Zmiany w programie Rodzina 500 plus coraz bliżej. Zgodnie z projektem ustawy przyjętym przez rząd świadczenie ma obsługiwać Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie jak dotychczas samorządy. Wnioski będzie można składać jedynie przez internet, a pieniądze będą wypłacane jedynie na rachunek bankowy. Zmiany mają wejść w życie od początku 2022 roku.
Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw, który został przygotowany przez minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg. "Rząd chce zoptymalizować proces przyznawania i obsługi świadczenia wychowawczego w ramach programu Rodzina 500 plus" - podało Centrum Informacyjne Rządu. Teraz projekt trafi do Sejmu.
Jak wyjaśniono, główną zmianą będzie powierzenie obsługi programu Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, który dysponuje odpowiednimi zasobami oraz systemami informatycznymi.
500 plus - wniosek
Ponadto zakłada się wykorzystanie wyłącznie elektronicznych kanałów składania wniosków oraz wypłatę świadczeń jedynie w formie bezgotówkowej.
CIR wskazało, że z roku na rok obserwuje się wzrost dotyczący wykorzystania elektronicznych kanałów składania wniosków dotyczących programu. "W 2018 r. 32,3 proc. wniosków został złożony przez internet. W 2019 r. było to już 65,8 proc., a w pierwszych czterech miesiącach 2021 r. 84 proc." - czytamy w komunikacie.
Ponadto - jak dodano - również wypłata świadczeń w formie bezgotówkowej cieszy się dużym zainteresowaniem. Z informacji przedstawicieli rządu wynika, że "jedynie w przypadku niespełna 2 proc. osób wypłata odbywa się w innej formie niż na rachunek bankowy".
"Proponowane rozwiązanie to nie tylko optymalizacja procesu i redukcja kosztów obsługi. To także ograniczenie ryzyka zarażenia COVID-19 – m.in. poprzez eliminację ryzyka przenoszenia koronawirusa na dokumentach papierowych oraz środkach pieniężnych, jak i eliminację bezpośrednich kontaktów z innymi osobami przy osobistym składaniu wniosków" - zauważono.
500 plus - zmiany
Projektowana ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku, z wyjątkiem niektórych przepisów, które wejdą w życie w innym terminie.
Program Rodzina 500 plus wystartował 1 kwietnia 2016 roku. W ramach programu rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód.
CIR poinformowało, że od początku funkcjonowania na program Rodzina 500 plus wydano ponad 157 mld zł.
19 sierpnia premier Mateusz Morawiecki przyznał, że program 500 plus nie spełnił oczekiwań "proludnościowych" rządu. - Ale spełnił nasze oczekiwania społeczne, bo nie ma już tak wiele ubóstwa, nie ma już tak wiele kupowania w sklepach "na zeszyt", na kredyt. (...) Dzisiaj trochę łatwiej jest związać koniec z końcem. Łatwiej jest dzisiaj planować życie w gminie, życie w powiecie, życie w gospodarstwie rolnym - mówił Morawiecki.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shuttestock