TVN24 Biznes | Pieniądze

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po wakacjach nie dla wszystkich. Premier podał warunek

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Premier Morawiecki o dodatkowym zasiłku opiekuńczym
Premier Morawiecki o dodatkowym zasiłku opiekuńczymTVN24
wideo 2/5
TVN24Premier Morawiecki o dodatkowym zasiłku opiekuńczym

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ma powrócić po wakacjach - wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu podkreślił jednak, że świadczenie nie będzie powszechne. Zasiłek mają otrzymać rodzice dzieci, których szkoły przejdą na nauczanie zdalne.

Premier był pytany, czy od nowego roku szkolnego będzie możliwość otrzymywania zasiłku opiekuńczego w przypadku przejścia na naukę zdalną. - W przypadku kiedy szkoła będzie podlegała procedurze zdalnego nauczania, będzie możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego przez tych rodziców, którzy sobie tego zażyczą - wyjaśnił szef rządu.

Premier Morawiecki podkreślił, że taka możliwość nie będzie powszechna, dodatkowy zasiłek zostanie przyznany - jak powtórzył - w przypadku, kiedy któraś ze szkół przejdzie na procedurę nauki zdalnej.

Wcześniej zasiłek opiekuńczy przysługiwał także rodzicom, którzy bali się wysłać swoje dzieci do placówek.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 procent wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy obowiązywał od 26 marca 2020 roku. Początkowo przysługiwał na dwa tygodnie, ale ten okres kilkukrotnie wydłużano i ostatecznie obowiązywał do 26 lipca.

Do tej pory podstawą do jego wydawania były przepisy ustawy z 2 marca br. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Przepisy te wygasają jednak 180 dni po wejściu w życie ustawy, więc konieczna była nowelizacja, aby zasiłek – w razie potrzeby – mógł być przyznawany także po wakacjach. Taką poprawkę zgłosiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ustawę z tą zmianą uchwalił Sejm, a następnie przyjął ją Senat.

- Te zmiany, które zaproponowaliśmy w Sejmie i które przyjął Senat, upoważniają Radę Ministrów do wydania rozporządzenia umożliwiającego przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego w przypadku zamknięcia szkoły, przedszkola, żłobka lub w sytuacji, gdy rodzic z różnych względów nie jest w stanie dziecka posłać do żłobka lub szkoły, bądź się po prostu obawia - powiedział we wtorek wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Jednocześnie wskazywał, że obecnie jeszcze nie zadecydowano o wydaniu kolejnego rozporządzenia.

Obecnie rodzice mogą korzystać z ogólnych przepisów dotyczących zasiłku opiekuńczego przyznawanego zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Taki zasiłek - w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, a także w przypadku choroby niani - przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka do lat 8 przez łączny okres 60 dni w roku (na wszystkie dzieci). Zasiłek opiekuńczy w wymiarze 60 dni w roku przysługuje również w przypadku choroby dziecka do ukończenia 14 lat.

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości