Rząd czeka na przelew 5 miliardów złotych na 13. emerytury

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Premier Morawiecki o środkach na wypłatę tak zwanych 13. emerytur (wypowiedź z 14 marca 2023)TVN24
wideo 2/8
TVN24Premier Morawiecki o środkach na wypłatę 13. emerytur

Trzynasta emerytura coraz bliżej. Dodatki trafią do pierwszych świadczeniobiorców już w marcu, tymczasem rząd sięgnął po 5 miliardów złotych z Funduszu Rezerwy Demograficznej na wypłaty świadczeń. Rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie w czwartek. Środki zostaną pozyskane w ramach nieoprocentowanej pożyczki.

W Dzienniku Ustaw w środę opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykorzystania w 2023 roku środków Funduszu Rezerwy Demograficznej na nieoprocentowaną pożyczkę na realizację dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów oraz kosztów obsługi wypłaty tego świadczenia. Rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli w czwartek.

Regulacje przewidują, że w 2023 roku rząd pozyska 5 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej w ramach nieoprocentowanej pożyczki. Środki z FRD do dnia 24 marca br. mają trafić na rachunek bankowy Funduszu Solidarnościowego.

To właśnie z Funduszu Solidarnościowego następują wypłaty 13. emerytury przez organy emerytalno-rentowe.

Rozporządzenie zakłada, że "spłata pożyczki nastąpi w kwocie, (...), na rachunek Funduszu Rezerwy Demograficznej w układzie ratalnym w 10 równych rocznych ratach, począwszy od 2028 r., z terminem płatności na dzień 30 listopada każdego roku".

To nie jest pierwszy raz, kiedy rząd pożycza pieniądze z FDR na wypłaty 13. emerytury. Taka pożyczka - w wysokości ponad 11,5 mld zł - miała też miejsce w 2020 roku, o czym mogliśmy przeczytać w "Sprawozdaniu z wykonania planu finansowego Funduszu Rezerwy Demograficznej za 2021 rok". Ponadto "Rzeczpospolita" informowała, że również w 2019 roku z rezerwy zostało wypłaconych 8,7 mld zł pożyczki dla Funduszu Solidarnościowego.

Premier Mateusz Morawiecki komentuje

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki był pytany, dlaczego rząd sięga po środki z Funduszu Rezerwy Demograficznej. - Sektor finansów publicznych składa się z budżetu i różnych funduszy: Fundusz Rezerwy Demograficznej, Fundusz Pomocy Ukrainie, Fundusz Przeciwcovidowy, Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Tych funduszy mamy kilkadziesiąt - zwracał uwagę szef rządu.

- Tutaj nie ma takiego rozróżnienia, że rząd coś pożycza. To jest tak, jakby ktoś sobie pożyczał z jednej kieszeni do drugiej kieszeni. Jest jeden sektor finansów publicznych - tłumaczył premier Morawiecki.

Szef rządu zapewniał przy tym, że "oczywiście są pieniądze na wypłatę 13. emerytury w ramach sektora finansów publicznych". - Wszystko jest zabezpieczone i nie ma tutaj żadnego problemu - mówił Mateusz Morawiecki.

13. emerytura 2023 - ile wyniesie?

Zgodnie z przepisami 13. emerytury są wypłacane - bez względu na wysokość świadczenia głównego - w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. Od 1 marca 2023 roku najniższa emerytura wzrosła z 1388,44 zł brutto (1218 zł netto) do 1588,44 zł brutto (1445 zł netto).

Poczta Polska poinformowała, że osoby, których świadczenie po waloryzacji wyniesie do 916,49 zł brutto, otrzymają na rękę 1445,48 zł tzw. trzynastki. "Im wyższa emerytura tym wyższy podatek. Od kwoty świadczenia 2499,50 zł brutto, trzynastka wyniesie 1254,48 zł" - przekazała spółka.

Konieczność zapłaty zaliczki na podatek wystąpi w przypadku, gdy podstawowe świadczenie wraz z wypłatą 13. emerytury przekroczy 2500 zł brutto.

Trzynaste emerytury co do zasady są wypłacane w kwietniu wraz ze zwykłą emeryturą lub rentą. Zgodnie z zapowiedziami Poczty Polskiej pierwsza wypłata będzie dokonana 31 marca z uwagi na to, że 1 kwietnia wypada w sobotę. Ostatni termin przypada na 25 kwietnia.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości