacja będzie rosnąć, będziemy podnosić stopy - zapowiedział szef banku centralnego.

Kolejne decyzyjne posiedzenie RPP odbędzie się 7 września. Jak wynika z aktualnego harmonogramu, posiedzenie zaplanowane na 23 sierpnia będzie niedecyzyjne.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości