Kurs EUR/PLN pogłębił dołek z końca stycznia i znalazł się na poziomie około 4,19 - a więc najniżej od 2018 r. Złoty umocnił się także wobec dolara, kurs USD/PLN na krótko sięgnął 4,025. Rentowności dziesięcioletnich SPW pozostają na poziomie ok. 5,84 procent.
W trakcie środowej sesji kurs EUR/PLN pogłębił dołek z końca stycznia i znalazł się na poziomie ok. 4,19 - a więc najniżej od 2018 r. Od początku 2025 r. kurs EUR/PLN obniżył się o ok. 1,7 proc.
Złoty umocnił się w środę także wobec dolara. Kurs USD/PLN spadł na krótko do 4,025. Od początku tego roku kurs obniżył się o 2,5 proc.
"Zaostrzenie warunków monetarnych"
Jak ocenia główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak, w Polsce mamy istotne zaostrzenie warunków monetarnych.
"Czy to właściwe przy niezłych perspektywach inflacji, zagrożeniach dla wzrostu gospodarczego oraz wysiłku modernizacyjnym i obronnym? Wyraźna aprecjacja złotego, wbrew podwyższonej niepewności na rynkach i ryzyka geopolitycznego oraz pogorszenia sytuacji w krajowym bilansie płatniczym, sugeruje, że zdaniem rynku polityka pieniężna w Polsce wymaga dostrojenia" - napisał na portalu X Piotr Bujak.
Stopy procentowe nadal bez zmian
W środę Rada Polityki Pieniężnej utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynkowymi.
"RPP utrzymała stopy bez zmian, bez zaskoczeń. Nie oczekujemy istotnych zmian w komunikacie, a prezes jutro na konferencji będzie brzmiał bardzo jastrzębio. Rynki finansowe nie podzielają tego podejścia i wyceniają 90 pb. cięć do końca 2025 r. i 150 pb. do końca 2026 r." - napisali ekonomiści ING na platformie X.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock