Prezes Deutsche Bank Polska: wychodzimy naprzeciw zadłużonym we frankach

Prezes Deutsche Bank Polska: wychodzimy naprzeciw zadłużonym we frankach
TVN24 Biznes i ŚwiatPrezes Deutsche Bank Polska: wychodzimy naprzeciw zadłużonym we frankach

Wychodzimy naprzeciw "frankowiczom" i chcemy im pomóc. Po pierwsze będziemy wydłużać terminy spłat kredytów. Po drugie osoby, które amortyzują kredyt będą mogły przejść na stałą ratę. Po trzecie, od tych wszystkich operacji, związanych ze zmianą warunku kredytu nie będą pobierane żadne prowizje - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska.

Kalicki zaznaczył na naszej antenie, że "przesadzamy trochę" z brakiem możliwości spłaty kredytów we frankach. - W większości takie kredyty brały osoby bardzo dobrze zarabiające, więc ryzyko, jakie podjęły nie jest dla nich katastrofalne - powiedział.

Spokojna reakcja

Podkreślił, że bank zastanawia się nad wprowadzeniem dla klientów dodatkowego zabezpieczenia, ale na razie taka decyzja nie została podjęta. - Raczej pozostaniemy przy tych zabezpieczeniach, które mamy obecnie - zapowiedział.

Jak dodał prezes Deutsche Bank Polska, reakcja klientów na wysoki kurs franka jest dosyć spokojna. - Wszyscy czekają na stabilizację rynku. - Poza tym spada LIBOR, wiec te osoby, które maja kredyty we frankach będą płaciły znacznie mniejsze odsetki - zauważył.

Według niego, działania polityków w sprawie franka nie są koniecznie. - To nie jest ryzyko systematyczne dla kraju. Myślę, że sektor bankowy poradzi sobie z tym na zasadach czysto komercyjnych - powiedział. - Atmosfera jest trochę podgrzewana przez media - dodał.

Opcje dla klientów

Wczoraj Deutsche Bank Polska poinformował swoich klientów, że wprowadza rozwiązania mające na celu obniżyć raty kredytów hipotecznych we frankach.

Pierwszym jest wydłużenie okresu kredytowania. - W związku ze stosowanym przez Deutsche Bank Polska mechanizmem, okres kredytowania na przestrzeni ostatnich lat uległ skróceniu (wysokość rat wyrażonych w CHF pozostała bez zmian) z uwagi na to, że stopy procentowe w Szwajcarii mocno się obniżyły osiągając ostatecznie wartość ujemną - czytamy na stronie banku.

Druga opcja jest skierowana do osób, które spłacają kredyty w ratach malejących. Tacy kredytobiorcy mogą przejść na regulowanie zobowiązania w ratach równych.

Bank zniósł jednocześnie opłatę za wprowadzenie powyższych zmian do umowy kredytu.

Autor: tol / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat

Raporty:
Pozostałe wiadomości