Korzystasz z bankomatu, płacisz na stacji? Lepiej uważaj na kartę

Pieniądze

Uwaga na skimmeryTVN24 BiS
wideo 2/5

Do Bożego Narodzenia zostało niewiele dni, a oczekiwaniu na święta towarzyszy zazwyczaj zakupowe szaleństwo. Na swoją "gwiazdkę" czekają też oszuści, którzy mogą wykorzystać nasze roztargnienie i wyczyścić nam konto. O tym, na co uważać przy korzystaniu z karty płatniczej, w programie "Biznes dla Ludzi", opowiadał Dariusz Kozłowski z Centrum Prawa Bankowego i Informacji.

Jak mówił Kozłowski szczególną ostrożność należy zachować przy wypłacaniu pieniędzy z bankomatu. Przestępcy często stosują bowiem skimmery, czyli urządzenia będące specjalnie przygotowaną nakładką bankomatową. Umożliwia ona pobieranie informacji z pasków magnetycznych zawartych na karcie płatniczej. Nakładce może towarzyszyć dodatkowa klawiatura, nałożona na tę właściwą, zapisująca wpisywane numery PIN lub kamera śledzącą palce na klawiaturze. - Edukacja finansowa Polaków stoi na wysokim poziomie, ale niezadowalającym. Każdy wie, jak należy postępować z kartą, natomiast w przedświątecznej gorączce nie zwracamy na takie błahostki uwagi i bardzo często możemy paść ofiarą tego typu działań - podkreślił gość programu "Biznes dla Ludzi".

Nie tylko bankomaty

Kozłowski podkreślił, że skimmer można zainstalować nie tylko na bankomacie, ale również na biletomatach, czy w samoobsługowych stacjach paliw.

Ze stratą pieniędzy możemy liczyć się również w przypadku, gdy ktoś ukradnie nam portfel z kartą w środku. - Możemy mieć do czynienia z tym, że nasza karta zostanie wykorzystana w zakupach w internecie. Dane, które znajdują się na karcie są w większości przypadków wystarczające do tego, żeby dokonać takiej transakcji - tłumaczył.

Przypomniał, że w ustawie o usługach płatniczych jest zapis, że jeżeli transakcja oszukańcza została wykonana, zanim osoba poszkodowana zastrzegła kartę, to odpowiedzialność tej osoby wynosi do 150 euro. Natomiast całą odpowiedzialność ponosi bank, gdy osoba poszkodowana zastrzeże kartę przed dokonaniem takiej transakcji.

Kozłowski mówił, że Polska jest bezpiecznym krajem, ponieważ "oszustwa kartowe" stanowią ułamek promila strat. W pierwszej połowie tego roku Polacy dokonali transakcji kartami płatniczymi na ogólną kwotę 163 mld złotych. Natomiast transakcje oszukańcze to 13 mln złotych.

Autor: tol/ms / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock