Rachunki za gaz w górę od 1 sierpnia

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Wskaźnik inflacji prognozowany przez NBP
Wskaźnik inflacji prognozowany przez NBPTVN24
wideo 2/9
TVN24Wskaźnik inflacji prognozowany przez NBP

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę taryfy dotyczącej obrotu gazem ziemnym dla spółki PGNiG Obrót Detaliczny. Ceny gazu dla gospodarstw domowych wzrosną o ponad 12,4 procent. Nowa stawka będzie obowiązywać od 1 sierpnia do końca 2021 roku.

Stawki opłat abonamentowych pozostają bez zmian - poinformował też Urząd Regulacji Energetyki. Jak podał regulator, PGNiG Obrót Detaliczny wystąpiło o zmianę opbowiązującej od kwietnia taryfy ze względu na wzrost cen na rynku giełdowym, przez który spółka kupuje gaz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Gospodarstwa domowe to jedyna grupa odbiorców, dla której taryfy na paliwo gazowe zatwierdza regulator.

Kolejna zmiana taryfy

"Dla statystycznego odbiorcy w grupie W-1.1 zużywającego paliwo gazowe do przygotowania posiłków, płatność za gaz będzie wyższa o 5,35 proc., co oznacza kwotowy wzrost jego płatności o ok. 1 zł miesięcznie. Dla odbiorców z grupy W-2.1 (również podgrzewanie wody gazem) płatność wzrośnie o 7,45 proc. i wyniesie 6,71 zł/m-c. Natomiast odbiorcy zużywający większe ilości paliwa tj. ogrzewający także mieszkania gazem (grupa taryfowa W-3.6) zapłacą o ok. 20 złotych miesięcznie więcej (wzrost płatności o 7,9 proc.)" - napisał regulator.

To już druga podwyżka taryfy PGNiG OD dla gospodarstw domowych w tym roku - w kwietniu wzrosła ona o 5,6 proc. Również z początkiem 2021 r. taryfa PGNiG OD poszła w górę - o 2,9 proc.

Ceny gazu w zmienionej taryfieure.gov.pl

Podwyżka cen gazu o 12,4 proc. podbija ścieżkę CPI (inflacja konsumencka - red.) o ok. 0,15 pkt. proc. i zwiększa prawdopodobieństwo, że na koniec roku inflacja osiągnie 5 proc. - napisali na Twitterze ekonomiści PKO BP, w komentarzu do zatwierdzenia przez URE zmiany taryfy PGNiG .

Ekonomiści mBanku ocenili, również na Twitterze, że zmiany taryfy podbiją inflację o co najmniej 0,1 pkt. proc.

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości