Marcowe przelewy na wyższą kwotę. ZUS zwróci nadpłacony podatek

Najnowsze

Japonia chce podnieść wiek emerytalny do 70 latTVN24 BiS
wideo 2/5

Dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwróci seniorom nadpłacony podatek. - Z naszych szacunkowych wyliczeń, wynika, że osoba z minimalną emeryturą, może liczyć na nieco więcej niż 100 złotych zwrotu - powiedziała rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis.

Kowalska-Matis poinformowała, że zwrócenie nadpłat wiąże się z podniesieniem od 1 stycznia 2018 r. kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. Ta stawka dotyczy osób, których dochody w zeszłym roku nie przekroczyły 13 tys. zł. Poprzednio kwota wolna w 2017 r. wynosiła 6,6 tys. zł. - Pomimo tych zmian wszyscy podatnicy płacili zaliczki na podatek dochodowy, jakby kwota wolna się nie zmieniła. Dlatego teraz seniorzy z najniższymi świadczeniami będą mogli liczyć na zwrot podatku, który nadpłacili - wyjaśniła Kowalska-Matis.

Jaki zwrot?

Podkreśliła, że w niektórych przypadkach są to niemałe pieniądze, a im niższe świadczenie, tym zwrot będzie większy. - Z naszych szacunkowych wyliczeń, wynika, że osoba z minimalną emeryturą, czyli 1029, może liczyć na nieco więcej niż 100 złotych zwrotu - dodała rzeczniczka. Nie trzeba wypełniać żadnych wniosków, żeby dostać te pieniądze. ZUS sam rozlicza seniorom podatki i wysyła im tylko formularz PIT-40A.

To z PIT-u emeryci dowiedzą się, ile wynosi ich nadpłata podatku. ZUS uwzględni ją w wypłacie marcowej emerytury.

Podwyżki rent i emerytur

W marcu emeryci i renciści dostaną także podwyżki zgodnie z ustawą przyjętą pod koniec 2018 roku przez parlament.

Świadczenia emerytury i renty wzrosną o co najmniej 70 zł. Najniższe emerytury i renty wyniosą 1100 złotych brutto.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock