Nowe mieszkania jak "nieświeże bułeczki". Dane z siedmiu największych miast

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Jakub Borowski o mniej dostępnych kredytach hipotecznych
Jakub Borowski o mniej dostępnych kredytach hipotecznychTVN24
wideo 2/9
TVN24Jakub Borowski o mniej dostępnych kredytach hipotecznych

Od stycznia do października 2022 roku deweloperzy sprzedali w siedmiu największych miastach Polski 28,2 tysiąca mieszkań - to o 35 procent mniej niż w analogicznym okresie roku 2021 - wynika z danych BIG DATA rynekpierwotny.pl. W komunikacie prasowym wskazano, że "wygaszenie aktywności firm deweloperskich widoczne jest szczególnie w Warszawie".

"W okresie dziesięciu miesięcy tego roku deweloperzy w siedmiu miastach sprzedali łącznie tylko ok. 28,2 tys. mieszkań, czyli o 35 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najbardziej popyt skurczył się we Wrocławiu (o 46 proc.), Gdańsku (o 40 proc.) i w Warszawie (o 35 proc.). (...) po czerwcowym tąpnięciu sprzedaży, kolejne miesiące przynosiły jej delikatny wzrost. Np. z październikowych danych wynika, że w siedmiu największych miastach deweloperzy znaleźli chętnych na łącznie blisko 3,2 tys. mieszkań, co jest wynikiem lepszym od wrześniowego aż o 22 proc. Mówimy tu jednak o zagregowanych danych. W każdym z miast sytuacja jest bowiem inna" - napisano w komunikacie prasowym.

Rynek pierwotny - dane

"Warszawscy, krakowscy, wrocławscy i łódzcy deweloperzy w październiku mogli się cieszyć z poprawy wyników sprzedaży. Np. w Krakowie liczba zawartych umów deweloperskich była przeszło dwukrotnie większa niż we wrześniu. W odmiennych nastrojach byli natomiast deweloperzy w Gdańsku, Poznaniu i Katowicach. Tam październik przyniósł pogorszenie wyników sprzedaży o 25-26 proc." - dodano.

Z danych BIG DATA rynekpierwotny.pl wynika, że w okresie dziesięciu miesięcy deweloperzy wprowadzili do sprzedaży w siedmiu miastach łącznie niespełna 31,2 tys. mieszkań, czyli o 9 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

"Wygaszenie aktywności firm deweloperskich widoczne jest szczególnie w Warszawie. W październiku deweloperzy wprowadzili tu do sprzedaży aż o 38 proc. mieszkań mniej niż we wrześniu. Dodajmy, że jest to drugi miesiąc ostrego spadku nowej podaży mieszkań w stolicy" - napisano.

Nowe mieszkania - ceny

Z danych wynika, że październik nie przyniósł spodziewanych radykalnych spadków średniej ceny metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów. Jednak - jak podano - już drugi miesiąc z rządu w większości największych miast mamy do czynienia ze stabilizacją średniej.

"W Warszawie mieszkania potaniały o 1 proc. w przeliczeniu na metr kwadratowy, a w Krakowie, Gdańsku i Poznaniu średnia cena utrzymała poziom z września. Niewielką podwyżkę o ok. 1-2 proc. odnotowano w Łodzi i Wrocławiu. Natomiast zastanawiać musi aż 10 proc. skok średniej ceny metra kwadratowego średniej w Katowicach" - napisano.

"Przyczyną wzrostu może być nie tylko wprowadzenie przez deweloperów do sprzedaży drogich mieszkań, ale także wyprzedanie najtańszych. Katowice są tego spektakularnym przykładem. Poza tym deweloperzy budują tu mieszkania głównie w Zespole Dzielnic Śródmiejskich, który jest najdroższą lokalizacją w Katowicach" - dodano.

Czytaj także: Rynek budowlany w odwrocie. "Spodziewamy się przez najbliższe dwa lata trudnej sytuacji"

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości