Wakacje kredytowe na dłużej? Wiceminister o warunkach

Autor:
mb
Źródło:
RMF FM, TVN24 Biznes
Rzecznik rządu Piotr Mueller o wakacjach kredytowych
Rzecznik rządu Piotr Mueller o wakacjach kredytowychTVN24
wideo 2/5
TVN24Rzecznik rządu Piotr Mueller o wakacjach kredytowych

Ustawowe wakacje kredytowe mogą zostać przedłużone na 2024 rok. - Będziemy się nad tym zastanawiać w połowie roku - powiedział w poniedziałek w RMF FM wiceminister finansów Artur Soboń. Jak wskazywał, resort będzie patrzył na sytuację związaną z inflacją i decyzje dotyczące stóp procentowych.

Artur Soboń był pytany w RMF FM, czy Ministerstwo Finansów będzie rekomendowało przedłużenie ustawowych wakacji kredytowych na 2024 rok. - Będziemy się nad tym zastanawiać w połowie roku, patrząc na sytuację związaną z inflacją i możliwością ścieżek dla banku centralnego w sprawie wysokości stóp procentowych - wyjaśnił wiceszef MF.

Dopytywany, czy rząd nie będzie żałował sektora bankowego, czy pomoże kredytobiorcom, podkreślał, że przy podejmowaniu takich decyzji musi być zawsze zachowany balans. - Patrzymy na sytuację i możliwości banków, patrzymy także w kontekście ich funduszy, kapitałów własnych, i oczywiście też oceniamy sytuację całego sektora, który jest krwiobiegiem całej gospodarki, ale zawsze staramy się pomagać kredytobiorcom i taka pomoc na pewno będzie przygotowana - zapewnił Soboń.

Pytany, czy jeżeli, hipotetycznie, inflacja w lipcu, sierpniu będzie na poziomie 12 proc., to skłoni to rząd do przedłużenia wakacji kredytowych, czy będzie się kierował ku temu, żeby wrócić do normalności. - Żeby wróciło do normalności, to jest oczywiście najlepsze rozwiązanie, 12-13 procent nie jest idealną normalnością, więc z całą pewnością jakieś decyzje wówczas będzie trzeba podjąć - wskazał wiceszef MF.

PAP/Maciej Zieliński

Wiceminister mówił też o wysokości stóp procentowych NBP. - Eksperci mają tutaj swoje przewidywania, ja się do tych przewidywań skłaniam, one w skrócie polegają na tym, że ta przestrzeń w drugiej połowie roku się powinna pojawić (do obniżenia stóp procentowych NBP - red.), bo od drugiego kwartału ta presja na wzrost cen będzie coraz mniejsza - powiedział Artur Soboń.

Wakacje kredytowe na dłużej?

Pod koniec lipca 2022 roku weszła w życie ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom wprowadzająca wakacje kredytowe. Jest to możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu. W tym roku można skorzystać z tego rozwiązania przez maksymalnie 4 miesiące, po jednej racie w kwartale. Zawieszone raty przejdą na koniec okresu spłaty, tym samym okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z wakacji kredytowych.

W ostatnich dniach w mediach pojawiły się informacje, że rząd może przedłużyć powyższe rozwiązanie na 2024 rok. Na ten temat wypowiedział się następnie na briefingu rzecznik rządu Piotr Mueller, który przekazał, że decyzja jeszcze nie zapadła. - Zobaczymy jak będzie wyglądała sytuacja. Na ten rok rozwiązania są przyjęte. Zobaczymy jak będą kształtowały się stopy procentowe. Jeśli stopy spadną w dół, to nie będzie potrzebne przedłużenie. Decyzje zapadną w połowie roku - powiedział Mueller.

"Obecnie w Ministerstwie Finansów nie toczą się żadne prace dotyczące przedłużenia obowiązywania tzw. wakacji kredytowych" - napisał resort w odpowiedzi na zapytanie TVN24 Biznes.

"Rozwiązanie cieszy się dużą popularnością. Na koniec 2022 r. wakacjami objętych było już 1,05 mln kredytów hipotecznych – to 54 proc. liczby wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych i 68 proc. wartości wszystkich złotowych kredytów" - podało MF.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: RMF FM, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości