TVN24 Biznes | Pieniądze

Pierwszy pionowy banknot trafi do obiegu

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes
Nowy banknot kolekcjonerski NBP – Bitwa Warszawska 1920
Nowy banknot kolekcjonerski NBP – Bitwa Warszawska 1920Narodowy Bank Polski/You Tube
wideo 2/4
Narodowy Bank Polski/You Tube Nowy banknot kolekcjonerski NBP – Bitwa Warszawska 1920

Narodowy Bank Polski wyemitował nowy banknot kolekcjonerski o nominale 20 złotych, upamiętniający Bitwę Warszawską w 1920 roku. To pierwszy polski banknot w formacie pionowym.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Jak informuje NBP, na przedniej stronie banknotu przedstawiono postać Józefa Piłsudskiego.

Piłsudski i obraz Kossaka

Wizerunek został zaczerpnięty z obrazu Kazimierza Mańkowskiego pt. 'Rok 1920'. Naczelnika Państwa ukazano jako obrońcę Warszawy. Na dalszym planie widnieją zarysy charakterystycznych warszawskich budowli.

"Zaprezentowany tu awers Krzyża Walecznych – z polskim orłem, napisem 'Na polu chwały' i datą 1920 – jest odwołaniem do zbiorowego wysiłku polskiego żołnierza oraz czasu ustanowienia tego odznaczenia w kluczowym momencie zmagań pod Warszawą" - opisuje NBP.

Nowy banknot kolekcjonerski NBP – Bitwa Warszawska 1920Narodowy Bank Polski

Przednią stronę banknotu uzupełniają napis "NIEPODLEGŁOŚĆ", wpisany w wieniec z liści dębu, oraz elementy graficzne i motywy roślinne znajdujące się na banknotach marek polskich, w tym wizerunek orła i monogram RP widniejące na banknocie 100 marek polskich z 1919 roku.

Na odwrotnej stronie banknotu, pod barwami narodowymi, przedstawiono środkowy fragment obrazu Jerzego Kossaka pt. "Cud nad Wisłą". Wyobraża scenę symboliczną – księdza Ignacego Skorupkę wiodącego do ataku żołnierzy formacji ochotniczych.

Całość dopełniają wieniec z liści wawrzynu, medal pamiątkowy za wojnę 1918–1921 oraz fragment odezwy Rządu Obrony Narodowej "Ojczyzna w niebezpieczeństwie" z 5 sierpnia 1920 r.

Cena banknotu

Kolekcjonerski banknot o nominale 20 zł wyemitowany został w nakładzie do 60 000 sztuk. Cena banknotu wynosi 80 zł brutto.

Banknot można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner.

Wszystkimi znakami (środkami) pieniężnymi wyprodukowanymi przez NBP, w tym kolekcjonerskimi banknotami, można płacić. Warto jednak pamiętać, że ich wartość kolekcjonerska jest znacznie wyższa niż nominalna.

Autor:mp

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Narodowy Bank Polski

Pozostałe wiadomości