Zarobki w dobie pandemii. Wyraźny spadek przeciętnego wynagrodzenia

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
PAP
"Gospodarka się budzi, ale nie tak szybko jak byśmy chcieli"TVN24
wideo 2/6
TVN24"Gospodarka się budzi, ale nie tak szybko jak byśmy chcieli"

Przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale wyniosło 5024,48 zł - podał Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to spadek o 5,8 procent w porównaniu do poprzedniego kwartału.

Dla porównania przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2020 roku wyniosło 5331,47 zł, w czwartym kwartale 2019 roku - 5198,58 zł, zaś w trzecim - 4931,59 zł.

Natomiast rok do roku przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 3,8 procent. W analogicznym okresie przed rokiem wynosiło 4839,24 zł.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Wpływ pandemii

"Drugi kwartał 2020 roku przyniósł wyhamowanie przeciętnego tempa wzrostu płac w gospodarce narodowej do 3,8 proc. r/r z 7,7 proc. r/r w pierwszym kwartale. Spadek tempa wzrostu płac jest związany z negatywnym wpływem pandemii na funkcjonowanie gospodarki. Szereg firm notowała przestoje (m.in. handel, gastronomia) przez znaczącą część kwartału" - wskazał Adam Antoniak z Departamentu Analiz Makroekonomicznych Zespołu Analiz i Prognoz Rynkowych Banku Pekao. Jak zauważył, także niektóre przedsiębiorstwa ograniczały czas pracy, na przykład niektóre gałęzie przemysłu, transport, co przełożyło się na niższe przeciętne wynagrodzenie pracowników zatrudnionych na stawce godzinowej. Firmy korzystały także z postojowego oraz redukowały wysokość płac. "W kolejnych kwartałach możemy mieć do czynienia z nieznacznie wyższym tempem wzrostu płac z uwagi na zniesienie obostrzeń epidemicznych. Jednocześnie jednak wciąż trudna sytuacja gospodarcza oznacza, że nie należy liczyć na znaczące podwyżki płac, gdyż siła przetargowa pracowników będzie niższa niż przed pandemią" - ocenił Antoniak.

Przeciętne wynagrodzenie

Z rządowych założeń do projektu budżetu państwa na 2021 rok wynika, że prognozowane przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej wyniesie w 2021 roku 5452 zł brutto. Oznacza to wzrost o 225 złotych brutto miesięcznie, czyli 4,3 procent, w porównaniu z bieżącym rokiem.

Jednocześnie rząd zaproponował, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 roku wyniosło 2,8 tysiąca złotych brutto, co oznacza to wzrost o 200 złotych.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN