Podatek od wygranej – ile wynosi, kto i kiedy musi go zapłacić

Autor:
red.
Źródło:
sip.lex.pl, sejm.gov.pl, finanse-arch.mf.gov.pl
W "Milionerach" padło pytanie za milion
W "Milionerach" padło pytanie za milionTVN
wideo 2/17
TVNW "Milionerach" padło pytanie za milion

Wiele osób decyduje się wziąć udział w różnego rodzaju konkursach i zakładach z nadzieją, że uda im się wygrać sporo pieniędzy. Nie wszyscy są jednak świadomi tego, że od takiej wygranej konieczne jest odprowadzenie podatku dochodowego. Ile wynosi podatek od wygranej? W jakich sytuacjach trzeba go zapłacić i do kiedy należy to zrobić?

Wysokość i zasady naliczania podatku od wygranej są uregulowane ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.Podatek od wygranej w Lotto, Eurojackpot i innych zakładach wzajemnych, a także teleturniejach i konkursach wynosi 10 proc.Kwota zwolniona z podatku od wygranej wynosi 2280 złotych.Podatkiem od wygranej objęte są również nagrody rzeczowe oraz wygrane w konkursach organizowanych poza terytorium Polski.

Jaki jest podatek od wygranej?

Wygrana kwota jest przez polskie prawo traktowana jako dochód i podobnie jak dochód stanowiący wynagrodzenie za pracę czy pozyskiwany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jest opodatkowany. Tę kwestię reguluje art. 30 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który brzmi: „Od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

Ile podatku od wygranej w Lotto i innych zakładach pieniężnych?

Zarówno podatek od wygranej w Lotto, jak i z zakładów bukmacherskich wynosi 10 proc. przychodu, czyli wygranej. Zryczałtowany podatek dochodowy uiszcza do urzędu skarbowego organizator konkursu, a zwycięzca otrzymuje wygraną pomniejszoną o kwotę wynoszącą równowartość 10 proc. nagrody. Osoba, która otrzymała nagrodę, nie musi zatem wykazywać tego dochodu w deklaracji podatkowej. Co ważne, odbiór nagrody możliwy jest dopiero po uiszczeniu przez organizatora konkursu kwoty podatku od wygranej.

Czytaj także: Zakłady bukmacherskie – co to jest? Jak i gdzie obstawiać mecze i śledzić wyniki na żywo?

Ile wynosi podatek od wygranej w Milionerach i innych teleturniejach?

Podatek od wygranej w teleturnieju takim jak Milionerzy wynosi tyle samo, co w przypadku podatku od wygranej w Eurojackpot czy Lotto, czyli 10 proc. W związku z tym najwyższa wygrana w Milionerach nie wynosi milion złotych, a 900 tys. złotych.

Podatek od wygranej – od jakiej kwoty jest odprowadzany?

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych reguluje również kwestię wysokości nagrody, która jest zwolniona z obowiązku odprowadzenia podatku. Według art. 21 ust. 6 jeśli jednorazowa wartość wygranej w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych nie przekracza 2280 zł, nie jest konieczne rozliczanie się z fiskusem.

Czy podatek od inwestycji giełdowych także wynosi 10 proc.?

Podatek od inwestycji giełdowych nie jest tym samym, co podatek od wygranej, choć również jest liczony jedynie od dochodu. Inwestycja na giełdzie, jak również zysk z obrotu kryptowalutami, są objęte tzw. podatkiem Belki, czyli podatkiem od dochodów kapitałowych, który wynosi 19 proc.

Ile wynosi podatek od nagrody rzeczowej?

Jeśli wartość nagrody rzeczowej przekracza kwotę zwolnioną z opodatkowania (2280 zł), konieczne jest odprowadzenie do urzędu skarbowego podatku od wygranej wynoszącego 10 proc. jej wartości. Podatek od nagrody rzeczowej jest opłacany przez zwycięzcę konkursu, który dopiero po dopełnieniu obowiązku rozliczenia się z fiskusem może odebrać swoją wygraną. Podatek o wygranej powinien być odprowadzony na rachunek bankowy urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania lub siedziby płatnika.

Czy sprzedaż nagrody rzeczowej pozwoli uniknąć płacenia podatku?

Wydawać by się mogło, że sprzedaż nagrody rzeczowej, np. samochodu, jest znakomitym sposobem na wzbogacenie się. Niestety nie jest to do końca prawda, gdyż konieczne będzie zapłacenie podatku od wzbogacenia się (podatek od czynności cywilnoprawnych). Opłata ta obowiązuje jednak tylko przez pierwsze sześć miesięcy od otrzymania nagrody. Nieco inaczej wygląda sytuacja, w której nagrodą jest nieruchomość. W takim przypadku zwolnienie z podatku następuje dopiero po upływie pięciu lat, licząc od końca roku, w którym nagroda została odebrana.

Jaki jest podatek od wygranej za granicą?

Jeśli polski podatnik wygra nagrodę za granicą, musi opłacić podatek od wygranej, czyli wykazać dodatkowy dochód (bez względu na wysokość wygranej), jaki w ten sposób uzyskał w zeznaniu podatkowym. Osoby, które chcą wziąć udział w zagranicznych konkursach, powinny dokładnie przeczytać ich regulaminy, gdyż może okazać się, że będą musiały zapłacić podatek od wygranej nie tylko w Polsce, ale i w kraju, w którym jest organizowany konkurs.

Autor:red.

Źródło: sip.lex.pl, sejm.gov.pl, finanse-arch.mf.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości