Nowy podatek od mieszkań. Minister wyjaśnia

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
Buda o programie Pierwsze Mieszkanie (wypowiedź z grudnia 2022)
Buda o programie Pierwsze Mieszkanie (wypowiedź z grudnia 2022)TVN24
wideo 2/5
TVN24Buda o programie Pierwsze Mieszkanie

Rząd chce ograniczyć pakietowe zakupy mieszkań. - Mamy nie dosyć mieszkań dla rodzin, dla zwykłych Janów Kowalskich - powiedział w poniedziałek w Radiu Plus minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jednym z rozważanych rozwiązań jest wyższy podatek, a także czasowe ograniczenie w nabywaniu. Prace nad dodatkową opłatą zapowiadał w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w poniedziałkowej audycji Radia Plus zwrócił uwagę, że należy ograniczyć skupowanie mieszkań nie tylko przez duże podmioty, ale też firmy prywatne, "które hurtowo skupują mieszkania na rynku i ograniczają ofertę dla Polaków". - Bez względu czy to jest instytucja czy to jest osoba fizyczna, jeżeli hurtowo skupuje mieszkania, to oznacza to jedno - dla przeciętnej rodziny, która szuka mieszkania to są wyższe ceny i to jest mniejszy wybór. Dlatego chcemy to ograniczyć - tłumaczył Buda.

Pytany, ile mieszkań oznacza hurt wskazał, że "7-8 osiem mieszkań to jest dużo". - 5 plus to jest rzeczywiście ten poziom, nad którym się powinniśmy zastanowić. Myślę, że od szóstego mieszkania moglibyśmy takie reguły wprowadzać - wskazał szef MRiT.

Zakupy mieszkań w Polsce

Minister Buda był pytany, czy takie rozwiązania są przygotowane. - Jest taka propozycja, tylko nie będzie się to opierać o podatek katastralny, tylko będzie ograniczenie w nabyciu, ewentualnie będzie jakiś wyższy podatek przy nabyciu mieszkania kolejnego - wyjaśnił. Stwierdził, że nie będzie to dotyczyło tych mieszkań, które już się posiada.

Odnosząc się do pytania, z jakimi to się będzie wiązało kosztami w przypadku np. sześciu nieruchomości wskazał, że "to jest kwestia wysokości procentowej podatku od czynności cywilnoprawnych". - Jest kilka propozycji, które opisaliśmy, czekamy na decyzję polityczną w tej sprawie - dodał Buda.

- Będziemy się starali pakietowe nabycia ograniczyć, czyli więcej niż jednej nieruchomości jednorazowo. To będzie dla nas wyznacznik - zaznaczył. Jak wskazał, być może będzie to ograniczenie w nabywaniu w określonym terminie. - Chcielibyśmy ograniczyć ten popyt inwestycyjny na nieruchomości, bo w Polsce mamy nie dosyć mieszkań dla rodzin, dla zwykłych Janów Kowalskich - podkreślił Waldemar Buda.

Szef MRiT pytany, czy w najbliższym czasie rynek nieruchomości czeka zapaść, ocenił, że "najgorszy moment mamy w tym momencie, ponieważ mamy najwyższe stopy procentowe", w związku z tym akcja kredytowa jest ograniczona. Jego zdaniem jest jednak szansa, że w tym roku dojdzie do obniżki stóp procentowych. Ponadto przypomniał, że planowany jest program "Pierwsze Mieszkanie".

Premier Morawiecki o dodatkowej opłacie

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w sobotę w RMF FM, że w najbliższym czasie rząd zajmie się przepisami dotyczącymi opodatkowania dodatkowych mieszkań. Nowe przepisy mają, jak powiedział, objąć głównie fundusze kupujące setki mieszkań, "ale należy się też przyjrzeć osobom posiadającym 7-8 mieszkań".

Premier mówił, że rząd pracuje nad tym, "aby poprzez opłatę PCC – podatek od czynności cywilno-prawnych – w przypadku takich spekulacyjnych zakupów, kilkudziesięciu czy kilkuset mieszkań jednocześnie, ten inwestor był obłożony dodatkową opłatą". Jego zdaniem, "jeżeli ktoś kupił już 7 czy 8 mieszkań, to też należy się przyglądnąć temu, bo to znaczy, że jest to osoba zamożniejsza".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fotokon/Shutterstock

Pozostałe wiadomości