W wydaniu specjalnym TVN24 Biznes i Świat śledzimy wydarzenia na wschodzie Ukrainy. Separatyści z Doniecka zdecydowali, że nie przełożą zaplanowanego na 11 maja referendum. Relacjonujemy też Europejski Kongres Gospodarczy, czyli najważniejszą imprezę biznesową w Europie Centralnej.
Prorosyjscy separatyści oświadczyli, że nie przełożą planowanego na 11 maja "referendum" w Donbasie. W środę apelował o to do nich prezydent Rosji Władimir Putin.
- Referendum odbędzie się 11 maja - powiedział jeden z przywódców Donieckiej Republiki Ludowej Myrosław Rudenko. Takiego samego zdania są separatyści z Ługańska.
Co to oznacza? - zapytamy gości oraz naszych korespondentów na Ukrainie.
Na antenie TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się, co oznaczają deklaracje prezydenta Rosji o wycofaniu rosyjskich wojsk spod granicy z Ukrainą i jakie plany wobec tego kraju może mieć rosyjski przywódca. Co ważne, Putin wezwał w środę separatystów na wschodzie Ukrainy, aby przełożyli zaplanowane na 11 maja referendum. Separatyści zdecydowali jednak, że referendum dojdzie do skutku. O to, w co gra Putin zapytamy m.in. prof. Jerzego Buzka, byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego oraz Janusza Reitera, byłego ambasadora Polski w USA i Niemczech.
Biznesowy szczyt
Relacjonujemy też Europejski Kongres Gospodarczy, czyli najważniejszą imprezę biznesową w Europie Centralnej.
Szef rządu, otwierając w środę katowickie EKG stwierdził, że to "na Śląsku kryje się realny wymiar bezpieczeństwa energetycznego Polski". Zapowiedział również, że istnieje potrzeba rehabilitacji polskiego węgla i górników.
Wraz z prezesem JSW Jarosławem Zagórowskim zastanowimy się w TVN2 Biznes i Świat czy ten surowiec ma przed sobą przyszłość i co należy zrobić, aby przywrócić węglowi dawny blask.
Sprawdzimy również jak jeszcze Polska może zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne. Eksperci przekonują, że ważną rolę może odegrać tu gaz łupkowy, którego przyszłość nad Wisłą stoi pod znakiem zapytania. A tymczasem Michael Fallon, brytyjski wiceminister ds. energii uważa, że przyspieszenie prac nad rozpoczęciem wydobycia gazu łupkowego pomogłoby krajom Unii Europejskiej uniezależnić się od dostaw surowca z Rosji.
Plany MSZ
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przedstawił dziś w Sejmie coroczną informację na temat głównych kierunków polskiej polityki zagranicznej.
- Rosyjskie działania na Ukrainie łamią zasady pokojowego współżycia narodów. Użycie sił zbrojnych pod pretekstem ochrony mniejszości narodowej jest prawnie niedopuszczalne i politycznie niebezpieczne - powiedział Sikorski.
Jak dodał koniunktura międzynarodowa w naszym sąsiedztwie pogorszyła się. - Historia przyspieszyła, jesteśmy świadkami kryzysu wokół polskich granic - powiedział szef MSZ.
Zapewnił, że fundamentem polskiej polityki wschodniej jest "istnienie Ukrainy, Białorusi oraz krajów bałtyckich jako państw silnych, niepodległych i żyjących w zgodzie z Polską".
Sikorski mówił także o transformacji Polski i przypadających w tym roku rocznicach: dwudziestu pięciu latach od odzyskania suwerenności Polski, piętnastoleciu przystąpienia do NATO, dziesięciu latach członkostwa w Unii Europejskiej.
Po wystąpieniu szefa polskiej dyplomacji zaplanowana jest kilkugodzinna debata.
O tym także w TVN24 Biznes i Świat.
Źródło: TVN24 Biznes i Świat