Pieniądze

Takiego majątku nie miał jeszcze nikt w najnowszej historii. Nowy rekord miliardera

Pieniądze


Ponad 150 miliardów dolarów wynosi majątek Jeffa Bezosa. Tym samym szef Amazona stał się w pierwszą osobą we współczesnej historii, której udało się osiągnąć takie bogactwo. To zasługa przede wszystkim rosnących notowań giganta e-handlu Amazona, którego Bezos jest czołowym akcjonariuszem.

W poniedziałek kurs akcji Amazona na amerykańskiej giełdzie osiągnął nowy rekord. W pewnym momencie notowań za jedną akcję firmy trzeba było bowiem zapłacić ponad 1840 dolarów. Później wzrost wyhamował, ale sesja na nowojorskim parkiecie i tak zakończyła się zwyżką o 0,52 procent, a za jedną akcję trzeba było zapłacić nieco ponad 1822 dolary.

Historyczna sesja dla Amazona zbiegła się w czasie z promocją zorganizowaną w sklepie internetowym, w trakcie której - jak wskazuje CNN - nie obyło się bez problemów technicznych.

Dzięki udanym notowaniom w poniedziałek szef internetowego giganta stał się najbogatszym człowiekiem we współczesnej historii (Czytaj także: Najbogatsi z najbogatszych. 10 największych fortun wszech czasów). Jego majątek, zarówno zgodnie z wyliczeniami Forbesa jak i Bloomberga, przekroczył 150 miliardów dolarów, czego nie udało się osiągnąć nikomu wcześniej. Najbliżej tego w 1999 roku był Bill Gates, którego majątek - po uwzględnieniu inflacji - byłby dzisiaj wart około 149 miliardów dolarów.

Notowania akcji Amazona w ostatnich pięciu latachstooq.pl

Zgodnie z Bloomberg Billionaires Index majątek Bezosa wynosi obecnie dokładnie 151 miliardów dolarów. Na podium są także Bill Gates z majątkiem wycenianym na 95,3 miliarda dolarów oraz Warren Buffet, który w różnych aktywach ma zgromadzone 83 miliardy dolarów.

Coraz bliżej Apple'a

Tylko w tym roku kurs akcji Amazona wzrósł o prawie 60 procent, a wartość rynkowa firmy przekracza już 890 miliardów dolarów. Oznacza to, że amerykańskie przedsiębiorstwo coraz mocniej zbliża się do Apple'a, czyli najbardziej wartościowej firmy na świecie.

Wartość rynkowa giganta z Kalifornii przekracza 935 miliardów dolarów.

Już niedługo, bo 26 lipca Amazon przedstawi wyniki finansowe za drugi kwartał tego roku. Analitycy spodziewają się skokowego wzrostu sprzedaży, który może sięgnąć 40 procent. Ich zdaniem, jeśli kolejny kwartał będzie równie udany, to niewykluczone, że już niedługo wartość rynkowa Amazona przekroczy 1 bilion dolarów.

W efekcie, spowodowałoby to, że wartość majątku Bezosa zbliży się do 175 miliardów dolarów.

Autor: mb//dap / Źródło: CNN, Bloomberg

Pozostałe wiadomości