Ministerstwo szykuje ważną zmianę we wniosku o dodatek elektryczny

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Cena prądu w 2023 roku. Komentarz Roberta Tomaszewskiego
Cena prądu w 2023 roku. Komentarz Roberta TomaszewskiegoTVN24
wideo 2/7
TVN24Cena prądu w 2023 roku. Komentarz Roberta Tomaszewskiego

Dodatek elektryczny może wynieść nawet 1500 złotych. Świadczenie w takiej wysokości otrzymają gospodarstwa domowe, w których poziom zużycia prądu w 2021 roku przekroczył 5000 kilowatogodzin (kWh). Ministerstwo Klimatu i Środowiska szykuje zmiany we wniosku o dodatek elektryczny. Aby uzyskać wyższe świadczenie, trzeba będzie dołączyć zaświadczenie od sprzedawcy energii, że dane gospodarstwo domowe przekroczyło wskazany w przepisach poziom zużycia.

Chodzi o projekt rozporządzenia minister klimatu i środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego, który we wtorek został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Projekt trafił do konsultacji publicznych i uzgodnień, które mają potrwać do czwartku, 5 stycznia.

"Skrócenie okresu trwania uzgodnień wynika z konieczności pilnego procedowania projektu oraz priorytetowego traktowania przedmiotowej regulacji z uwagi na potrzebę niezwłocznego wdrożenia uaktualnionego jednolitego wzoru wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego (...) i zapewnienia możliwości sprawnej wypłaty dodatku elektrycznego beneficjentom w najkrótszym możliwym terminie" - czytamy w piśmie resortu.

Rozporządzenie ma wejść w życie w z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Dodatek elektryczny

Dodatek elektryczny przysługuje gospodarstwom domowym, których główne źródło ogrzewania zasilane jest prądem. Wysokość dodatku elektrycznego została zróżnicowana na dwa progi uzależnione od rocznego zużycia energii elektrycznej: 1000 zł w przypadku zużycia prądu w 2021 roku na poziomie do 5000 kWh oraz 1500 zł w przypadku zużycia powyżej tego poziomu.

Jak przypomniano w ocenie skutków regulacji dołączonej do projektu rozporządzenia, ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej wprowadziła mechanizmy wsparcia dla odbiorców prądu, w tym dodatek elektryczny skierowany do domostw, gdzie główne źródło ogrzewania zasilane jest energią elektryczną. Dodano, że nowelizacja tych przepisów określiła, jakie dokumenty trzeba załączyć do wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego w podwyższonej wysokości wynoszącej 1500 zł.

"W związku z powyższym konieczne jest wydanie rozporządzenia zawierającego uaktualniony wzór wniosku o wypłatę tego dodatku, przewidującego możliwość dołączenia do tego wniosku, celem uzyskania dodatku elektrycznego w podwyższonej wysokości, rozliczenia z przedsiębiorstwem energetycznym wykonującym działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną lub zaświadczenia wydanego przez to przedsiębiorstwo potwierdzającego, że zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w tym samym miejscu zamieszkania w 2021 r. wyniosło więcej niż 5 MWh" - wyjaśniono w OSR.

NOWY WZÓR WNIOSKU O DODATEK ELEKTRYCZNY

Ile gospodarstw domowych może otrzymać dodatek elektryczny?

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w niedawnej rozmowie z Polską Agencją Prasową przyznała, że na razie zainteresowanie tym rodzajem wsparcia nie jest wysokie. Wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego można składać od początku grudnia do 1 lutego 2023 roku.

Dodatek elektryczny nie przysługuje gospodarstwom domowym, objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego oraz dodatków do innych paliw niż węgiel. Nie można mieć także instalacji fotowoltaicznej.

Z rządowych szacunków wynika, że wsparcie dla ogrzewających swoje domy lub mieszkania prądem ma trafić do 800 tysięcy gospodarstw domowych. Budżet na wypłatę dodatku elektrycznego to 1 mld zł.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości