Od soboty obowiązuje rozporządzenie ministra finansów w sprawie zmian zasad rozliczania zaliczek na podatek dochodowy. Pracownicy czy zleceniobiorcy o dochodzie do 12 800 złotych brutto powinni mieć w styczniu pobraną zaliczkę na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2021 roku - wyjaśnia resort finansów komunikacie. Resort dodał, że jeśli pracownik otrzymał niższe wynagrodzenie za styczeń, dostanie wyrównanie.
Rozporządzenie ministra finansów
W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra finansów z 7 stycznia 2022 roku w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Przepisy zmieniające technikę poboru zaliczek weszły w życie w sobotę.
Nowe zasady rozliczania zaliczek na podatek dochodowy - MF wyjaśnia
"Od dziś obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zmian zasad rozliczania zaliczek na podatek dochodowy, pobieranych przez płatników w styczniu 2022 r." - przekazał resort w sobotnim komunikacie.
Dodano, że wysokość zaliczki za styczeń, u pracowników czy zleceniobiorców osiągających miesięczny dochód do 12 800 zł brutto, powinna być pobierana w wysokości nie wyższej niż kwota zaliczki obliczanej na zasadach działających do 31 grudnia 2021 r.
"Jeśli pracownik otrzymał niższe wynagrodzenie za styczeń, dostanie wyrównanie" - zapewniono.
Jak zaznaczyło MF, zaliczki na podatek dochodowy, pobierane przez płatników po 8 stycznia 2022 r., powinny być obliczane w sposób opisany w rozporządzeniu Ministra Finansów z 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
"Pobranie zaliczki na podatek dochodowy w wyższej wysokości, skutkować będzie po stronie płatnika obowiązkiem niezwłocznego zwrotu podatnikowi zaistniałej różnicy" - wyjaśniono.
Wskazano, że pracownicy będą otrzymać stosowne korekty od płatników, jeżeli wypłacone wynagrodzenia nie uwzględniały metodyki pobierania zaliczek na podatek dochodowy, opisanej w rozporządzeniu.
Podatki. Polski Ład a pensje
Od początku 2022 roku weszły w życie zmiany w podatkach, zapowiadane przez PiS w ramach Polskiego Ładu. Chodzi o 140-stronicową ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w niektórych innych ustawach. Po wejściu w życie zmian podatkowych z Polskiego Ładu m.in. kwota wolna od podatku wzrosła do 30 tysięcy złotych, a próg podatkowy do 120 tysięcy złotych. Jednocześnie zniknęło odliczenie składki zdrowotnej od podatku.
W styczniu część pracowników otrzymała już pensje, w których uwzględnione zostały reformy Polskiego Ładu. Okazało się, że jest wiele przypadków, gdy w porównaniu z grudniowymi pensje styczniowe były nawet o kilkaset złotych niższe.
Na Kontakt 24 w ostatnich dniach otrzymywaliśmy informacje od naszych czytelników i telewidzów o niższych wynagrodzeniach, często jako dowód dostarczano paski wynagrodzeń z grudnia 2021 i stycznia 2022.
kris/ToL
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Kamil Zajaczkowski / Shutterstock