Działki za miastem lub ogródek z altanką? Zobacz, co warto wiedzieć

Działka za miastem. Sprawdź, ile kosztują takie nieruchomości
Działka za miastem. Sprawdź, ile kosztują takie nieruchomości
Działka za miastem. Sprawdź, ile kosztują takie nieruchomości

Długi weekend majowy skłania ku temu, by zainteresować się rynkiem działek letniskowych. Jak informuje firma Metrohouse, Polacy coraz częściej rozważają ich kupno. Najdroższe występują w województwie podkarpackim (177 zł za m kw.) i kujawsko-pomorskim (166 zł), na najniższe ceny można liczyć w woj. lubuskim (42 zł) i podlaskim (45 zł).

– Zwykle klienci poszukując działek pod miastem wymieniają te same preferencje: działka ma być nie większa niż 1000 m kw., ze stosunkowo szybkim dojazdem z miejsca zamieszkania, a jej położenie ma dawać możliwości aktywnego wypoczynku. Preferowane są więc działki w pobliżu jezior, rzek, chętnie blisko znanych turystycznie miejscowości - mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Co region, to inna cena

Jak wynika z danych Metrohouse, najwyższe ceny ofertowe działek rekreacyjnych pojawiają się w województwie podkarpackim (177 zł za m kw.) i kujawsko-pomorskim (166 zł), nieco tańsze, ale jednak wciąż drogie są działki na Śląsku oraz Dolnym Śląsku (101 zł). Jeśli chcemy zaś nabyć działek po najniższej cenie, należałoby poszukać ich w Lubuskiem (42 zł) albo na Podlasiu (45 zł).

– W tym przypadku sugerowanie się średnimi cenami nie powinno być jakimkolwiek wyznacznikiem przy podejmowaniu decyzji o zakupie, ponieważ mamy do czynienia z dużą różnorodnością wystawianych do sprzedaży ofert. Czasem jest to po prostu kawałek nieogrodzonej parceli w pobliżu ciekawego krajobrazowo terenu, ale w ofercie jako działki rekreacyjne można znaleźć również domy, które dają możliwość całorocznego pobytu. Dlatego przekrój cenowy takich nieruchomości jest bardzo duży i działka o powierzchni 800 m kw. w zależności od zagospodarowania może kosztować 20 tys. zł jak i 10 razy tyle - mówi Marcin Jańczuk.

Przy jeziorze, przy dobrej drodze

Jak podkreśla Metrohouse, pojawia się także spora dysproporcja między cenami działek w obrębie jednego województwa. Oprócz zagospodarowania samej działki, duże znaczenie ma tzw. mikrolokalizacja. Działka w pobliżu linii brzegowej jeziora może być kilka razy droższa niż ta oddalona od niego np. o 1 km, bądź też działki z dogodnym dojazdem do aglomeracji będą cenniejsze niż te, z których należy przemierzyć dwie godziny. Jak informuje Jańczuk, w okresie jesienno-zimowym rynek dziełek letniskowych zamiera. - Jeżeli nabywca na zakup działki nie znajdzie się w okresie wiosenno-letnim, poza tym sezonem szanse na sprzedaż znacznie spadają - przestrzega ekspert.

Nowe okoliczności ustawowe

Obowiązujące od 30 kwietnia przepisy o obrocie ziemią dotyczą także tych, którzy poszukują większych działek letniskowych. Choć w ogłoszeniach widnieją jako działki letniskowe, to w rzeczywistości są gruntami rolnymi. Zatem, jeśli spodoba nam się działka która ma więcej niż 300 m kw., a grunty będą oznaczone jako rolne, to ustawa nie pozwoli nam na ich kupno. Metrohouse zaznacza, że wyjątkiem są tzw. nieruchomości siedliskowe - np. gospodarstwa rolne z zabudowaniami, ale - jak przestrzega Michał Rudnicki, dyrektor działu inwestycji - nie mogą być one większe niż 5000 m kw. – Na szczęście większość klientów poszukuje znacznie mniejszych działek, więc zapisy ustawy nie będą mieć znaczącego wpływu na obrót takimi gruntami - uspokaja Michał Rudnicki.

Autor: ag/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości