Nawet przez trzy miesiące przedsiębiorcy mogą nie odzyskać podatku VAT, jeśli będzie o to wnioskować jeden z czterech organów: prokuratura, policja, ABW lub CBA. Projekt ustawy w tej sprawie został już złożony do Sejmu - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Jak wynika z informacji "DGP", zmiana dotychczasowego prawa to rządowy pomysł na walkę z przestępcami podatkowymi. Do tej pory organy ścigania nie mogą wstrzymać zwrotu podatku samodzielnie. Mają obowiązek zwrócić się do urzędu skarbowego, aby ten rozpoczął odpowiednie postępowanie.
Na mocy nowych przepisów ma się to zmienić. Jeśli fiskus nie będzie podważać uczciwości przedsiębiorcy, za to dla prokuratury, policji, ABW lub CBA działalność gospodarcza będzie budziła wątpliwości, będą one mogły samodzielnie wstrzymać zwrot podatku VAT. Czas zablokowania środków pieniężnych może wynieść nawet trzy miesiące.
Będzie trudniej
Jak wskazuje "DGP", projekt ustawy wzbudza wiele kontrowersji, bowiem nie ma w nim wielu kluczowych informacji. Autorzy nie precyzują, kto ma być pociągnięty do odpowiedzialności prawnej, nie ma również mowy o zakresie prowadzonego postępowania.
Przedsiębiorcy muszą się również przygotować na inną, niekorzystną zmianę. Jak zakłada projekt, zwrot należnego podatku może zostać wkrótce dokonany dopiero po analizach przedsiębiorstw, które współpracują z daną firmą. Oznacza to w znacznym stopniu wydłużenie czasu procedur.
Dziennik przytacza dane najnowszych kontroli skarbowych, z których wynika, że w ciągu trzech kwartałów zatrzymano zwrot 566 mln zł. To kwota, która nie należała się podatnikom z tytułu VAT. W porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku wzrosła ona ponad czterokrotnie.
Wojciechowski: Jednolity podatek ma zmniejszyć obciążenia
Autor: PMB / Źródło: Dziennik
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock