Chcesz wynająć mieszkanie i zastanawiasz się nad tym, jaka umowa będzie najlepsza? Warto rozważyć najem okazjonalny, dzięki której bez problemu będziesz mógł pozbyć się nieuczciwego lokatora z mieszkania. Na czym polega to rozwiązanie? Jakie formalności trzeba załatwić?
Najem okazjonalny - korzyści dla właściciela
Najem okazjonalny może okazać się korzystnym rozwiązaniem, gdy twoje mieszkanie jest zajmowane przez nieuczciwego najemcę.
Taką umowę można wypowiedzieć, gdy najemca nie przestrzega podstawowych obowiązków. Podobnie, jak w przypadku innych umów najmu, wynajmujący może to zrobić, gdy najemca: używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową lub ich przeznaczeniem i nie przestaje tego robić mimo upomnienia lub naraża je na utratę lub uszkodzenie. Wynajmujący może także zerwać umowę jeżeli lokator nie zapłacił czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności. Powodem do zerwania umowy bez okresu wypowiedzenia jest też wynajęcie przez najemcę lokalu innej osobie bez wymaganej pisemnej zgody właściciela. Co ważne, umowy nie można rozwiązać jeżeli najemca przestrzega zasad wynajmu.
Co więc różni umową najmu okazjonalnego od innych umów? Najem okazjonalny ułatwia eksmisję niechcianego lokatora z mieszkania. Najemca musi bowiem w oświadczeniu wskazać inny lokal, do którego wprowadzi się w przypadku egzekucji obowiązku opróżnienia mieszkania. W przypadku innych umów pozbycie się niechcianego lokatora może być dużo bardziej skomplikowane - aby eksmisja była skuteczna, dotychczasowy najemca musi otrzymać prawo do lokalu socjalnego. W międzyczasie może wciąż zajmować lokal wynajmującego.
Najem okazjonalny nie chroni też przed eksmisją najbardziej wrażliwe grupy lokatorów: dzieci, czy kobiet w ciąży. W tym typie umowy nie obowiązuje też tzw. okres ochronny dla osób mających orzeczony wyrok eksmisji od 1 listopada do 31 marca.
Najem okazjonalny - formalności i umowa
By skorzystać z powyższych rozwiązań tytuł umowy musi brzmieć: "umowa najmu okazjonalnego". Dokument powinien zawierać też dodatkowe informacje o warunkach eksmisji, czy wypowiedzenia umowy. Może być ona jednak zawarta jedynie na czas określony, na nie dłużej niż 10 lat. Nie może jej zawrzeć osoba, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmowania lokali. Umowę trzeba zgłosić w ciągu 14 dni do urzędu skarbowego.
Aby właściciel mógł skorzystać z większej ochrony wynikającej z tego typu umowy konieczne jest oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się do egzekucji. Musi to zrobić najemca. W tym celu powinien udać się do notariusza, u którego złoży oświadczenie. Powinno ono zawierać informacje o wydaniu lokalu w terminie zgodnym z wcześniejszymi ustaleniami (wygaśnięcie umowy lub jej wypowiedzenie). Co ważne, specjalne oświadczenie musi złożyć też właściciel lokalu zastępczego, w którym wyrazi zgodę na zamieszkanie w nim najemcy i jego rodziny.
Wypowiedzenie lub wygaśnięcie najmu okazjonalnego
Co zrobić jednak, gdy umowa straci swoją ważność albo ją wypowiesz, a lokator nie będzie chciał dobrowolnie opuścić lokalu? W tym przypadku konieczne będzie doręczenie najemcy pisemnego żądania opróżnienia lokalu. Czas opuszczenie mieszkania i usunięcie z niego rzeczy nie może być krótszy niż siedem dni.
Możliwa jest jednak sytuacja, że najemca nie zastosuje się też i do tego żądania. Wtedy można udać się do sądu i złożyć wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu (oświadczenie najemcy o dobrowolnym poddaniu się egzekucji).
Na podjęcie decyzji sąd będzie miał trzy dni. Musisz uzupełnić jednak wniosek kompletnie, jeżeli chcesz, aby rozpatrzył go pozytywnie. Taki dokument powinien zawierać: kopię żądania opuszczenia lokalu, dokument potwierdzający twój tytuł prawny do lokalu (np. akt notarialny własności mieszkania, decyzja o przydziale mieszkania) i potwierdzenie zgłoszenia najmu do urzędu skarbowego.
Po korzystnej dla właściciela decyzji sądu można rozpocząć procedurę eksmisji. Aby tak się stało, należy udać się do komornika.
Autor: mp / Źródło: tvn24bis
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock