W sobotę sklepy odzieżowe i obuwnicze zanotowały najlepszy dzień 2020 roku - poinformowali analitycy PKO BP, powołując się na dane z płatności dokonywanych kartami. Jak wskazali, "odroczony popyt połączony z Black Friday przyniósł szturm na sklepy w pierwszym dniu otwarcia galerii handlowych". Potwierdzają to również dane opublikowane przez ekonomistów Banku Pekao.
Black Friday tradycyjnie przypada na ostatni piątek listopada. Wówczas sklepy wprowadzają wyprzedaże i obniżki cen towarów. Choć Black Friday, czyli czarny piątek, ma amerykański rodowód, to w Polsce również posiada rosnącą rzeszę zwolenników. To święto konsumentów, które z roku na rok ma też coraz liczniejsze grono sprzedawców oferujących wyprzedaże.
Przypadający w tym roku 27 listopada Black Friday otworzył przedświąteczny okres zakupowy. W tym roku, z powodu pandemii COVID-19, miał jednak inny charakter - do soboty 28 listopada większość sklepów w galeriach handlowych była bowiem zamknięta ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem.
Galerie handlowe ponownie otwarte
"Dane kartowe PKOBP potwierdzają to, co było widać w sobotę gołym okiem – odroczony popyt połączony z BlackFriday przyniósł szturm na sklepy w pierwszym dniu otwarcia galerii handlowych. W sobotę sklepy odzieżowe i obuwnicze zanotowały najlepszy dzień 2020 roku" - napisali analitycy PKO BP na Twitterze.
"Silnie wzrosła także sprzedaż w sklepach meblowych i z wyposażeniem wnętrz" - dodali.
Dane dotyczące płatności kartami opublikowali również ekonomiści Banku Pekao. "Wydatki na meble oraz sprzęt RTV i AGD były w ostatnią sobotę najwyższe w tym roku. Żaden inny dzień nie mógł się z nią równać!" - czytamy we wpisie. Wzrost wydatków był także widoczny na stacjach paliw.
Analitycy PKO BP zwrócili uwagę, że "gorączka przedświątecznych zakupów dopiero się zaczęła". "Sobotnie dane dobrze wróżą wynikom sprzedaży detalicznej w grudniu i potwierdzają, że okres najsilniejszego osłabienia konsumpcji jest już za nami" - ocenili analitycy.
W ubiegły poniedziałek Główny Urząd Statystyczny podał, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku spadła o 2,3 procent rok do roku. W ujęciu miesięcznym wzrosła o 2,1 procent. Dane były gorsze od prognoz ekonomistów.
Ograniczenia handlowe
Należy pamiętać, że w sklepach, galeriach handlowych oraz placówkach pocztowych nadal obowiązuje limit osób uzależniony od powierzchni. To maksymalnie 1 osoba na 10 metrów kwadratowych w przypadku obiektów o powierzchni przeznaczonej w celu sprzedaży lub świadczenia usług nie większej niż 100 metrów kwadratowych, natomiast w przypadku obiektów o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych - maksymalnie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.
Zostają też tak zwane godziny dla seniorów w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach oraz obiektach świadczących usługi pocztowe. Powyższe punkty w godzinach 10.00-12.00, od poniedziałku do piątku, mogą obsługiwać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.
W sklepach jest także obowiązek zakrywania ust i nosa.
Największe banki w Polsce
Z raportów publikowanych co kwartał przez banki wynika się, że po pierwszym półroczu 2020 roku największym bankiem w Polsce pozostał PKO Bank Polski. Na drugim miejscu pod względem aktywów znalazł się Bank Pekao, a podium zamyka Santander Bank Polska.
Na liście największych banków pod względem wielkości aktywów w pierwszej dziesiątce są jeszcze mBank, ING Bank Śląski, BNP Paribas, Bank Millennium, Alior Bank, Citi Handlowy oraz Getin Bank.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes