We wtorek w TVN24 Biznes i Świat przyglądamy się wydarzeniom na Ukrainie, gdzie prezydent proponuje wprowadzenie specjalnego statusu Donbasu. Powiemy, co dzieje się z umową stowarzyszeniową Ukrainy z Unią Europejską. Jesteśmy też w Szkocji tuż przed referendum.
Plan prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki ws. rozwiązania konfliktu w Donbasie przewiduje wprowadzenie szczególnego statusu władz samorządowych w tym regionie oraz zwolnienie od odpowiedzialności karnej uczestników trwających tam wydarzeń. "Poroszenko proponuje zwolnić terrorystów od odpowiedzialności" - napisała w poniedziałek gazeta internetowa "Ukraińska Prawda", która opublikowała projekt ustawy mającej doprowadzić do uregulowania kryzysu na wschodzie kraju. Specjalny status władz samorządowych obowiązywałby przez trzy lata i nie dotyczyłby wszystkich, lecz jedynie niektórych rejonów w obwodach donieckim i ługańskim. Zgodnie z projektem państwo ukraińskie miałoby zagwarantować, że uczestnicy wydarzeń w wymienionych obwodach nie tylko nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, ale też nie będą w żaden sposób prześladowani bądź dyskryminowani za uczestniczenie w ruchach separatystycznych.
Umowa z Unią
W TVN24 Biznes i Świat śledzimy wydarzenia u naszego wschodniego sąsiada. Obserwujemy też wydarzenia wokół umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską. Rada Najwyższa Ukrainy będzie głosować nad jej ratyfikacją. Mimo spodziewanego przyjęcia przez parlament umowy stowarzyszeniowej z UE na wschodzie Ukrainy nadal dochodzi do walk. Władze w Kijowie tłumaczą, że mimo obowiązującego od 5 września rozejmu rebelianci ostrzeliwują pozycje ukraińskie. Według strony ukraińskiej siły rządowe przestrzegają zawieszenia broni.
Unia Europejska podpisała część polityczną umowy z Ukrainą w marcu w geście wsparcia dla władz w Kijowie w czasie zaostrzających się napięć z Rosją i kryzysu politycznego. Gospodarczą część umowy, dotyczącą przede wszystkim wolnego handlu, podpisano w czerwcu. Jednak w zeszły piątek, 12 września, w Brukseli przedstawiciele UE, Rosji i Ukrainy oświadczyli, że wdrażanie umowy o wolnym handlu UE-Ukraina zostanie odłożone do 31 grudnia 2015 roku. Do tego czasu Ukraina nadal będzie korzystać z jednostronnego zniesienia ceł przez UE.
Szkocja zdecyduje
Jesteśmy też w Szkocji, gdzie w czwartek odbędzie się referendum ws. niepodległości. Na pierwszym planie szkockiej kampanii referendalnej jest gospodarka: perspektywa unii walutowej z resztą Zjednoczonego Królestwa, przychody i wydatki, podatki, budżet.
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron skierował w poniedziałek do Szkotów przeniknięty emocjami apel, by zrezygnowali z niepodległości w czwartkowym referendum, które może doprowadzić do rozpadu Zjednoczonego Królestwa. - Jeśli Szkocja zagłosuje na tak, Zjednoczone Królestwo się rozpadnie i nasze drogi rozejdą się na zawsze - powiedział Cameron w szkockim mieście Aberdeen.
Sondaże wskazują, że liczba zwolenników niepodległości rośnie i mogą oni nieznacznie wygrać.
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat