Gowin zapowiada kontrole w hotelach. "Od dzisiaj"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Jarosław Gowin o kontrolach w hotelach
Jarosław Gowin o kontrolach w hotelachTVN24
wideo 2/7
TVN24Jarosław Gowin o kontrolach w hotelach

Od dzisiaj będą kontrole w hotelach i innych firmach, które skorzystały z rządowej pomocy - zapowiedział wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Jednocześnie zwrócił się z apelem do przedsiębiorców, aby przestrzegali przepisów, dlatego że inaczej muszą się liczyć z karami finansowymi oraz zawieszeniem pomocy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Wicepremier Jarosław Gowin był pytany, czy można się spodziewać w hotelach i innych firmach, wzmożonych kontroli w związku z obowiązywaniem regulacji, które wykluczają z państwowej pomocy firmy, które łamią przepisy. - Tak, będą kontrole. Będą kontrole od dzisiaj - odpowiedział minister rozwoju.

- Jako minister odpowiedzialny za gospodarkę mówię, to z pełnym poczuciem odpowiedzialności, współodpowiedzialności, ale też apelem do przedsiębiorców, aby przestrzegali przepisów, dlatego że inaczej muszą się liczyć nie tylko z mandatami, karami finansowymi, ale także z zawieszeniem pomocy, która opiewa łącznie na kwotę około 40 miliardów złotych - podkreślił.

- Mówimy o 40 miliardach złotych, które w ramach tarczy branżowej trafią do kilkudziesięciu branż oraz w ramach tarczy finansowej - trafią jeszcze do branż, które czekają na pomoc wiosenną, przede wszystkim do dużych firm. Tutaj ta pomoc dla dużych firm jest opóźniona ze względu na długi czas notyfikowania przepisów przez Komisję Europejską - wyjaśnił Gowin.

Koronawirus a hotele

Od 7 listopada została ograniczona działalność hoteli. Obiekty są dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej, medyków, pacjentów i ich opiekunów oraz sportowców, którzy korzystają z usług w czasie zgrupowań lub współzawodnictwa sportowego.

W ostatnich dniach pojawiały się jednak informacje, że podróże służbowe są nadużywane. Dlatego w ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział kontrole oświadczeń składanych przez gości.

- Po pierwsze, chciałem zwrócić uwagę, że każde naruszenie przepisów będzie powodowało dla właścicieli hoteli czy właścicieli pensjonatów ryzyko utraty możliwości skorzystania z instrumentów tarczy finansowej. Po drugie, już jest w zasadzie wprowadzony system składania oświadczeń w przypadku pobytów hotelowych i w pensjonatach, którego celem będzie również możliwość weryfikacji tych oświadczeń - mówił szef MZ podczas środowej konferencji prasowej.

- Jeżeli ktoś składa oświadczenie, będziemy chcieli również mieć możliwość weryfikacji takiego oświadczenia, ale jak to się ładnie mówi, ślad po takim oświadczeniu zostanie na zawsze - dodał Niedzielski.

Pomoc dla firm

Wicepremier Jarosław Gowin zaprezentował w poniedziałek Plan dla Pracy i Rozwoju.

- Dzięki temu planowi warunki prowadzenia działalności gospodarczej staną się przewidywalne. (...) W czasach kryzysu przede wszystkim musimy zapewnić byt polskim rodzinom i przetrwanie polskim firmom - powiedział minister rozwoju.

Wicepremier poinformował, że w ramach tego planu "kładziemy fundamenty na przyszłość". Dodał, że nowy plan będzie działał w trzech obszarach.

- Po pierwsze, na tarczę branżową dla kilkudziesięciu branż oraz na kontynuację Tarczy Finansowej przeznaczymy około 40 mld zł" - powiedział . (...) Drugi obszar to Nowy Kierunek - mówił Gowin. Wskazał, że chodzi o pakiet działań wspierających firmy zmuszone do transformacji, "do dostosowania się do zmienionych potrzeb rynku". - Trzeci obszar to Impuls dla Rozwoju. Składa się na niego wiele działań, które w tej chwili rozpoczynamy - powiedział. Wicepremier wyjaśnił, że Impuls dla Rozwoju to m.in. poszerzenie pakietów deregulacyjnych.

Zakaz handlu w niedziele

Wicepremier Jarosław Gowin mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że liczy na to, iż Senat bezzwłocznie, jeszcze w tym tygodniu, przyjmie przepisy, dzięki którym zostanie wprowadzona dodatkowa niedziela handlowa.

Sejm w piątkowym głosowaniu zdecydował, że 6 grudnia będzie niedzielą handlową. Taki zapis znalazł się w noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Nowelą teraz zajmie się Senat. - Rzeczywiście to nasze ministerstwo zainicjowało projekt polegający na nadaniu niedzieli 6 grudnia charakteru niedzieli handlowej - powiedział minister rozwoju.

TVN24/PAP

Jak dodał, rozwiązanie to zyskało akceptację wszystkich stowarzyszeń pracodawców, a także dwóch spośród trzech największych związków zawodowych, czyli OPZZ oraz Forum Związków Zawodowych. Minister wskazał, że "jedynym związkiem zawodowym, który kwestionuje to rozwiązanie jest 'Solidarność'".

- Liczę na to, ze Senat bezzwłocznie, jeszcze w tym tygodniu, przyjmie ten przepis. Wierzymy w to, że pan prezydent Andrzej Duda przychyli się do tej propozycji - powiedział Jarosław Gowin. Wicepremier tłumaczył, że zawsze popierał rozwiązanie polegające na tym, że niedziele co do zasady są dniami wolnymi od pracy, od handlu i "takie jest stanowisko naszego rządu". - 6 grudnia ma być niedzielą handlową z wyjątkowych powodów. Nie tylko gospodarczych. Potrzebujemy pewnego odbicia służącego wsparciu tych branż, które w ostatnich tygodniach były objęte obostrzeniami. Ale 6 grudnia powinien być niedzielą handlową także ze względów zdrowotnych, po to żeby rozgęścić liczbę osób, które chcą odwiedzać sklepy w przededniu św. Mikołaja i niemalże świąt Bożego Narodzenia - tłumaczył szef MRPiT.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości