Krótkie święta w 2020 roku. Zobacz, jak wygląda kalendarz

Pieniądze

Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop?TVN24 BiS
wideo 2/5

Przerwa świąteczna w grudniu 2020 roku potrwa tylko trzy dni. Co z innymi dniami wolnymi w 2020 roku? Kiedy wypadają ferie? Sprawdź, jak wygląda kalendarz na 2020 rok.

Przerwa świąteczna - grudzień 2020

Tak jak co roku w 2020 roku czeka nas trzynaście dni ustawowo wolnych od pracy. Kalendarz nie jest jednak zbyt sprzyjający, bo wiele dni świątecznych przypada na soboty i niedziele.

Jeśli chodzi o przerwę świąteczną w grudniu, to do pracy jak zawsze nie pójdziemy 25 i 26 grudnia (piątek i sobota), gdy będziemy świętować Boże Narodzenie. Dodatkowo jeszcze jeden dzień oddechu złapiemy w niedzielę 27 grudnia 2020 roku.

Wolne dni - pierwsza połowa 2020 roku

Wracając do początku roku, po Nowym Roku (1 stycznia) kolejnym dniem ustawowo wolnym od pracy jest Święto Trzech Króli (6 stycznia) - w 2020 roku wypadło w poniedziałek.

Kolejny dzień ustawowo wolny od pracy to Wielkanoc, która w 2020 roku będzie 12 kwietnia. Wolne będziemy też mieli w Poniedziałek Wielkanocny (13 kwietnia).

Następna okazja do odpoczynku oraz zaplanowania krótkiego urlopu będzie w maju, jak zwykle na samym początku miesiąca. Trzy dni wolnego będą od piątku 1 maja (Święto Pracy) do niedzieli włącznie, gdy mamy Święto Narodowe Trzeciego Maja. Na koniec miesiąca (31 maja 2020 roku) w niedzielę wypada Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki).

Zgodnie z przepisami za święto przypadające w niedzielę pracownikom dodatkowy dzień wolny nie przysługuje.

W czerwcu mamy wolne w Boże Ciało, który w 2020 roku wypada w czwartek 11 czerwca.

Wolne dni - druga połowa 2020 roku

15 sierpnia wypada Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, w tym roku będzie to sobota.

Należy jednak pamiętać, że za święto przypadające w sobotę przysługuje nam dzień wolny w innym terminie.

Kolejne dni ustawowo wolne od pracy to 1 listopada (niedziela), kiedy wypada Wszystkich Świętych, oraz 11 listopada (środa) - Święto Niepodległości.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, do pracy nie pójdziemy również 25 i 26 grudnia (piątek i sobota), kiedy będziemy świętować Boże Narodzenie.

Ferie zimowe w 2020 roku

Jeśli chodzi o kalendarz szkolny to w 2020 roku dwutygodniowe ferie zimowe odbędą się w czterech terminach.

Od 11 do 26 stycznia będą wypoczywali uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Od 18 stycznia do 2 lutego – z podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Od 25 stycznia do 9 lutego – z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, a od 8 do 23 lutego – z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Od roku szkolnego 2003/2004, zgodnie z przyjętą zasadą, terminy ferii w kolejnych latach zmieniają się cyklicznie, np. jeśli w jednym roku w określonej grupie województw ferie zimowe są w drugiej połowie stycznia, to w następnym roku termin ferii w tej grupie województw przypadnie na pierwszą połowę lutego. Podziału na województwa dokonano, biorąc pod uwagę liczbę uczniów.

Z tej reguły są wyłączone tylko województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie, gdzie ferie są zawsze na przełomie stycznia i lutego.

Druga przerwa świąteczna – na Wielkanoc – będzie od 9 do 14 kwietnia. Koniec roku szkolnego przypada w 2020 roku 26 czerwca.

Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock