Pieniądze na mieszkanie od państwa. Szykuje się rekord

Nieruchomości

Spiesz się. Nawet 100 tysięcy na mieszkanie z rządowego programuTVN24 BiS
wideo 2/6

Mniej niż miesiąc - w takim czasie według prognoz analityków skończą się pieniądze z Mieszkania dla Młodych w 2018 roku. W tym roku program został uśpiony 7 kwietnia.

Jak wskazują, od tego momentu będziemy mieli sytuację, w której program będzie teoretycznie działał do końca grudnia przyszłego roku, ale w praktyce skończy się już w styczniu.

Udogodnienia banków

Jak przypomniano, w styczniu tego roku chętni złożyli wnioski o dopłaty w samym 2017 roku na łączną kwotę 350 mln zł, wyczerpując niemal dokładnie w miesiąc całą dostępną pulę. Zdaniem analityków, w przyszłym roku roku tempo będzie jednak jeszcze szybsze. "Spodziewamy się, że zainteresowanie dopłatami w przyszłym roku będzie jeszcze większe i komunikat o zaprzestaniu przyjmowania wniosków ujrzy światło dzienne wcześniej niż w tym roku" - czytamy w raporcie Home Broker.

Sprzedaż kredytów MdM w danym kwartaleHome Broker

Wskazano, że od tego momentu będziemy mieli sytuację, w której program MdM będzie teoretycznie działał do końca grudnia 2018 roku, ale w praktyce skończy się już w styczniu. Zgodnie z ustawą program MdM będzie działał jeszcze ponad 19,5 miesiąca, ale w praktyce wnioski o dopłaty składać będzie można tylko przez kilka tygodni stycznia, a obowiązywać będzie zasada "kto pierwszy ten lepszy".

To oznacza, że potencjalni chętni powinni przygotować się do stycznia najlepiej jak się da, by dofinansowanie nie uciekło im sprzed nosa.

Już w ubiegłym roku część banków wdrożyła w grudniu specjalne procedury umożliwiające kredytobiorcom wcześniejszą weryfikację dokumentów i wstępne badanie zdolności kredytowej, dzięki czemu gotowy wniosek można było złożyć zaraz na początku stycznia.

Dla kogo

Dofinansowanie w programie Mieszkanie dla Młodych przysługuje nabywającym swoje pierwsze mieszkanie, którzy nie skończyli jeszcze 35. roku życia pod warunkiem, że kupują lokal mieszczący się w limitach powierzchniowych i cenowych.

Łatwiej mają rodziny wielodzietne, ich bowiem nie dotyczy zasada pierwszego mieszkania, mogą też kupić większe mieszkanie i otrzymać wyższą dopłatę.

Wysokość dopłat w programie Mieszkanie dla Młodych zależna jest od wielkości i lokalizacji nieruchomości. Dofinansowanie wyliczane jest na podstawie ogłaszanej przez wojewodów wartości wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Zmieniają się one co pół roku i decydują zarówno o wysokości dopłat, jak i limitów cenowych, w których trzeba się zmieścić przy zakupie mieszkania.

Najwyższe dopłaty uzyskać można naturalnie w Warszawie, gdzie nieruchomości są najdroższe. Rodzina z co najmniej trójką dzieci może w stolicy dostać nawet 113,5 tys. zł, pod warunkiem, że kupuje lokal o powierzchni 65 mkw. lub większej. Dla porównania, singlom i parom bezdzietnym przysługuje najwyżej 29 tys. zł.

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock