Deficyt niższy od zakładanego. MF: po sierpniu wyniósł ok. 25,9 mld zł

Pieniądze

TVN24MF wstępnie szacuje, że po sierpniu deficyt budżetu wyniósł nominalnie ok. 25,9 mld zł

MF wstępnie szacuje, że po sierpniu deficyt budżetu wyniósł nominalnie ok. 25,9 mld zł, czyli nieco ponad 56 proc. tegorocznego planu. Oznacza to, że deficyt jest nieco niższy niż założony w harmonogramie - poinformowała w czwartek PAP wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Dodała, że na koniec roku deficyt powinien być mniej więcej na poziomie zakładanym w tegorocznej ustawie budżetowej (ok. 46 mld zł), co wynika m.in. niższych dochodów z VAT, choć w części zostaną one zrekompensowane dochodami z innych źródeł. - Spadku, który nastąpił w pierwszym półroczu już nie odrobimy - dodała.

Jakie prognozy?

PAP zapytała też wiceminister Majszczyk, dlaczego rząd przyjął, że w przyszłym roku dochody podatkowe będą niższe niż zaplanowane w tym roku (zgodnie z planem w 2016 r. mają wynieść 268,4 mld zł, a plan na ten rok przewiduje 269,8 mld zł). Wiceminister wyjaśniła: "Jednym z elementów planowania dochodów na przyszły rok jest baza, od której je liczymy. W momencie, kiedy już wiemy, że będzie spadek dochodów - zwłaszcza z VAT z powodu deflacji - to obniża nam się poziom startowy, od którego te przyszłe dochody możemy liczyć. To główna przyczyna. Nie zakładamy obniżki wpływów podatkowych z powodu nadużyć. Zakładamy cały czas walkę z nadużyciami, która postępuje". Majszczyk oceniła też, że przyszłoroczne dochody podatkowe mogą być nieco wyższe od tegorocznego wykonania. Harmonogram dochodów i wydatków budżetu państwa na 2015 r. zakłada, że w sierpniu deficyt miał wynieść 29 mld 35 mln 712 tys. zł (63 proc. tegorocznego planu), ale wrzesień miałby przynieść znaczny wzrost - do 35 mld 137 mln 544 tys. zł (76,3 proc.) Październik ma się zamknąć deficytem w wysokości 39 mld 912 mln 699 tys. (86,6 proc.), a listopad w wysokości 41 mld 320 mln 524 tys. zł (89,7 proc.). Na koniec roku deficyt ma nie przekroczyć zapisanego w ustawie budżetowej dopuszczonego poziomu 46 mld 80 mln zł.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24