Jak wypłacić pieniądze BLIKiem? Wypłata z bankomatu bez karty

Źródło:
TVN24 Biznes
Prezes NBP o wizerunku na nowym banknocie o nominale 1000 zł
Prezes NBP o wizerunku na nowym banknocie o nominale 1000 złTVN24
wideo 2/5
Prezes NBP o wizerunku na nowym banknocie o nominale 1000 złTVN24

Popularność systemu BLIK w Polsce szybko rośnie i korzysta z niego coraz więcej osób. Przyczynia się do tego przede wszystkim wygoda, a jedną z możliwości, jaką nam oferuje BLIK, jest wypłata pieniędzy z bankomatu bez użycia karty. Sprawdź, jak to zrobić.

BLIK – co to jest?

BLIK to polski system płatności uruchomiony w 2015 roku wspólnie przez 6 konkurujących ze sobą na co dzień banków. Umożliwia on korzystanie z pieniędzy na naszym rachunku bankowym bez użycia karty płatniczej – zastępuje ją nasz smartfon.

Aby korzystać z BLIKa niezbędne jest spełnienie dwóch warunków. Po pierwsze, trzeba być klientem jednego z banków obsługujących system BLIK – ich liczba stale jednak rośnie i obecnie jest ich już 15 (Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Getin Bank, Noble Bank, BNP Paribas, Credit Agricole, Bank Pekao S.A., Spółdzielcza Grupa Bankowa, Bank BPS, Nest Bank i EnveloBank). Po drugie, należy mieć smartfona połączonego z Internetem oraz zainstalowaną na nim aplikację naszego banku.

Dzięki prostocie popularność BLIKa bardzo szybko rośnie – w 2020 roku przeprowadzono w sumie 424 mln transakcji z użyciem BLIK, a liczba aktywnych użytkowników przekroczyła 7 mln.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Jak wypłacić pieniądze BLIKiem?

Jedną z najbardziej przydatnych możliwości, jakie stwarza BLIK, jest wypłacanie pieniędzy z bankomatu bez konieczności posiadania przy sobie karty bankomatowej. Usługa taka jest możliwa we wszystkich bankomatach z logo BLIK – są to nie tylko bankomaty uczestniczących w programie banków, ale również te należące do sieci Euronet oraz sieci PlanetCash.

Aby wypłacić pieniądze bez karty, należy na wyświetlaczu bankomatu wybrać opcję "Wypłata BLIK". Następnie trzeba uruchomić aplikację banku na smartfonie i wygenerować w niej kod BLIK. Sześciocyfrowy kod należy w ciągu dwóch minut przepisać z ekranu smartfona na klawiaturze bankomatu i zatwierdzić. Jeżeli nie zdążymy zrobić tego w dwie minuty, nasz kod wygaśnie - należy wówczas po prostu wygenerować nowy kod BLIK. Po zatwierdzeniu kodu w bankomacie wyświetli się możliwość wyboru kwoty wypłaty.

Na koniec wystarczy potwierdzić transakcję w aplikacji banku, co najczęściej odbywa się poprzez wpisanie naszego kodu PIN. Po potwierdzeniu nasze pieniądze są wypłacane przez bankomat.

Warto wiedzieć, że w identyczny sposób możliwe jest również dokonywanie wpłat w bankomacie. Aby to zrobić wystarczy znaleźć obsługujący system BLIK bankomat z funkcją wpłatomatu. Na ekranie wybieramy wówczas opcję "Wpłata BLIK" i postępujemy analogicznie jak przy wypłacie, z tą jedynie różnicą, że po potwierdzeniu transakcji PINem w aplikacji bankowej nie wyciągamy, a wkładamy do bankomatu naszą gotówkę. Na koniec należy jedynie potwierdzić na ekranie bankomatu, że zgadza się wpłacana kwota.

Czeki BLIK

Istnieje również  drugi sposób na wypłatę środków z bankomatu przy użyciu systemu BLIK. To tak zwane czeki BLIK, dostępne obecnie w pięciu bankach – PKO BP, Millenium, Getin Bank, Noble Bank oraz Santander. Czeki te mają dodatkową funkcjonalność, ponieważ dzięki nim możemy nie tylko samemu wypłacić środki, ale również możemy je przekazać drugiej osobie – na przykład przyjacielowi lub dziecku.

Aby skorzystać z czeku BLIK należy najpierw uruchomić aplikację naszego banku na smartfonie. Tam należy wybrać opcję "Czeki BLIK" i utworzyć nowy czek. Jeżeli robimy to po raz pierwszy, wyświetli nam się opcja ustawienia hasła, które będzie niezbędne do późniejszej realizacji czeku. Następnie należy wybrać kwotę czeku, jego datę ważności, wpisać nazwę i zatwierdzić.

Po zatwierdzeniu utworzenia czeku wybrana kwota zostanie zablokowana na naszym rachunku bankowym do czasu wypłaty środków lub wygaśnięcia czeku. Wygenerowany zostanie jednocześnie 9-cyfrowy kod BLIK, który – razem z hasłem – należy podać, aby wypłacić środki.

Gdy czek BLIK jest już utworzony, wypłaty pieniędzy możemy dokonać nie tylko my, ale też każdy, komu przekażemy 9-cyfrowy kod oraz hasło. Wystarczy wówczas znaleźć bankomat obsługujący czeki BLIK, wybrać na nim opcję "Wypłata BLIK", wprowadzić 9-cyfrowy kod, podać kwotę transakcji (nie większą niż całkowita kwota czeku) i zatwierdzić wszystko ustawionym hasłem.

Z każdego czeku BLIK można skorzystać tylko raz. Aby ponownie wypłacić w ten sposób pieniądze, należy utworzyć w aplikacji nowy czek.

Czeki BLIK mają szereg zalet. Nie tylko umożliwiają przekazanie pieniędzy drugiej osobie, ale też wypłaty możemy dokonać nawet nie mając dostępu do internetu. Wystarczy, abyśmy zapamiętali lub zapisali na kartce papieru 9-cyfrowy kod i hasło. W takim przypadku należy jednak pamiętać o właściwym zabezpieczeniu kartki, ponieważ z wypłaty skorzystać może każdy znający PIN i hasło.

Autorka/Autor:mm

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Całemu zarządowi Orlenu w 2023 roku wypłacono w sumie ponad 24 miliony złotych z tytułu wynagrodzeń - wynika z opublikowanego we wtorek przez koncern sprawozdania rady nadzorczej. Najwięcej otrzymał były prezes - Daniel Obajtek.

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Źródło:
PAP

"Praktyki stosowane przez obie platformy mogą stanowić wielopoziomowe naruszenie krajowych i unijnych przepisów w zakresie między innymi ochrony konsumentów" - przekazało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W komunikacie wskazano, że chodzi o Temu i Shein.

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Dla pracodawców to najważniejsza zapowiedź obecnie rządzącej koalicji. Obecne rozwiązanie jest nieracjonalne - przekonuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o zapowiadane przez Donalda Tuska przejęcie przez ZUS płacenia zasiłku chorobowego od pierwszego dnia L4. "Trwają analizy skutków finansowych" - wyjaśnia w odpowiedzi na pytania o losy projektu resort rodziny i pracy.

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Źródło:
tvn24.pl

Wnioski o wakacje kredytowe w większości banków można składać już od 15 maja. Kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z odroczenia spłaty hipoteki, powinni jednak uważać, gdyż w tym roku program działa na nowych zasadach.

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszczędności, nieruchomości, akcje i samochody znalazły się w oświadczeniach majątkowych europosłów przygotowanych w związku z końcem kadencji Parlamentu Europejskiego. Dokumenty zostały opublikowane na stronie internetowej Sejmu.

Europosłowie pokazali majątki

Europosłowie pokazali majątki

Źródło:
tvn24.pl

Ceny produktów spożywczych w ostatnich latach poszybowały. Podwyżki nie ominęły również lodów. Najbardziej podrożały rożki, za które obecnie płacimy 45 procent więcej niż jeszcze dwa lata temu - wynika z danych aplikacji PanParagon.

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacanego świadczenia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Źródło:
PAP

Wkrótce rusza pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu (SCT). W związku z tym na ulicach Warszawy pojawią się samochody ze specjalnymi oznaczeniami. Warto jednak podkreślić, że zielone naklejki, umieszczane na przedniej szybie pojazdów, będą obowiązkowe tylko w niektórych przypadkach. Kogo obejmą nowe regulacje? 

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Źródło:
tvn24.pl

Otrzymaliśmy informacje, że ceny sprzętu Xiaomi mogą być ustalane w wyniku niedozwolonego porozumienia - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W związku z tym zostało wszczęte w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Przeszukano siedzibę Xiaomi Polska i dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Źródło:
PAP

Trwają prace nad przygotowaniem nowego modelu ugód dla osób spłacających mieszkaniowe kredyty frankowe - przekazał na konferencji prasowej prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Jak podkreślił, nowa propozycja będzie bardziej atrakcyjna w porównaniu do poprzedniej koncepcji opracowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Źródło:
PAP

Najbliższy czwartek, 30 maja, to dzień wolny od pracy. To oznacza, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Przerwa w realizacji przelewów

Przerwa w realizacji przelewów

Źródło:
tvn24.pl

Czasem moglibyśmy uniknąć przykrych zdarzeń, jeżeli zrezygnowalibyśmy z danej wyprawy - mówił w programie "Dzień na świecie" na antenie TVN24 BiS dyrektor departamentu konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jakub Wawrzyniak. Zwracał uwagę, że przed wyjazdem zagranicznym trzeba dobrze się przygotować. Zdradził również, z jakimi nietypowymi prośbami o pomoc zgłaszają się Polacy do konsulatów.

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Źródło:
TVN24 BiS

Na bardzo konkurencyjnym rynku sprzedaży internetowej już w pierwszym roku działalności znika 5 procent podmiotów. Po dziesięciu latach nadal działa zaledwie 37 procent - można przeczytać we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Lotniczej postanowiła odwołać Michała Fijoła ze stanowiska prezesa spółki, powierzając jednocześnie jego obowiązki wiceprezesowi Bartoszowi Piechocie - przekazała PGL. Zarząd opuścił także członek zarządu do spraw finansowo-ekonomicznych Paweł Urbaniak.

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Źródło:
PAP

- Jeżeli marszałek Szymon Hołownia i jego ugrupowanie nie poprą projektu w sprawie Kredytu zero procent, to szansa, że zostanie on wdrożony, radykalnie spada - stwierdził w poniedziałek w radiowym wywiadzie minister finansów Andrzej Domański.  

Sztandarowy program pod znakiem zapytania. "Szanse radykalnie spadają"

Sztandarowy program pod znakiem zapytania. "Szanse radykalnie spadają"

Źródło:
tvn24.pl

Za dwa tygodnie z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) zniknie ponad siedem milionów aut - wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Chodzi o tak zwane martwe dusze, czyli samochody, które od dłuższego czasu nie mają ważnych badań technicznych ani ubezpieczenia OC.

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Źródło:
tvn24.pl

Podejmujemy wszelkie działania, zmierzające do uratowania spółki PKP Cargo - poinformował w poniedziałek dziennikarzy wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. Dodał, że w ostatnich latach nie spotkał się na polskiej kolei z taką skalą patologii, jaka miała miejsce w spółce.

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Źródło:
PAP

W poniedziałek poznaliśmy zwycięzców 13. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu, nazywanej "biznesowymi Oscarami". Laureatami zostali Radosław Kulesza, współzałożyciel i prezes szkoły Giganci Programowania, Władysław Grochowski, założyciel i prezes Arche, oraz Sylwia Gregorczyk-Abram, Paulina Kieszkowska-Knapik i Michał Wawrykiewicz z Fundacji Wolne Sądy. Nagroda Specjalna została przyznana śp. Mariuszowi Walterowi, jednemu z twórców TVN.

"Biznesowe Oscary" rozdane

"Biznesowe Oscary" rozdane

Źródło:
tvn24.pl

Sojusz zakupowy Auchan i Intermarche w Polsce. Dwie wielkie sieci handlowe chcą utworzyć wspólną strukturę, która będzie negocjować dostawy produktów spożywczych i niespożywczych przez najbliższe 10 lat. Spółki wystąpiły w tej sprawie o zgodę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformowano w poniedziałek we wspólnym komunikacie.

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Źródło:
PAP

W kwietniu 2024 roku 43 zakłady zadeklarowały zwolnienie 2,3 tysiąca pracowników - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w kwietniu 2023 roku 38 zakładów deklarowało zwolnienie 1,5 tysiąca pracowników.

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Źródło:
PAP