EBC będzie drukował pieniądze do wiosny, albo jeszcze dłużej

Pieniądze

CC0 Public Domain/PixabayEBC pozostawił stopy procentowe bez zmian

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał bank w komunikacie. EBC potwierdził, że planuje prowadzić skup aktywów z rynku do marca 2017 r. lub dłużej, jeżeli będzie to konieczne.

Tym samym benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0 proc., stopa oprocentowania depozytów wynosi minus 0,4 proc., a stopa kredytu utrzymana została na poziomie 0,25 proc. Decyzja EBC jest zgodna z oczekiwaniami analityków.

Bank dalej drukuje

EBC pozostawił bez zmian parametry skupu aktywów w ramach programu tzw. luzowania ilościowego. Miesięcznie ma na ten cel nadal przeznaczać 80 mld euro.

Oznacza to, że bank centralny wydaje tyle na kupowanie obligacji skarbowych i korporacyjnych od innych banków. Dzięki temu, tzw. dodrukowywaniu pieniędzy EBC chce pobudzić inwestycje, bo firmy i rządy mogą taniej pożyczać pieniądze.

Bank potwierdził także wcześniejsze zapowiedzi, że planuje prowadzić skup aktywów z rynku do marca 2017 r. lub dłużej, jeżeli będzie to konieczne. Początkowo EBC zapowiadał, że program potrwa do września tego roku, następnie ten termin został przedłużony do marca 2017 r. Prezes EBC Mario Draghi poinformował podczas konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia, że zlecił przegląd programu luzowania ilościowego. Zaznaczył, że na chwilę obecną nie ma potrzeby dodatkowej stymulacji monetarnej. Draghi powtórzył też wcześniejsze deklaracje, że bank podtrzymuje gotowość do działań w razie konieczności. - Rada Prezesów zleciła odpowiednim komórkom EBC ocenę opcji, które zapewnią gładką implementację programu skupu aktywów - powiedział Draghi.

Draghi sprawdza luzowanie

Komórki te mają "pełen mandat" do przeprojektowania programu luzowania ilościowego i w tym celu będą przyglądać się wszystkim możliwościom - dodał. - Główną kwestią jest zapewnienie, że program (luzowania - red.) i decyzje, które podjęliśmy w marcu będą mogły zostać implementowane w nowej konstelacji stóp procentowych, które wyraźnie ograniczyły zakres dostępnych możliwości - powiedział. Draghi poinformował jednocześnie, że Rada Prezesów EBC nie dyskutowała nad przedłużeniem planu skupu aktywów o kolejne miesiące oraz nad tzw. pieniędzmi z helikoptera (czyli przekazywaniem pieniędzy bezpośrednio gospodarstwom domowym - red.). Prezes EBC dodał, że obecny program skupu aktywów jest bardzo skuteczny i należy skupić się na jego implementacji.

Strefa euro "odporna politycznie"

- Dostępne do tej pory dowody wskazują, iż gospodarka strefy euro jest odporna na polityczne i gospodarcze czynniki niepewności - powiedział. Draghi ocenił jednocześnie, że oczekuje się, iż wzrost gospodarczy w strefie euro zostanie "przygaszony" w wyniku zmniejszenia się popytu zewnętrznego, co częściowo ma związek z niepewnością po referendum w Wlk. Brytanii. Według niego polityka fiskalna powinna wspierać odbudowę gospodarczą w strefie euro. EBC ostatni raz obniżył stopy procentowe na posiedzeniu w marcu. Na marcowym posiedzeniu EBC zdecydował się również na zwiększenie skali skupu aktywów z rynku.

Prognozy EBC

Jednocześnie bank podał, że obniżył prognozę inflacji w strefie euro w 2017 r. o 0,1 punktu proc. do 1,2 proc. oraz obniżył prognozę dynamiki PKB w 2016 i 2017 r. EBC prognozuje, że inflacja w strefie euro w 2016 r. wyniesie 0,2 proc. rok do roku, w 2017 r. wzrośnie do 1,2 proc., a w 2018 r. do 1,6 proc. Natomiast PKB strefy euro ma według EBC wzrosnąć w tym roku o 1,7 proc., o 1,6 proc. w przyszłym i o 1,6 proc. w 2018 r.

Kwiecień: program EBC nie miał precedensu w Europie:

Kwiecień: program EBC nie miał precedensu w Europie.TVN24 BiS

Autor: km/ag / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: CC0 Public Domain/Pixabay