Ograniczenie "hurtowych" zakupów mieszkań. Ministerstwo podało szczegóły

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP
Buda o programie Pierwsze Mieszkanie (wypowiedź z grudnia 2022)
Buda o programie Pierwsze Mieszkanie (wypowiedź z grudnia 2022)TVN24
wideo 2/4
TVN24Buda o programie Pierwsze Mieszkanie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o ograniczeniach w nabywaniu lokali mieszkalnych. Rozwiązania zostały skierowane do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - poinformował resort. Zgodnie z projektem, osoba, która ma już pięć mieszkań, zapłaci przy transakcji wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych. Podatek ma wynieść 6 procent.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało we wtorek, że minister Waldemar Buda skierował do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów "projekt ustawy ograniczającej możliwość hurtowego skupowania mieszkań". Projekt ma zostać teraz rozpatrzony przez Zespół do spraw Programowania Prac Rządu, a następnie - w przypadku pozytywnej rekomendacji - skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów.

Nowy podatek od mieszkań

"Projekt stanowi odpowiedź na problem tzw. hurtowych zakupów lokali mieszkalnych, które mogą ograniczać dostęp do nabywania lokali służących zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych przez osoby fizyczne" - powiedział minister Waldemar Buda.

Resort poinformował, że osoba (w tym współwłaściciel) posiadająca co najmniej pięć lokali mieszkalnych, z których co najmniej jeden kupiła w okresie ostatnich 12 miesięcy lub chcąca kupić więcej niż pięć lokali, nie będzie mogła nabyć więcej niż jeden lokal raz na rok.

Będą wyjątki. Ograniczenia nie będą dotyczyć dziedziczenia, darowizn, wyroku sądu czy egzekucji zobowiązania. Nie obejmą także nabywania lokali przez gminy i inne podmioty w celu wynajmowania w ramach najmu społecznego, ani nabywania w wyniku stosowania tzw. odwróconej hipoteki czy renty dożywotniej.

Dodatkowo - jak wskazano - nabycie mieszkań przez osobę posiadającą pięć lokali mieszkalnych, objęte zostanie wyższym podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wyższa stawka stosowana będzie zarówno przy nabyciu na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, gdzie dotychczas nie była stosowana. Zgodnie z obecnym kształtem projektu, podatek ten wyniesie 6 proc.

"W obecnym kształcie, projekt nie ogranicza też możliwości przeniesienia własności lokali mieszkalnych w ramach inwestycji, której realizację nabywca zakontraktował jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Ustawy nie będzie się także stosować do nabywania domów jednorodzinnych" - wskazał minister Buda.

Projekt zakłada, że minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa będzie mógł też w wyjątkowych przypadkach zwolnić transakcję z warunków ustawy, jeżeli uzasadnia to ekonomiczna sytuacja właściciela zajmującego się budową lub obrotem mieszkaniami.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Elzbieta Krzysztof / Shutterstock

Pozostałe wiadomości