Zakłady bukmacherskie – co to jest? Jak i gdzie obstawiać mecze i śledzić wyniki na żywo?

Autor:
red.
Źródło:
finanse-arch.mf.gov.pl, podatki.gov.pl, biznes.gov.pl
Zatrzymanie podejrzanych o nielegalny hazard
Zatrzymanie podejrzanych o nielegalny hazardśląska policja
wideo 2/3
śląska policjaZatrzymanie podejrzanych o nielegalny hazard

Zakłady bukmacherskie to bardzo popularna w Polsce rozrywka, której celem jest obstawienie wyniku rozgrywek sportowych, czego rezultatem ma być zdobycie nagrody. Polskie prawo definiuje zakłady bukmacherskie jako odmianę gry o podłożu hazardowym, dlatego by prowadzące je firmy mogły działać legalnie, muszą otrzymać specjalne zezwolenie od Ministra Finansów. Kwestię legalności zakładów bukmacherskich reguluje ustawa o grach hazardowych z 19 listopada 2009 r.

Zakłady bukmacherskie to rodzaj gry o podłożu hazardowym, która musi być zalegalizowana przez Ministra Finansów.Zakłady bukmacherskie mogą być przyjmowane przez internet oraz w punktach stacjonarnych.W Polsce funkcjonuje 13 legalnych zakładów bukmacherskich.

Zakłady bukmacherskie – co to dokładnie jest?

Zakłady bukmacherskie to rodzaj zakładów wzajemnych, który polega na zawarciu transakcji między klientem (osobą obstawiającą) a bukmacherem. Bukmacher ustala, na jakie wydarzenia sportowe, a niekiedy również społeczne czy polityczne (np. wyniki referendum brexitowego, wybory prezydenckie w USA) przyjmuje zakłady i po jakim kursie. W zależności od wyniku rywalizacji zakład może być wygrany, wygrany w połowie, przegrany, przegrany w połowie lub zwrócony.

Jak działają zakłady bukmacherskie?

Zakłady są przyjmowane w trybie przedmeczowym oraz na żywo. Dobrze wytypowany wynik daje osobie obstawiającej zwrot zainwestowanej gotówki powiększonej o kurs wyznaczony przez bukmachera. Przegrany zakład skutkuje zainkasowaniem przez bukmachera wpłaconych pieniędzy. Obstawianie typów bukmacherskich wiąże się koniecznością opłacenia podatku wynoszącego 12 proc. od każdego kuponu. Każda wygrana u bukmachera wynosząca powyżej 2280 złotych jest objęta podatkiem dochodowym wynoszącym 10 proc.

Gdzie obstawiać mecze piłki nożnej i inne rozgrywki?

Na polskim rynku funkcjonuje obecnie 13 firm świadczących usługi bukmacherskie, które działają na podstawie ważnej licencji Ministerstwa Finansów:

– STS, – LV BET, – PZBUK, – forBET, – Betfan, – Fortuna, – Betclic, – Totolotek, – Superbet, – Totalbet, – eWinner, – Etoto, – Noblebet.

Typy bukmacherskie można obstawiać zarówno za pośrednictwem internetu, jak i w punktach stacjonarnych zakładów bukmacherskich.

Jak obstawiać zakłady bukmacherskie?

Istnieje wiele możliwości typowania wyników. W przypadku obstawiania wyników meczu piłki nożnej na żywo można kupić zakłady w aż dziewięciu wariantach:

1/1 – wygrana gospodarzy do przerwy i wygrana gospodarza na koniec meczu, 1/0 – wygrana gospodarzy do przerwy i remis na koniec meczu, 1/2 – wygrana gospodarzy do przerwy i wygrana gości na koniec meczu, 0/1 – remis do przerwy i wygrana gospodarzy na koniec meczu, 0/0 – remis do przerwy i remis na koniec meczu, 0/2 – remis do przerwy i wygrana gości na koniec meczu, 2/1 – wygrana gości do przerwy i wygrana gospodarzy na koniec meczu, 2/0 – wygrana gości do przerwy i remis na koniec meczu, 2/2 – wygrana gości do przerwy i wygrana gości na koniec meczu.

Najwięcej informacji na temat zakładów, statystyk i systemów gry znaleźć można na forach bukmacherskich. Dyskusje o typach bukmacherów toczą się również w serwisach należących do bukmacherów, w których można obstawiać wyniki. Dobrym pomysłem jest również śledzenie wyników na żywo i typowanie w trakcie rozgrywki.

Handicap – co to znaczy?

Osoby korzystające z zakładów bukmacherskich z pewnością spotkają się z pojęciem handicap, którego znajomość może bardzo się przydać podczas obstawiania wyników. Handicap to liczba punktów bądź bramek, jaką bukmacher wystawiający zakłady odejmuje lub dodaje do konta jednej z drużyn biorących udział w spotkaniu. Rezultatem takiego działania może być zwiększenie szansy na wygranie zakładu, nawet jeśli obstawiający postawił na drużynę, która przegrała mecz.

Autor:red.

Źródło: finanse-arch.mf.gov.pl, podatki.gov.pl, biznes.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości