Uwaga na dziwne telefony. Oszuści wyłudzają finansowe dane

Pieniądze

Magnes sposobem na monetowych oszustów. Test światowych walutTVN24 BiS
wideo 2/4

Do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego napływają liczne sygnały o dziwnych telefonach. Podając się za pracowników urzędu oszuści wyciągają od rozmówców cenne dane o produktach finansowych. Urząd bije na alarm i radzi "niezwłocznie powiadomić o tym fakcie odpowiednie organy ścigania".

Oszuści dzwonią pod pozorem weryfikacji kosztów produktów lub usług. Czasami udają też badanie jakość obsługi klientów i tak wyłudzają dane osobowe wraz z informacjami na temat produktów i usług finansowych, z jakich korzysta ich rozmówca. Informują przy tym, że "przedmiotowe czynności wykonują na zlecenie, w porozumieniu albo z upoważnienia organu nadzoru, powołując się na domniemane zlecenie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) lub UKNF" - czytamy w ostrzeżeniu instytucji.

Ostrzeżenie nadzoru

Komisja przypomina, że nie upoważnia żadnych podmiotów zewnętrznych do reprezentowania ani do wykonywania tego typu czynności.

"Jeżeli dany podmiot informuje, że powyższe czynności wykonuje z upoważnienia lub w porozumieniu z KNF lub UKNF (w tym jeżeli dodatkowo oferuje np. produkty finansowe), należy niezwłocznie powiadomić o tym fakcie odpowiednie organy ścigania" - podkreśla w komunikacie.

Przypomina, że za takie oszustwa grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności.

Zobacz ostrzeżenie UKNF

Autor: MS / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock